Button: FIA Halo’yu zorunlu kılmalı

0

Jenson Button ve Sebastian Vettel Halo’nun spora girip girmeyeceğine F1 takımları yerine FIA’nın karar vermesi gerektiğini düşünüyor.

Strateji grubu bu Perşembe Halo’yu tartışacak ve bir oylama yapılabileceği söyleniyor. 2017’de Halo’nun spora girebilmesi için F1 Komisyonu’nda da oybirliğinin sağlanması gerekiyor. Red Bull ise bu konseptten memnun olmadığını söylemişti.

FIA Hungaroring’de pilotlara Halo’nun güvenlik konusundaki avantajları ile ilgili detaylı bir brifing verdi ve toplantıdan sonra Vettel ve Button bu kararın FIA tarafından verilmesi ve takımlara zorunlu kılınması gerektiğini söylediler.

Button: “Karar güvenlik sebeplerine dayanarak alınmalı. Bu kararı vermek bize düşmemeli. Eğer FIA bunu kullanmamanın güvenlik zaafiyeti yaratacağını düşünüyorsa bunu kullanmalıyız. Bunun şahsen takımlara sorulmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Vettel: “Halo görünüşü için tasarlanmadı. Sunumda gösterilenler oldukça açıktı. Denenen tüm senaryolarda olumlu sonuç elde edildi. Bu yüzden FIA bu sistemi doğrudan onaylamalı.”

“Avantajları ve dezavantajlarını tartışabilirsiniz, ancak FIA ve elde ettiği sonuçlara güvenmeliyiz. Her şeyi hesaba kattığınızda olumlu gibi görünüyor. Bu karar FIA’ya bağlı.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]