Ertelenen 2021 F1 kuralları diğer rakiplerine göre en çok Ferrari’yi etkileyecek

0

Ferrari 2021 kurallarının ertelenmesinin rakiplerinden çok kendilerini etkileyeceğini düşünüyor.

Dünyayı saran pandemi F1 takviminin değişikliğe uğramasına neden oldu. Takımların bu pandemiden ekonomik anlamda büyük bir şekilde etkilenmesi beklenirken ödül ve sponsor gelirlerinin düşmesi ve gelecek haftalarda takım patronlarının buna göre ekonomiksel olarak tedbir almaları bekleniyor.

FIA ve F1 mevcut kuralların bir yıl daha ertelenmesi konusunda geçtiğimiz haftalarda anlaştı ve gelecek sezon araçlar için bu yılın kuralları mevcut olacak.

Bu durumdan en fazla etkilenecek olan takımın Ferrari olması bekleniyor. Çünkü Scuderia Mercedes ve Red Bull kadar rekabetçi olmadığı düşünülüyor.

Takım patronu Mattia Binotto mevcut durumda rekabetçi bir araç oluşturmak yerine eforlarının küçük takımları korumak yönünde olduğunu söyledi.

“Testlerde elde ettiğimiz verilere göre bu (kuralların ertelenmesinden) durumun bize avantaj getireceğini düşünmüyorum.”

“Kolay olmayan ancak verilmesi gereken bir karardı.”

“Özel bir durum ve geleceğe yön verecek sorumluluk gerektiren bir karardı.”

Binotto gelecek yıl için (kurallar konusunda) nelerin değiştirilip değiştirilemeyeceğine izin verilmesi yönünde konuşmaları gerektiğini söyledi.

“2021 kuralları 2020’de olanlara benzer olacak fakat aerodinamik gelişim anlamında hala açık kapı bulunuyor.”

“Henüz bunu detaylı olarak tanımlamadık.”

“Takımlardan yetkili isimler ve FIA ile bu konuyu konuşuyoruz. Böylelikle dondurulacak ve geliştirilmeye açık olan yönler belirlenecek.”

“Formula 1’in DNA’sını korumalı ve rekabet konusunda olduğumuz yerden devam etmeliyiz.”

Binotto McLaren çalışanında koronavirüs bulunmasının ardından Avustralya yarışı yapılmış olsa bile çıkmayacağını söyledi.

“Tavrımız belliydi, yarış yapılsa bile biz pistte olmayacaktık.”

“Ferrari bütün takım çalışanlarının güvenliği sağlanmadan yarışmayı tercih etmez.”

“O gece karar verilmeden önce Charles Leclerc ve Sebastian Vettel’e eve gitmeleri konusunda serbest olduklarını söyledik.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]