Carey: Formula 1 standart parçalara geçebilir

2

CEO Chase Carey, Formula 1’in harcamaları düşürmek için standart parçalara geçebileceğini açıkladı.

Ferrari’nin geçen yol 330 milyon sterlin harcadığı düşünülürken, Force India ve Sauber ise 90 ve 95 milyon harcadılar.

Carey ise harcamaları azaltmak için standart parçaların bir seçenek olduğunu ve bunu Ross Brawn’ın da teknolojinin yok olmaması endişesine uygun olarak yapabileceklerini söyledi.

“Oraya ulaşmak için çok fazla yol var, harcama sınırları veya aracın temel bileşenlerinde diğer yollar.”

“Aracı standartlaştırmak istemiyoruz, teknolojiler üzerine kurulu bir rekabetin önemli olduğunu düşünüyoruz. Araçları basitleştirmek de istemiyoruz, ancak bazı parçalarını standartlaştırabiliriz.”

“Bazı takımların harcamalarına bakmak ve bunları halletmek istiyoruz. Bu işin genel ekonomisini düzeltirmen, rekabeti de geliştirecektir.”

“Bugün olan mücadelelerden birisi bazı takımların diğerlerine göre açıkça farklı seviyede harcama yaptıkları, bunu pist üzerindeki sonuçlarda da görebiliyorsunuz.”

“Takımlarla bazı ön görüşmeler yaptık ve bu sürece başladık. Bazı büyük bileşenler de var, motor da buna dahil, muhtemelen aracın en karmaşık parçası konumunda.”

“Bu harcamaları düşürmek kesinlikle hedefimiz, sporun çeşitli yönlerden bundan faydalanacağını düşünüyoruz.”

2 Yorum

  1. Formula 1 bu yola illa ki girecek. En basiti şanzıman, yıllardır yenilikçi bir şey yapabilen var mı? Yok, deneyince de ellerinde patlıyor, bkz Mercedes. Williams ultra küçük yaptı da ne oldu… ECU, Kamera, yakıt sensörü, direksiyon ekranı vs hep standart zaten. Şasiye ve boş bloka varıncaya kadar standartlaşmaya hayır demem.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]