Ecclestone: Vettel suçlu değil, kurban

8

Bernie Ecclestone Ferrari’nin 2018’de Sebastian Vettel’e yeterince destek vermediğini ve şampiyonluğun bu yüzden kaybedildiğini söyledi.

“Lewis şampiyon olmayı hak etti ve Sebastian ikinci olmayı hak etmemişti. Lewis olağanüstüydü, ancak takımından tam destek aldı. Sebastian için bunu söyleyemezsiniz.”

“Bence Ferrari Sergio Marchionne’nin ölümünden sonra eski alışkanlıklarına kapıldı. Ortada güçlü bir el olmayınca yapıcı olmaktan çok kaosa sürüklendiler. Bir anda stratejide garip hatalar ortaya çıktı, dışarıdan bakan ise takımın Sebastian’dan çok Kimi Raikkonen için çalıştığını düşünebilirdi. O bir kurban, suçlu değil.”

“Ferrari onu Mercedes’in Lewis’i desteklediği şekilde destekleseydi Sebastian şampiyon olabilirdi. Bir takım şampiyon adayını ne olursa olsun desteklemeli. Mercedes tam olarak bunu yaptı, ancak ne yazık ki Ferrari yapamadı.”

Vettel sezondaki hatalar dizisi yüzünden eleştirilmişti, özellikle Hockenheim’da lider giderken ve bariz bir baskı yokken yaptığı hata kendisine 25 puana mal olmuştu.

Ancak Ecclestone farklı düşünüyor.

“Bunun neden olduğunu sormak zorundasınız. Bir takım üst düzey sürücüsünü desteklemek zorunda, zayıflatmak değil. Zamanında Jean Todt Michael’ın tamamen arkasındaydı, eğer üst düzey bir pilot takımından destek almadığını hissederse hata oranı artar, çünkü kafasında hasar oluşur.”

“Lewis bile 2016’da çok baskın değildi ve Nico Rosberg’le savaşmak zorunda kaldı. 1986’da Williams şampiyonluğu kaybetti, çünkü Nigel Mansell ve Nelson Piquet arasında bir savaş vardı. Bundan da Alain Prost yararlandı.”

“2007’de Fernando Alonso McLaren ile rahatlıkla şampiyon olabilirdi. Ron Dennis ise yeni gelen ve hızla yükselen Lewis Hamilton’ı durdurabilirdi, ancak yapmadı. Kaybettiler ve Kimi Raikkonen kazandı.”

Vettel’in Michael Schumacher’in beş yıl mücadelenin ardından Scuderia’da şampiyon olmasını tekrarlayıp tekrarlayamayacağı sorulduğunda Ecclestone: “Hiç şüphem yok, ancak aynı zamanda Ferrari’den destek de alması gerekiyor.”

8 Yorum

 1. Doğru, kurban ama kendinin kurbanı.

  Kim ne derse desin yeterince desteklenmiyor ama biraz da tersten düşünelim. Belki de hataları yüzünden takımın ona duyduğu güven sarsıldı? Açıkçası söylemeliyim ki takım kendisine tam destek de verse bireysel hatalarını kapatamayabilirdi. O yüzden kaçan şampiyonlukla takımın verdiği destek arasında direk bir korelasyon yok bence.

  • “…. bireysel hatalarını kapatamayabilirdi.”
   İşte bu kısmı önemli. Buranın Redbull olmadığını anlayamadı arkadaş zira diğer hiçbir takım Redbull değil. Eh herkeste Horner, Mark Weber değil. 🙂
   Hepsinin kendi içinde bir tasarımı, başkan düşüncesi, marka kültürü var. Çok zaman kişisel beğenmemelerimize göre birçoğunu eleştiriyoruz zaten. Bu kadar sükse popülerlikte Pilot bunu da yönetmek zorunda. McLaren, Williams, Mercedes ve Ferrari bu alanda hiçbiri bir birine benzemiyor pek tabi ki. O yüzden gittiğin yere göre olacaksın su, kap ilişkisi 😛
   Lewis, McLaren ve Ron ile gelişimini temel alıp Mercedes ile ilişkisini belirlemeye kalksa olur mu o iş? olmaz pek tabi ki.
   Ben tam destek verilmediği düşüncesinde değilim. Zira o tip birşey de göremiyorum takımdan. Son raddede ki durum ile öncesi farklı. Yani ellerinde olan basını şşşt yapmayın arkadaş 🙂 durumundan çıkartma tabi ki bir sabır taşması olabilir. 🙂
   Valla ben de patron olsam zor katlanırdım Vettel’in yaptığı hatalar yenilir yutulur cinsten değil kimse kusura bakmasın. Burası Scuderia FERRARİ, milyarlık topluluk… Sauber de Redbull da değilsin… Ona göre para vermiyorlar sana.. İşte patron zorluğu da anlaşmalar var, günün halinde öyle zart diye yıldız isim bulunmuyor ortalıktan. 🙂 Bir de yaptıklarının düzeyi ile mekanikerin düşüncesini tahmin etmeye çalışın hani.
   İnsanları crasherman ilan etme herkes için o kadar hızlı olmuyor.
   Argüman üretmeler, bunlar felan biraz Vettelcilerin, Scuderia’a pilotu yönünden yaklaşanların duruşu. Benzer şey Kimicilerde de vardı. Ama içeride ki elemanın akıl bulanmasını düşünen pek yok tabi. 🙂 Böyle düz değil tabi de yıldız diye adam getirilmiş yaptıklarına bak….

   Hakeza şunu da ekleyeyim. Aşağıda mukayeselenmemesi, imkansızlığını belirttiğim gibi psikolojide Scuderia Ferrari marka kültüründe değişen şeyi de söyleyeyim. Berger ve Michael özelinde bu marka çok yumuşadı. Ben de sonradan öğrendiğim, sorguladığım üzere geçmişte bu markayla çalışmak çok zordu hele Enzo’nun yaşadığı dönemde. O yüzden şükretsinler valla bu kadar yumuşamış bir yapıyla karşılaştıkları için. 🙂
   Mercedes’in bugün ki pilot bakışına çok benziyor geçmişte ki Ferrari. Pek okunmuyor ama Lewis az şey mi yaşıyor sanıyoruz ancak kimi zaman zor da olsa bir şekilde baş etmeyi biliyor. Kendisini tek adam konumuna getiren şey de bu zaten. Bu konu da Redbull’dan bugüne Vettel’le kıyaslayamama kendisini doğrusu.
   Lewis de sallamazlık içerisinde sanıyorum yetişme ve zencilik kaynaklı dayanıklılık ve hakimiyet esaslı meziyetler var. Şımarık felan ama düştüğü dönemden kalkabiliyor seviye geliştirebiliyor adam mesela Jacques ve Kimi de bu olmadı. Bi düştüler bi daha yok getir getirebilirsen. 😀
   Fernando’da da farklı temellerle sanıyorum böyle birşey var. O yüzden de berbat bir kariyere rağmen çalıştığı herkes büyük inanç taşımış. Kendisi için kaza planlanmış ve göğüslenmiş pek az isim vardır sanıyorum.:) Eh hak ediyorlarsa niye olmasın. Tabi her patron yapamaz… Bu biraz aşağıya da ek cevap olur.

 2. Daha ne kadar destek verilecek güldürmeyin artık. Destek destek destek. Çıkıcan pistte görevini yerine getiricen duvarlara çarpıp spinler atmayı tercih ediyorsan orası senin bileceğin iş. Hamilton rapçi mapçi ama yarışta sıfır kafayla yarışıyor sonra alemlere akıyor.

 3. Ağzı olan konuşuyor be amca. Desteklenmemişmiş daha ne yapacaklardı Kimi gibi profilden düşmüş biri yanında. Gelecek yıl Lewis gibi desteklendiğinde de nasıl olduğunu da çok güzel göreceksiniz biraz sabır. Michael örneğini almaktan vazgeçin o adam defalarca daha ilk turda aracı pert etmeyip, mühendisin karşısına çıkabilecek yüzü bulabiliyordu. Montoya niye gelmiyor hiç akla… Montoya şampiyon oldu da ben mi bilmiyorum.

   • Bir pilot için tekrar eden hayatının hatası ama peki Ferrari için o pilot üzerinden hayatının hatası olarak mı görüldü gerçekte? 🙂
    Michael’ın öyle gördüğüne de pek emin değilim.:) Tabi hayatta birşey yaparsın mesela biri ölür ömür boyu çekersin… Peki gerçek pişmanlık? 😀
    Michael’ın kolaylığı tecrübe kazandığı, benzer şeyleri yaptığı kadro ile birlikte olmaya devam etmesinde. Vettel ise Redbulcularla değil artık. 🙂
    Bak sende yapıyorsun aynı hatayı. Scuderia, Bernie, Todt, Tifosi… hemen herkes için en büyük hata Schumacher günleri ile Vettel’i ve bugün ki Ferrari’i kıyaslamak. Kıyaslayarak birşeye ulaşmak. O yüzden de bu kavramsal karmaşadan yıllar boyunca doğrulamama, doğru tespiti koyamama çıkıyor ortaya. Aynısını Fernando’a da yaptılar. Zaten Scuderia yönetimi Kimi ile başlatmıştı bunu.
    Velhasıl o şeylerden kurtulamadıkça Scuderia bir taraftan da pilot öğütme makinesi olmaya devam edecek. Ancak pilotlar da bu furyaya uyuyor en büyük yanlışları başta Vettel’in transferinden bugüne, buna yönelik kelimeler kullanmasında. Bunu yaparsan sonucunda sen kaybedersin.
    Bunu değiştirecek kişi kimdir biliyor musunuz ya patron ki Arriva öyle biri değil yada Pilot… İşte Vettel de öyle biri değil. Todt öyle biriydi Michael da öyle. Zaten bu bilindik anlamda bir tek Michael da olan birşey. O yüzden de hani o hayatının hatalarını unutturabildi. Fernando bazı kıyaslarda geçtiği gibi bu tip bir politizmi dikkate değer veya başarılı yönetebilecek biri değildi.

    Peki Ferrari baştan aşağıya yani Agnelli’den en aşağıya ne yaptı? Hafif atlatabilmek, yem olarak atmadan affettirebilmek, unutturmak, savuşturmak için elinden gelen ne varsa yaptı. Pek tabi Michael’a da bak görüyorsun durumu bu tekrar karşılayabileceğimiz birşey değil defaatle demişlerdir herhalde. Eh o gün ki sahneye bakınca Michael da anlamıştır. 🙂 Açık tekrar olmadığı için anlamış yaw denebilir 🙂 ama işte ben diyorum ki kati anladığı o kadar da net değil. 🙂
    Ha gerekiyor muydu bence çok da önemi yok zira F1 öyle politize bir ortam. Açık yerde yumruk yesen, gözünü patlatsalar dahi içeride ne kadar sallanıyor siz karar verin. 🙂
    Sonuçta Vettel’in yaşamı ve gerekenleri bunların hiçbirine benzemiyor.
    Aklınıza Bakü’ü getiriyorsanız şayet onun yine Scuderia açısından ciddi bir meselesi yok 🙂 takımdan açık, ciddiye alınır bir hareket de görmediniz zaten. Dış dünyada ki yargıları bence içerisiyle karıştırmamak lazım. Temel problem de Vettel’in o olayı Scuderia da yapmış olması veya yapmış olması değil bu çağ da yapmış olmasıydı. 🙂
    Ve kaynağı ne? Lewis’in onunla oyuncak gibi oynayabiliyor olması ve karşılığını alabilmesi. Yani akli profili az çok çıkarabilirsiniz.

    • “Açık yerde yumruk yesen, gözünü patlatsalar dahi içeride ne kadar sallanıyor siz karar verin. ”
     Bir de şuna bir parantez geçeyim birkaç gündür içimde büyüyüp duruyor, kendimce hiddetlenip duruyorum. Velhasıl tüküretim medeniyetine de F1’ine de birşeyini de izlemeyeyim dedirtiyor insana.
     Avrupada, batı da gerçek anlamda “insan” çok çok az var yada bizim anladığımız vaziyette diyelim. Hayatları riyakârlık dolu, pek tabi ki F1’leri de öyle olacak.
     Siz, biz birçok yargıyı, tasayı kendimize, Türklüğümüze, doğulu olmamıza göre yapıyoruz aslında anlamlandıramamalar da o yüzden oluyor. Çok zaman biz birer sonuç üretiyoruz ama Batı da karşılığı gerçekten o mudur emin değilim doğrusu. Senin sorun ve Michael’e karşı türkiyedeki ile global bakış farkları da benzer. Temel de biz bize göreyiz onlar kendilerine göre değen ne kadar nokta var tartışılır. Bunlar tabi akil hedefleri değiştirmemeli bahsimiz o değil. Komşunun oğluna bakıp iyi şeylerini alabiliriz.
     Niye hiddetleniyorum… Hemen herşeyleri sahte gibi geliyor. Mesela EuroNCap ve halo vs temellerinde ki herşeyleri sahte. O kadar yüzyıla rağmen bu işe daha anca 90’larda ağırlık verebiliyorlar ancak 90’larda kendileri kaynaklı katliamlar devam ediyor kafalarını çeviriyorlar. Ör Ruanda katliamı. Bu sadece devletleri ile ilgili bir şey değil. Mesela bugün fransa da olan haklı sebeplerle de olsa biz birini arabasını tutup yakamayız. Biz derken doğunun nitelikli, insani, batı oyuncakçılığı ile bozulmamış kesiminden (dincilik sabetay, selefiye vs dahil…) bahsediyorum ki bunlar unuttuğumuzdan çok daha kalabalık. Kuralsızlıkla karıştırıyoruz bazı şeylerimizi çok zaman. Devletten parasını alacağını bilsekte yakamayız hani. 15.07 arkası tepkilerde biz bunları tekrar hatırladık. Genel nitelikli kesimin hali halen takdire şayan.
     Peki Batı daki nitelikli kesim diğer dünya insanlarını ne kadar umursuyordur…
     İşte devletleri itibaren olmayan kısım bu. Müthiş akılcı görünüyorlar ancak heryere halen saldıkları tek şey ölüm…
     Yıl 94 pay sahibi oldukları katliamlar devam ediyor.
     1 Mayıs da yiten kişinin etkisi felan öyle Brezilyalılar kadar çekmişlikleri de yok söyledik bunları daha önce. 3-5 geçiştirme o kadar. Yani Türklerde ki kadar halen hisleniyorlar mı meçhul… Alman-Schumacher Fransız-Prost ilişkisini çözememe de biraz bundan.
     Yıl 95 güya can güvenliği kafasıyla çılgın şeyler yapıyorlar amma Bosna da katliamlara yüz çeviriyorlar. Biz de tabi böyle oldukları halde showlarına prim vermeye devam ediyoruz.
     Yıl 2017 amcam yine güya can kafasıyla borulu birşeyler düşünüyor. Milli devleti kimyasal silah yapmayı sağlayan kimyasalları satmaya devam ediyor. Pilotlar, trafikte canlar ölmesin derken afrikalıya gömdürdükleri nükleer atık kimin umrunda. Geliri uğruna kendi şehirlerini yakan tipler devletinin doğuda yaktığı canları umursuyor mu bilinmez…
     Velhasıl dolup dolup tekniğe bakınca da boşalıyorum. 🙂 İşte ana konu oydu aslen birçok meselede biz kendi değerlerimize göre hükümler veriyoruz ama onlarda onun karşılığı ne kadar var meçhul… Direkt transfer ettiğimiz fikirler ise genellikle oturmuyor. Velhasıl benzemiyoruz, benzememiz de lazım gerçi. Bugün 8. viraj çok iyiydi diyenleri yarın bize tekrar çok rahat hücum edebilirler. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]