Cosworth: Destekçi olmadan Formula 1’e giremeyiz

2

Efsane motor üreticisi Cosworth, 2021’de tamamen bağımsız bir motor üreticisi olarak Formula 1’e girmelerinin mümkün görünmediğini açıkladı.

Formula 1, bağımsız üreticileri de spora getirme ve teknolojiyi basitleştirme amacıyla yeni motor kurallarını değerlendiriyor, ancak Cosworth’den Bruce Wood dışarıdan maddi destek almadan bunun mümkün olamayacağını söyledi.

“Öncelikle, orada olmayı çok isteriz. Şu zamanlarda yapılan toplantılarda bizim bununla çok fazla ilgilendiğimiz söyleniyor.”

“Ancak biz başından beri tamamen bağımsız Cosworth’ün ‘şöyle yaparsanız gelirler’ şeklinde spora girmesinin mümkün görünmediğini düşünüyoruz.”

“Küçük bir üretici ile birlik olarak bunu yapabileceğimiz konusunda bir umudumuz var, umarım yeni kurallar F1’e girebilmek için küçük bir maddi yatırım gerektirir.”

“Şu an F1’deki teknoloji seviyesinin aşırı olduğu bir sır değil, Cosworth için bile. Bizim geçmişimize rağmen bu mümkün değil, çünkü üst limitte çok fazla bileşen gerektiriyor.”

“Sadece ısı enerjisi geri dönüşümü (MGU-H) on milyonlarca yatırım gerektiriyor.”

“Önerilen kurallar Cosworth’ün gelebilmesi için teknik olarak kesinlikle uygun ve harcama miktarının düşmesi çok fazla üreticiyi çekecektir, bunun sadece otomobil üreticisi olması gerekmiyor, başka sponsorlar da olabilir.”

2 Yorum

 1. (MGU-H) on milyonlarca yatırım gerektiriyor

  ve 5 yıldan fazla zaman, belki binlercenin üzerinde çalışanın zamanı…

  Ve bunu kim diyor… Motorsporları tarihine kalem oynatmış, mihenk olmuş biri diyor. Kim diyor üreticiler şampiyonluğunda Ferrari 16, Renault 12 kupadan sonra 3. sırada 10 defa ile şampiyonluğu almış bir marka diyor. Ve bunu tam tamına 5 ayrı ekiple şampiyon olma ile başarmış (Renault ise 4)…
  40 yıllık bir zaman periyodun da tüm tarihselleri altüst edebilmiş DFV gibi harika bir üniteyi ve varyasyonları ile bir tane daha benzeri olmayan bir modernizasyon timeline ağacını kurmuş olan diyor. Bakın böyle bir ağaç yol ünitelerinde dahi yok.
  [Bakın 60’larda ortalığı dağıtmış o DFV’lerden öğrenilerek üretilenler 2000’lerde halen ucuz cup’larda yürütülüyor…]
  Tüm motorsporlarına katkısına, istatistiklerine, aracısı olduğu şampiyonluklara zaten girmiyoruz saymakla bitiremeyiz herhalde. Cosworth’ün içinde bulunmamış olduğu köklü bir seri çıkmaz herhalde.
  Bir mukayeseleri varsa şayet o da Porsche olurdu ancak.
  Bütün bunları başarmış bir marka bugün “ben zirvesiyim” diyen ortamın dışında… Ne büyük kayıp.
  Bu Cosworth’ün kaybı yada ayıbı değildir bu Formula 1’in ayıbıdır.
  Bugün ümit vaad eden markalar, sayılan tarih içerisinde onun sadece yarısından bir fazla istatistiğe sahip…
  Bir şekilde Audi, BMW gibi markaları kazanamama kayıp olarak görülüyorsa şayet Cosworth’ün mevcudiyetsizliğinin tarifini yapamam ben…
  İstersen başarılı olmasın ki garantisi yoktur, en az Honda kadar rezil olsun ancak bu marka bu işin içerisinde olmalıydı arkadaş.

 2. Cosworth, bu açıklamaları yaparken, motorları yarış takımlarına kaça sattığını, geliştirmek için ne kadar harcadığını da açıklasaymış keşke. Bir motor için en düşürülmüş haliyle 15-20m (veya daha fazla) para gerekir ve Cosworth’te bu zaten olmaz.

  Ama Red Bull ister, Aston Martin ister, Lotus ister, olur.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]