Charlie Whiting hayatını kaybetti!

6

Formula 1 ailesi Melbourne’de Charlie Whiting’in ölüm haberiyle uyandı.

66 yaşındaki İngiliz teknik adam son 42 yıldır Formula 1 içinde çalışıyordu. Hesketh’te mekaniker olarak başlayan Whiting, sonrasında Brabham’a geçmişti. Orada Bernie Ecclestone ile tanıştı ve sonrasında Formula 1’in yönetimine Grand Prix Yarış Direktörü olarak girdi.

Yıllar içinde Whiting’in pozisyonu Teknik ve Sportif Grup Şefliğine yükseldi. Dünya çapındaki tüm pist incelemelerinden sorumlu kişi oldu.

Padokta çok popüler bir kişilik haline gelen Whiting, pilotlar tarafından çok saygı duyulan birisiydi. Tüm sürücüler ve takımlara yapılan brifingleri yöneten İngiliz, sonrasında hakem yönetimi ile ilgileniyordu.

FIA’dan yapılan açıklamaya göre Whiting Perşembe’nin erken saatlerinde pulmoner emboli (bacaktaki toplardamarlar içerisinde oluşan pıhtının aniden akciğer atardamarını tıkaması) nedeniyle hayatını kaybetti.

Federasyon başkanı Jean Todt şöyle bir açıklama yaptı: “Charlie’nin ölümünü öğrendiğimde sonsuz bir üzüntü hissettim. Charlie Whiting harika bir yarış direktörüydü, Formula 1’de merkezi ve eşi benzeri olmayan bir figürdü. Formula 1 yakın bir arkadaşı ve karizmatik bir elçisini kaybetti. FIA ve tüm motorsporları camiası olarak ailesinin, arkadaşlarının ve tüm Formula 1 severlerin acısını paylaşıyoruz.”

FOM yöneticisi Ross Brawn, Whiting’in yakın arkadaşlarından biri de ekledi: “Charlie’yi tüm yarış hayatım boyunca tanıdım. Birlikte mekaniker olarak çalıştık, arkadaş olduk ve dünyanın her yerindeki yarış pistlerinde birlikte çok fazla zaman geçirdik. Trajik haberleri duyduğumda derin üzüntü ile doldum. Mahvolmuş durumdayım. Sadece benim için değil, aynı zamanda tüm Formula 1 ailesi, FIA ve genel motorsporları için büyük bir kayıp. Ailesinin acısını paylaşıyoruz.”

Pilotlar ve takım patronları Charlie Whiting’i andı

6 Yorum

  1. Her ani gidiş şok etkisi yapıyor. Yerleri de doldurulamıyor böyle etkili, herşeyin kendisiyle birlikte gelişmiş insanların.
    Kendisini son yıllarda ki hal den dolayı ilgi, sevgiden düşürmüştüm hatta sevmezdim. Sanki tekil adamın suçuymuş gibi. Badem gözlü olacak değil. Adamın hatırasına zarar vermeye başlamıştı kendisi veya ortam. Geçmiş yıllarda pilotlar dahil bu kadar fazla küfür yediğini sanmıyorum. Sadece tüm dandik ortam içinde bu kadar yaş, sabit kültür handikap oluşturuyordu artık.
    Neredeyse kurucu Bernie ekibinden bir kişi daha gitti. Muhtemelen yine yeri doldurulamayacak. Bir tane adam o kadar şeyi bir arada yapıyordu herhalde 5 kişiye dağıtırlar sıkıntı yaşadıkça. Nedenini bilmem eskiden Charlie ve Norbert Haug’u bir anlıkta olsa tv de görünce mutlu olurdum. Yaş ve yüzden akan tecrübeden dolayı saygı herhalde. İkisine de direkt ilgi bağımı yoktu aslında.
    Ne diyelim herkes için şok durumu. Uyanınca Günay’ın yazdığını görünce çaktırılmayan bir şok durumu oldu. Güzel demiş öküz oturdu diye…
    Herşey bahane de benim için olayların oluş şekli de etki derecesini belirleyici oluyor. Kontrolümüz olmayan akışkanlık içinde Pıhtı işleri böyle ciğere, kalbe, beyne dinamikler birleşip denk düştümü herşey bir anda değişiyor. Varsın bir anda yoksun. Yaşla da ilgisi yok bu işlerin. Hastanelerde çocuk yaşta insanlar gördüm. Her saniye başına gelebileceğini kavrayınca anca rahatlatabiliyor. Hatta kalmak, gitmekten çok daha iyi olabiliyor. Ne diyelim tüm çabalarının, gayretinin, insanları değiştirmesinin karşılığını alır inşallah. Hatırası çok adam…

  2. Sabah sabah içime öküz oturdu. F1’in en önemli iki isminden biriydi. Sporun bugünlere gelmesinde, skandallar yaşamamasında anahtar rol oynayan adam. Sadece bir yarış direktörü değil. Toprağı bol olsun.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]