Carey: F1 hala üreticileri çekebilir

1

Chase Carey Formula 1’in 2021’deki motor kurallarındaki büyük değişimden geri adım atmasına rağmen hala yeni üreticileri çekebileceğine inanıyor.

2021’deki motor değişiklikleri yeni üreticileri çekebilmek için kökten değiştirilecekti, bu da mevcut üreticilerin tamamen yeni motorlar geliştirmesine neden olacaktı.

Ancak bu planlar üreticilerin baskısıyla suya düştü ve gerekçe olarak da artacak gelişim harcamaları ve spora yeni markaların girmeyecek oluşu gösterildi.

Planlar mevcut teknolojiye çok yakın bir çözüme dönüşürken, Carey bu kuralların da potansiyel üreticiler için çekici olduğuna inanıyor.

“Bugün yol araçlarıyla ilgili olan hibrid motora sahip olmaya devam ettiğimizden emin olmak istedik. Piramidin tepesinde olarak, dünyadaki teknolojinin önünde olmak gerekir.”

“Bunun bir kısmı da yeni motor üreticilerini çekmek için bulunuyor. Gittiğimiz yolda potansiyel yeni üreticilerle görüşmelerimiz oldu ve cesaret aldık.”

“Şu an gittiğimiz yolun mevcut takımlar ve yeni gelebilecekler için doğru yol olduğu konusunda fikir birliğine vardık.”

Carey, istikrarın tüm üreticiler açısından önemli olduğunu söyledi.

“Bir yıl önce çok daha büyük oranda yeni bir motor üzerinde çalışıyorduk. Tüm takımlarla bir toplantı yaptık ve mevcut motorda daha fazla istikrar yakalamamız ve bunu rekabeti artırmak için düzenlememiz gerektiğine karar verdik. Bununla ilgili bazı ekonomik sorunları da çözdük.”

“Yeni bir motorunuz olduğunda herkes baştan başlıyor ve her zaman istenmeyen sonuçlar olur.”

Carey tezgah testi kısıtlamalarının rüzgar tüneli kısıtlamaları gibi kullanılabileceğini söyledi.

“Tezgah testi zaman kısıtlaması örneği var, bunlar harcamaları artıran şeyler ve bir şekilde kısıtlanabilir.”

“Sınırsız teorik gelişim listesine harcanan zaman ve parayı bir dereceye kadar kısıtlamanız gerekiyor.”

Carey bu motor görüşmelerinin işbirlikli ve yapıcı olduğunun altını çizdi.

1 YORUM

 1. Hikaye anlatmaya devam… Olmadı, olmayacak.
  2010’lardan itibaren ünite temel sorununu çözmeye yönelik en ciddi girişimin Bernie tarafından atıldığını görmek lazım. Bu kadar aciz ve FIA’sı ile bu kadar düzeltme düşüncesi olmayan bir durum. Oyalama taktiği olmasa da sonucu oyalamak.
  Üretimde istikrar ancak doğru şartlar uygulandığından başarılıdır. Bunun en büyük savunucusu benim mevcut euronorm zihniyetine dahi karşı olarak. Her zaman dedim yaşam ömrü 20 yılı aşan güç üniteleri en başarılı olanlarıdır…
  Lakin bunu doğru yürütmüyorsanız ve sport, show açısından istikrarı bozmak en doğru harekettir. Turbo’lar, depolar vs geçmiş uygulamalar o yüzden doğrudur. Asıl problemler hacimler gibi sabitler getirilmesi ve bunun korunması sonra başladı yani görece yakın dönem 90’lar… V10’lar dahi yanlışken üreticiler bugüne göre üretim sınıflarında çok daha serbestti. Bunu mühendislikte zirveleşmede yakınlaşma olarak adlandırırlar ancak yanlıştır. Güç üretmenin bir çok yolu vardır siz üretim alanı daraltırsanız ancak bu kanun geçerli olur.
  Bu askeri sanayi için de geçerlidir her bölgenin güç kabul, üretim şartları farklıdır. Mesela basitçe biz yaşayarak biliriz ki turbo motorlarla atmosferik motorlar beraberce çok güzel yürüyebiliyor.

  İstikrarı bozmak gereklidir çünkü motorsporlarını yapmaya mecbur olduğunuz marka ve garajlar herşekilde ticari kuruluşlardır. Bu otomotiv üniteleri ödüllerinde de geçerlidir. Biri bir ünite spec. geliştirir ve 4 yıl boyunca liste başı olur. Diğerleri bu segmente rakip oluşturmamayı tercih edebilir doğaldır, ilgi alanlarını değiştirirler. Çünkü bu savaş zaten kaynakları aşırı şişiren bir durumdur. O yüzden spec. serbestliği olmazsa olmaz bir şarttır. Silindir, hacim, min-max ağırlık, güvenlik gibi spec sabitleri hiçbir zaman uzun vadeli başarı getirmez. Hatta üreticiler benzerlik üzerinden alan daraltarak maliyetleri şişirirse, kurulun işi birileri ayrılma noktasına gelmeden olağan süreci dahi bozmak olmalı. Bu WEC, prototype’lerde dahi yaşanan bir sorun ve çözüm yolu budur. Her hangi bir markanın 4-5 yıl dominasyonu işine gelir ancak biz seyircinin işine gelmez o yüzden kim olursa olsun onu tutup aşağıya çekmek bize faydalıdır. Fanatikler tabi farklı düşünüyor sanki markanın geliri kendi ceplerine giriyormuş gibi. 🙂
  Bunlarla; benim için hacim vs sınırsız turbo, atm, hybrid üniteler beraber yürümeli. Ne kadar harcadıkları ve uğraştıkları beni ilgilendirmiyor. Sonucunda alan ilgisiyle ben emeklerine zaten saygı duyuyorum. İsterlerse her yıl baştan üretime girişsinler beni bağlamıyor savaşı verecek olan onlar. Onun çözümü de spec. giriş ücretlerinde, bütçe sınırlarında yatıyor. Bunu tabandan doğruya yakın kurarsan adam gerekirse elinde ki V12’i nasıl revize ederimi düşünmeye başlar. Sınıra sığdıramıyorsa da hybrid yapmaz. 🙂

  “Almanya Olimpik Spor Komitesi, e-spor’u bir spor dalı olarak görmediğini açıkladı”
  https://www.esporin.com/genel/almanyada-espor-bir-spor-dali-olarak-sayilmayacak/

  cips leblebiyle beslenen sivilceli gençler isyanda tabi. 🙂
  İşte bu böyle olsun, olur, olmamalı demekle olmuyor dünyada işler herşeyin kendine göre bir süreci var.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]