F1 Cuma antrenmanı sürüşlerine de süperlisans puanı verecek

0

FIA, 2020’den itibaren Cuma antrenmanlarında sürüş yapan sürücülerin de süperlisans puanı alabilmelerini sağlayacak. Bunun yanında sadece kadınlardan oluşan W Series de süperlisans puanı veren kategoriler arasına eklendi.

Bir pilotun F1’de yarışabilmesi için son üç sezonda toplam 40 süperlisans puanı toplamış olması gerekiyor ve bu puanları veren tek koltuklular piramidinde Formula 2’den Formula 4’e, IndyCar’dan WEC’ye kadar seriler yer alıyor.

25 süperlisans puanı toplayan sürücüler bununla sadece antrenmanlara çıkabilecekleri bir süperlisans alabilecekler ve antrenmanda 100 km mesafeyi başarılı bir şekilde kat eden pilot hafta sonu başına 1 puan alacak.

Bu yolla alınabilecek puan sayısı ise son üç sezonda 10 ile kısıtlanmış durumda.

Tamamen kadınların yarıştığı ve bu yıl kurulan W Series 2020’den sonra FIA tarafından da tanınır olacak. Ancak FIA seriyi tamamlayanların kaç tanesinin kaçar puan alacağını henüz açıklamadı.

Süperlisans puanı verilebilecek serilerden istenen kriterler de daha açık hale getirildi.

Şampiyona FIA tarafından lisanslanan veya pist olarak görülebilecek üç farklı pistte yapılmalıdır. Ek olarak şampiyona en az beş yarıştan oluşmalıdır ve yarışlar arasında asgari 72 saat geçmek zorundadır.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]