F1 çark etti: Köpekbalığı yüzgeçler kalıyor, maymun koltukları gidiyor

1

Takımlar ve FIA’nın daha önce görsel açıdan kötü oldukları için kaldırmaya karar verdikleri köpekbalığı yüzgeci şeklindeki motor kapaklarının kalmasına karar verildi.

Yeni F1 kuralları, takımların köpekbalığı kanatlar ve T-kanatlar yapmasına izin vermişti ve Strateji Grubu önümüzdeki yıl için bunların yasaklanmasını kararlaştırmıştı.

Ancak son teknik kural toplantısında FIA, köpekbalığı kanatlar konusunda geri adım attı.

Takımlar araç numaralarının büyütülmesi ve pilot isminin yazılması kurallarından sonra sponsor alanı eksikliğinden şikayet ettiler ve FIA da köpekbalığı kanatları bırakarak onlara daha fazla alan veriyor.

Force India’dan Andy Green, önerinin takımlardan da destek aldığını ve Strateji Grubu’nun köpekbalığı yüzgeçlerinin sürücüleri ayırmak için kullanılacağı yeni sportif kurallar hazırlayacağını söyledi.

“Kurallarda değişiklik yapmayı düşünüyorlar ve köpekbalığı kanatları tekrar geri getiriyorlar. Çünkü takımlar çok fazla sponsor alanının kaybolduğunu düşünüyor.”

“Bu Strateji Grubunun sonraki toplantısına gidecek ve motor kapağının geri gelmesini bekliyoruz.”

Köpekbalığı yüzgeçleri kalacak, ancak takımlar ve FIA T-kanatları yasaklama konusunda hemfikir.

Maymun koltuğu yasağı

F1’in 2018 teknik kurallarındaki bir diğer değişiklik de araçların arkasındaki maymun koltuğu denilen kanatçıkların yasaklanacak olması.

Bu mini kanatlar arka kanadın altında yer alıyor ve son yıllarda takımların ek yere basma arzusundan dolayı giderek daha karmaşık bir hale geldi.

FIA, takımların akıllı motor modları ile bunların üzerinden egzoz gazı yönlendirmesi yaptığından endişe etti.

Bu endişeler, V8 motor dönemindeki üflemeli difüzör ile benzer şeylerin yapılabilmesine dayanıyor.

FIA, bunun kullanılmasını engellemek ve karmaşık motor modları kullanılmasını denetleyebilmek için takımlarla iletişime geçti, ancak takımlar maymun koltuklarının yasaklanmasını tercih etti.

Green ekledi: “Bence FIA takımların motor modları ile kanadı etkinleştirmeye başladığından endişe etti ve bir süredir buna karşılar.”

“Bu yöntemin kullanılamamasından emin olmaya çalışıyorlar ve herkes kabul etti.”

“Tüm takımlar içinde ciddi bir fikir birliği oldu, çünkü FIA’nın tüm motor haritalarını kontrol etme yolunu seçmesini istemiyorduk.”

“Bundan kurtulmayı tercih ettik. Bu FIA’nın gönlünü rahatlatacaktır.”

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]