F1 2021’de yer etkisi kullanmaya karar verdi

1

Formula 1, 2021 kural paketinde yer etkisini geri getirmeye adanmış durumda ve sporun önemli isimleri bunun araçların yakın yarışabilmesine yardımcı olacağına ikna olmuş.

F1, FIA ve takımlar arasındaki görüşmeler yeni kuralların sonlandırılması adına devam ediyor ve 2021 araçları hakkındaki ilk detaylar ortaya çıktı.

Yeni kurallar yere basma kuvvetinin nasıl üretileceği çevresinde gelişiyor.

Fikir, F1’in şu an kanatlar ve bargeboard bölgesinde baskın olan karmaşık aerodinamik cihazlardan kurtulması. Çok daha basit ve daha az hassas bir ön kanat olacak.

Ancak en büyük değişiklik aracın altında yer alacak, bir dizi Venturi tüneli derin bir ikiz difüzörü besleyecek ve aracın ürettiği yere basmanın büyük kısmını üretecek.

FIA’nın tek koltuklular şefi Nikolas Tombazis şöyle açıklıyor: “Araçların yarışması ve birbirlerini takip edebilmesini istiyoruz, böylece daha heyecan verici savaşlarımız olacak.”

“Lastiklerin insanların birbirleriyle savaşabilmelerine izin verebilmek için aşınmamasını istiyoruz.”

“Mevcut araçlardan daha basitler, çünkü pek çok küçük bileşen kaldırıldı: özellikle sidepodların önü ve ön kanatlar daha basit.”

“Aracın tam altında bir difüzör oluyor, Venturi kanalı tipi bir yapı. Sidepodların altındaki tüneller önden arkaya kadar uzanıyor.”

70’lerin sonunda Lotus tarafından öncülük edilen ve 10 yıl kadar sonra yasaklanan yer etkisi kullanılarak daha basit aerodinami oluşturmak ve ön teker yönlendiricileri ile birlikte araçların birbirlerini çok daha yakından takip edebilmesine izin vermek hedefleniyor.

F1’in mevcut nesil araçlar, iki araç boyu takip mesafesindeyken arkadaki aracın %45 yere basma kaybetmesine neden oluyor. 2021 fikri hakkındaki son simülasyon verisi ise bu kaybın %5 ile %10 arasında olduğunu gösteriyor.

Tombazis ekliyor: “Arka kanattan çıkan iki güçlü girdap arka kanadın rüzgar etkisini büyük oranda karşılıyor, sonuç olarak takip eden araç çok çok daha temiz bir akış görüyor.”

“Yani takip eden araç için kaybedilen yere basmada devasa bir azalma sağladık.”

1 YORUM

  1. Birkaç güne bu konuda Scarbs’ın değerlendirmesini tercüme edeceğim, faydalarını önceden de açıklamıştık da, makalede daha açık görünecek.

    Tuttuğumuz takımı veya pilotu değil, sporu düşünmeliyiz. Pilotumuz araç izin vermiyor diye arkasındakine geçilmiyorsa bu onu kahraman yapmaz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]