F1 pistleri geçiş simülasyonu kullanarak tasarlamaya başladı

0

Pat Symonds’a göre Formula 1, daha eğlenceli yarışlar sunacak pistler tasarlayabilmek için dünyanın ilk geçiş simülasyonunu oluşturduklarını açıkladı.

Liberty Media, yarışların kalitesini geliştirmek için bir dizi çalışma grubu oluşturdu ve Araç Performans Grubu da Symonds’un altında çalışıyor.

Symonds, Vietnam’ın Hanoi pistinin tasarımını belirlerken bu simülasyonu kullandıklarını söyledi.

“Bana göre dünyanın ilk geçiş simülasyonunu ürettik. Bunu yapmak aşırı karmaşık. Bir turu atmak saatler alıyor.”

“Bu çok, çok karmaşık bir simülasyon, ancak araçların düzgün kirli hava modellemelerine sahip, yüzeye ve lastik karakteristiklerine ve tüm diğer şeylere bakıyor.”

“Şu an bunu yeni pistleri tasarlamak ve bazı modifikasyonlara bakmak için kullanıyoruz. Vietnam, dahil olduğumuz ilk pist oldu ve bence orada iyi bir yarış yapabileceğimizi gerçekten anlayabildik.”

“Bence Vietnam harikulade bir pist olacak. Bazı harika özellikleri var ve orada yakın yarışlar göreceğiz.”

Symonds, eski F1 pilotu ve Formula E şampiyonu Lucas di Grassi’nin bahsettiği ve farklı viraj çizgilerine izin verebilen pist tasarımları yapılması gerektiği açıklamaları hakkında da konuştu.

“Lucas’ın söylediği doğru, bununla ilgili başka yönler de var, ancak biz arkasında bilim ve kanıt olarak konuşuyoruz.”

“Araçların geçiş yapabilmesi için çok fazla teori duydum, herkes onlara mekanik tutunma vermeyi söylüyor, bunu hep duyuyorsunuz. Ancak kanıtlar yağmurlu bir yarışta, yani daha az tutunmaya sahip olduğunuz yerlerde çok daha iyi yarışlar olduğunu gösteriyor.”

“Biz de bu yüzden buna bilimi dahil ediyoruz.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]