Desiré Wilson: Kadınlar zihinsel olarak erkeklerden daha güçlüdür

3

Desiré Wilson, erkekler ne derse desin bir kadının Formula 1’de yarışamaması için herhangi bir fiziksel veya zihinsel sebep olmadığını söylüyor.

1980’de Brands Hatch’te şampiyonaya dahil olmayan bir Formula 1 yarışını kazanan tek kadın pilot olan 65 yaşındaki Güney Afrikalı, böyle engellerden bahsedenlerin boş konuştuğunu söyledi.

“Eskiden dünya dayanıklılık şampiyonası yarışlarında, canavarımsı Porsche 956’larla üç saat boyunca sürüş yapıyordum ve bunu yapabiliyordum.”

Wilson’un ilk IndyCar yarışı 1983’de Ohio Cleveland’deydi, bir cadde pistinde 500 km boyunca sürerken sekiz pit stop yapmıştı ve manuel vitesli bir araç kullanıyordu.

“Araçlar korkunçtu. O yarışta 10. bitirdim ve hatırladığım kadarıyla yedi sürücü pite çekti ve (aşırı sıcaktan dolayı) bayıldı. Sürücüler bayılıyordu ve ben de oradaydım, 54 kg’lık bir sürücüydüm, ancak her şey zihinsel güç ile ilgili.”

“Benim fikrime göre kadınlar zihinsel olarak aslında erkeklerden daha güçlüler. Bence kendimizi erkeklerden daha fazla zorlayabiliriz.”

“Bu her bir bireyle ilgili, neler istediğinizle, hayattan ne beklediğinizle, bunun için ne kadar savaşmak istediğinizle ve ne kadar ciddi ve odaklanmış olduğunuzla ilgili.”

Wilson bu yıl ilk sezonuna başlayan ve 18 kadın sürücünün eşit Formula 3 araçlarıyla yarışacağı altı yarışlık bir şampiyona olan W Series hakkında konuştu.

Nihai hedeflerden birisi de 1976’da İtalyan Lella Lombardi’den sonra ilk kez Formula 1’de bir kadın pilotun yarışabilmesi.

“Bence bu çok iyi bir fikir. Çünkü sonunda bu kadınlara katılma fırsatı veriyorsunuz. Pek çoğu bu seri olmasaydı yarışmıyor olacaktı.”

“‘Neden tamamen kadınların olduğu bir seri olmalı ki?’ diye soran erkeklere cevabım, motorsporlarında kadınların yaşadığı zorlukları yaşamadılar. Hiçbir fikirleri yok.”

“Bence bu seri kadınları daha önce hiç olmadığı kadar iyi tanıtacak ve umarım bu daha fazla sponsorluk bulunarak olur. Önümüzdeki birkaç yılda Formula 1’de birilerini görmek isterim.”

Wilson, geleceğin şampiyonu Keke Rosberg’in aksine 1980 İngiltere GP’de Williams’ıyla sıralamalara katılamamıştı.

Wilson, o hafta sonu kendisini pist dışına iten ve özür dilemeyen Fransız pilot Jacques Laffite’nin sözlerini hatırlıyor: “Grand Prix’lere hiçbir kadın katılmamalı.”

Ancak Wilson Brands Hatch’teki Evening News Kupası’nı kazandı ve şimdi pistte onun adına bir tribün yer alıyor. Bunu yaparken dört tane F1 pilotunu yenmişti.

Wilson 1981’de sezon açılışı olacakken politik sorunlar nedeniyle şampiyona dışı yarış olarak koşulan Kyalami’deki Güney Afrika GP’ye katılmıştı ve hatıraları hala taze.

“Aşırılık ve cinsiyetçilik olduğu konusunda hiç şüphe yoktu, benim zamanımda bu büyük bir zorluktu. Ancak yine de yeni sürücüler için biraz daha fazla tepki gördük.”

“Her birkaç yılda en az bir kadın Formula 1’e girmeye çalışıyordu. Ancak yine de sıralamalara girebilmeniz ve yarışabilmeniz için süper lisansa sahip olabilmeniz gerekiyor.”

“Bana şunu diyen birkaç sponsorum vardı: ‘Aracımda sen varsın, çünkü senin çıkıp bu adamları yenmeni istiyorum.’ Pek çok adam kız arkadaşları ve eşleri tarafından bir kadına yenilmemeleri sebebiyle baskı altındaydı.”

“Rekabetçi değilseniz herkes sizin arkadaşınızdır. Ancak kazanmaya başladığınız anda erkek arkadaşlarınızın nasıl azaldığını görmek şaşırtıcı oluyor. Öylece kayboldular.”

Sponsorluk bulamayan Wilson’ın takımı, 1980’de İngiltere temelli F1 şampiyonasında sorun yaşamaya başlayınca tek araçla çıkmak zorunda kaldı ve bu aracı takım arkadaşı Kevin Cogan’ın yarışacağını açıklamıştı. Halbuki Wilson şampiyonada üçüncü sırada bulunuyordu.

“Dediler ki… Kevin bir erkek ve Formula 1’e girecek. Sen, değilsin. Bana onun Formula 1’e girebileceğini söylediler. Ancak asla giremedi.”

3 Yorum

  1. Kadınlar fıtrat olarak erkeklerden daha duygusaldır. Duygusallık da beraberinde zayıflığı getirir.

    Daha güçlü demesi biraz feminizm kokan bir demeç olmuş. Popüler Amerikan kültürünün ve sjwciliğin getirileri bunlar.

    Ha bu demek değildir ki kadınlar F1’de yarışamaz, gayet yarışabilirler ama böyle bir kıyas yapmak akla ziyan. Toto Wolff’un karısı bir ara Williams sürmeye kalktı 5 saniye mi 10 saniye mi ne gerideydi. Keza Sauber’deki çaylak kızın dereceleri de çok gerideydi. Her şeyi yapabiliriz biz daha iyiyiz imajı yukarıda da dediğim gibi birileri tarafından oluşturulan ve her türlü dizide filmde gördüğümüz “social justice warrior” anlayışına ait.

    • 2014,2015 ve 2016 Mercedes araçları ile Danica Patrick şampiyon olabilirdi.Bizim salaklar bu fırsatı kaçırdı.Audi’nin Michele Mouton ile ile yaptığını yapmalıydılar.Tabii rakip takımlardan intihar edenler falan olurdu o ayrı mesele.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]