Button: Sevişmek yerine F1’de yarış kazanmayı seçerim

3

2009 sezonu şampiyonu Jenson Button, GQ Dergisi’ne konuştu.

Jenson Button, 2000 sezonunda Williams ile F1’e giriş yapmıştı ve sonrasında Benetton, Renault, BAR, Honda, Brawn GP ve McLaren takımlarında yarıştı.

2016 sezonu sonunda emekli olan İngiliz pilot, son olarak 2017 Monako GP’de Indy500′ katılan Fernando Alosno yerine yarışa çıkmıştı.

2009 sezonunda Brawn GP ile şampiyonluğa ulaşan Button’un kariyerinde 15 Grand Prix galibiyeti bulunuyor.

Button, çocukluğunda yarış pilotu olmayı düşündün mü sorusunda: “Evet. Avrupa’da yarışmaya başladığım zaman öyleyde. Diğer insanlar yarışmak için para ödemeye başladılar ve bu konuda aniden bir baskı oluştu. Ondan önce sadece eğlence amaçlıydı. Yarışıyordum, kazanıyordum ve seyahat ediyordum. 14 yaşımda gerçekten düşünmeye başladım.”

“Formula 1’de yarışan en geçn İngiliz oldum ama hatırladığıma göre bu o kadar da büyüleyici bir şey değildi. Monako büyüleyiciydi ama diğer pistler öyle değildi. Gözler sürekli üstünüzdeydi. Her şeyi onlar planlıyordu ve sizin düşünmeniz gereken tek şey takımın ihtiyaçları. Yani röportaj vermek, mühendislerle konuşmak ve aracı sürmek. Yine de harika bir hayat ve sizi şımartıyor.”

Button F1’de yarışmanın en iyi taraflarının araç sürerken aldığı zevk ve rekabet ortamı olduğunu belirtti.

“Benim için önemli iki şey vardı. Birincisi rekabetti. F1 kadar rekabetçi başka bir spor yok. İkincisi ise F1 aracını sürüyor olmanın verdiği haz. 900 beygir gücündeki bir canavarı kullanıyorsunuz ve işiniz aracı zorlamak. Araçtan her şeyi aldıysanız harika hissettiriyor.”

Jenson Button, ilk GP galibiyeti için 113 yarış beklemişti ve 2006 Macaristan GP’de ilk galibiyetine uzanmıştı.

“İlk yarışı kazanana kadar bir sorun yok ama yarış kazanıp daha sonra kazanamamaya başlarsanız bu durum can yakıyor. 2013 sezonunda podyum bile görememiştik ve benim için çok zor bir yıl oldu.”

“F1’de biraz uzun kaldım. Olması gerekenden 6 ay daha fazla kaldım. 2016 sezonu başında kalbim F1 için atmıyordu. Zordu çünkü babam 2014 yılında hayatını kaybetmişti. O her zaman yanımda oldu ve o olmadığı zaman spor da benim için aynı olmadı.”

“2009 şampiyonu olduğumda duygularım çok farklıydı. Biraz komikti. Yarış kazanmak anlık bir deneyim. Harika hissettiriyor ama şampiyonluğu kazanmak çok büyük bir rahatlamaydı. Çünkü kendime çok fazla baskı uygulamıştım.”

“Şu anda kendime baskı yapmaya devam ediyorum. Bu yıl Super GT’de şampiyonluk son yarışa kaldı ve hem yorgun hem de hasta hissettim. Baskı canınızı acıtıyor ama çizgiyi geçtiğinizde inanılmaz bir mutluluk veriyor. Sonunda nefes alabiliyorsunuz ve bunu çok seviyorum.”

Button, kariyerinde pişmanlığının olmadığını söyledi.

“O yat bana bir servete mal oldu ama iyi para kazanıyordum ve izin günlerimde rahatlamak istiyordum. Bu yat, bunu yapmak için en iyi yerdi. Hatalarım var ama pişmanlığım yok.”

39 yaşına giren Button, yakın zamanda baba olacak.

Button, motor sporlarını sevdiğini ve uzun yıllar yarışmak istediğini söyledi.

“Yapmak istediğim pek çok şey var. Le Mans’ı tekrar yapmak ve bu yarışı kazanmak isterim. Ayrıca rallikros da ilgimi çekiyor.”

“Şu anda Los Angeles’ta yaşıyorum ve bu yıl evleniyorum. Ama her zaman yarışacağım. Stirling Moss’un büyük taraftarıyım. Seksenli yaşlarında bile rekabetçi şekilde yarışıyordu. Bu benim için de her zaman böyle olacak.”

Button kariyerindeki iki güzel anıya da değindi.

“1999’da Frank Williams, yarışacakları iki pilotu açıklamadan 30 dakika önce beni yanına çağırdı ve ‘Jenson, seninle yarışmaya karar verdik’ dedi. Bu çok özel bir andı. Çıktım ve babam beni bekliyordu. Hiçbir şeyden haberi yoktu. Ağlamaya başladım ve o da ağladı. Bunu unutmuyorum.”

“Bir diğeri de sanırım Imola 2004’tü. F1’deki ilk pole pozisyonumu aldım. Piste çıktım ve uçuyordum. Michael Schumacher’den 0.2 saniye daha hızlıydım. Yarışmaya başladığımdan beri seyrettiğim adamdı ve onu geçerek pole pozisyonunu almıştım. Şaşırtıcıydı ve kariyerim için bir dönüm noktasıydı.”

Button, GP kazanmak, şampiyon olmak ve sevişmek tercihleri arasından hangisini seçerdin sorusuna ise: “GP kazanmak en iyisi. Çünkü bir GP kazanırsanız sevişmeniz de garantidir.”

3 Yorum

  1. 😀
    vallahi benim altıma o arabayı verin, parasız maaşsız ödülsüz !sevişmesiz! yarışırım. Halo malo da ısrar etmem. atın ölümü arpadan olsun..

    durumun özeti
    deveye boynun neden eğri demişler.

    o da demiş ki ===> NEREM DOĞRU Kİ? 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]