Brown: Honda’nın başarısızlığı Jaguar’inki gibi

7

McLaren’dan Zak Brown, Honda’nın Formula 1’de çektiği sıkıntıların geçmişte Formula 1 takımını Amerika’dan yönetmeye çalışan Jaguar’ın çektikleriyle aynı olduğunu düşünüyor.

“Eric Boullier daha önce Formula 1’de nasıl çalışmanız gerektiğinden bahsetti, bir Formula 1 kültürü var ve bence bu, Honda’nın yeni keşfetmeye başladığı bir şey.”

“Jaguar’da da aynı şeyi gördünüz, işleri bir holding gibi yönetmeye çalıştılar. Mercedes’e bakacak olursanız, Almanya’da değiller, yarış takımı İngiltere’de, motor tesisi İngiltere’de, Renault ise İngiltere ve Fransa arasında ayrılmış durumda.”

“Honda’nın sorunu belki daha fazla F1 deneyimi, doğrudan deneyiminin olmaması. Çaba, kaynak ve tesis olarak harikaydılar, bence işleri yoluna koyabilirler.”

7 Yorum

 1. Bizim için güzel tevafuk oldu bu. 🙂

  “Jaguar’da da aynı şeyi gördünüz, işleri bir holding gibi yönetmeye çalıştılar. Mercedes’e bakacak olursanız, Almanya’da değiller, yarış takımı İngiltere’de, motor tesisi İngiltere’de, Renault ise İngiltere ve Fransa arasında ayrılmış durumda.”

  İşte bu F1’in boyutunu çok değiştirmiş, abartıya kaçılmış bir durum basiretsiz kalsakta hep anlatmaya çalışıyoruz. HAAS gibi köklü bir yarış takımı gerektirenler üzere aciz kalabiliyor. Bir dünya localisation harcaması yapması gerekiyor…
  yarış takımı İngiltere’de, motor tesisi İngiltere’de… sadece o kadar da değil USA da önemli motor gelişim işi yürüyor aynı üretici ile almanyada ayrı fabrikaları var. Almanyada neredeyse bir sürü şehre yayılmış durumdalar. İlmor neredeyse almanyaya taşınmış gibi birşey… Bilmediğimi kim bilir daha neleri var. Vakti zamanında AVL’e yönetiminde fabrika kurdururlarken buralarda ki organizasyonunuzu da geliştirin birlikte kalalım diyorlar…

  Bu hatalı, eksik bir durum değildi ama Ferrari ise İtalyaya sıkışmış durumda. Arada duyuyoruz ARGE alımlarını bile italyadan seçiyorlar. Hakeza ana destek kollarında FCA itibariyle group’ları içine sıkışmış durumdalar. Bu noktada Daimler böyle bir group değil… Böyle olunca Bosch ile yapacağınız kavga Magneti ile aynı olmaz.
  O yüzden her zaman diyoruz ki “sözde” 🙂 Ferrari patronlarının (bence ise başında patron ve teknik yönetici yok) tutumu baştan aşağıya yanlış. 1 milyar €’ları aşıp durmak onları haklı gibi gösteriyor finansal da ancak motorsporları öyle yürümez. Çıkar küçükler, tarihi olmayanlar dağıtırlar sizi… Mr. Enzo’nun elinden çıkmış Scuderia için bu yeni bir durum da değil. Son dominasyonları markanın kendi kaabiliyetleri, FIAT’ın parasının karşılığı değil birileri geldi dominasyonu kurdu ve gitti… O günden beri git gelli acizleri oynuyorlar. Zira toplam finansallarda çöktükleri 90’larda da böyleydiler. O zamanlarda da rezil ötesi değillerdi 2., 3. dahi olabiliyorlardı ancak yakıtı hesaplayamayıp kenara çekecek kadar komik hale düşüyorlardı. Buji, boru gibi vakaları da böyle yorumlayacaksınız. Temelde yollarda da çok çok farklı değiller ayrı sınıf oluşturmakla tarihin ekmeğini halen yiyorlar… O ekmekler bir gün biter. Zira o yüzdendir ki GT class racing de rahatça tokatlanabiliyorlar.
  amma gereksiz yazdık ha 🙂 velhasıl işlerin topyekün küçülmesi gerekiyor Scuderia’nın daimi birşeyler yapabilmesi için. Hakeza tarihi Renault’nun bu kadar aciz kalmasının nedenleri de benzer.

  • Mühendislerin çoğu İngiliz olunca, tedarikçi, hammaddeci vs İngiltere’de yaşayınca takımı orada kurmak da mantıklı oluyor. Hatta lokasyon belli, İngiltere’nin her yerine de kuramıyorsun. Oxfordshire-Northamptonshire bölgesi falan diyordu Newey. Mantıksız değil, sanayi tedarikçisiyle gelişir, bölge de böyle büyür.

   Newey’e bir LMP1 takımından teklif gelmiş, iyi de para vermişler, ama Almanya’da diye kabul etmemiş. Garip şekilde LMP1’cilerin üçü de Almanya’da.

   • +1
    Aslında benim düşüncem 2. dediğin olay daha önemli ve belirleyici durumda olabilir. Bilinir isimlerden filan biliyoruz ama elimizde şöyle net bir veri de yok mühendislik ingilizden çıkar diye özellikle son çeyrekte. Bu eğitim alanında en kuvvetli ülke olduğunu biliyoruz ancak son devirde kuzey ülkelerinin de kuvvetli olduğu yazılıp çiziliyor. Eh insanı da sektörel alan imkanları, eğitim ölçekleri doğuruyor malum. Sadece pilotlar almanlardan, mühendis ingilizlerden çıkar geleneği doğru oluyor mu emin değilim. Nedenleri vardır mutlak çünkü mesela EU da almanya küçük kasaba ölçeğine kadar dahi erken yaşta sportif etkinliğin başladığı bir imkanlar, yaşam bütünü sunuyor karting, futbol vs bunda etkisi büyüktür (bunda aynı derecede ve hatta daha ileri de bir tek doğumdan orta yaşa kadar sport denilen Ruslar var ancak etki nedeni makineciliğin o coğrafyada güçlü olmaması olabilir).
    Aslında önem derecesi fikri yürütememekle birlikte diğeri daha önemli dediğim ise Politika ve ülke/lokal stratejiler. Belirli Borsa merkezi olarak tutulması gibi İngilterenin mühendislikte politikaları var. Bazı işlerde dünyada oluşan, oturan lokalizasyon var malum Türkiyede teksilde bursa, Bilişim denilince Amerikada 1-2 eyalet gibi.
    Devlet desteği, kurumsal destek hatta eğitim alanları o işe ne kadar yönetiltilirse kurumsal konumlarda ona göre oluşuyor zaman içerisinde. O yüzden sanayi marka gücü bugün pek olmamasına rağmen mühendisliğin merkezi diyoruz oralara. Global Oranı çıldırtıcı derecede rüzgar tüneli var ülkede ve dediğin gibi birkaç bölgesine bunlar neredeyse sıkışmış gibi. Daha iyi destek bulamıyorsa McLaren niçin taşınsın İsveçe lakin daha uygun yöntem karşısına sunulduğu için test, tanıtım için taa abudabi’e gidebiliyor.
    LMP/Almanya kısmı ise bence sektör sanayi beşiği ve genel artı hizmet alanı ölçeği nedeniyledir. F1 rüzgar tünelciliği malum dış hizmete oldukça kapalı. İngiltere de dışa açık hizmet alanı ama Almanlar özellikle son 8-10 yılda büyük kaynak ayrımışlar bu işin gelişimine. Merc, BMW, Audi oldukça büyük paralar harcamış modern tesislere ve orada ki durum onlardan ibaret değil. Malum bir LMP projesine hizmet sunabilecek alan altında ki bütün segmentlere iş sunabilecek bir alandır. F1 ile mukayese edilemese, diğer tünellerden çok daha pahalı olsa bile aradığınız nitelikleri sunuyor. İngilterede çok çok fazla tünel var ancak almanyada yapılan son yatırımlara göre güncellik oranları çok net değil açıkçası. Lotus mesela kendisi için ingilterede yapıyor bu işlerini ancak destekçi projelerinde farklı yerlere gidiyor almanyaya gittiğini çok gördüm nedenleri tam olarak nedir bilemiyorum tabi. Mesela saatlik fiyatının düşük olduğu tünellerde geliştirilse bile bazı numune projelerin bir kerecik de olsa Toyota tüneline felan çıkartıldığına denk gelmiştim. Mesela Toyota niye almanyadaydı… Orada köklü şirket yapılandırmasının olması dışında alman üretim sanayisi fabrikacılığının baş tedarikçisi japonların o ülkede çok fazla lokali var. Bunun gibi sebeplerle olabilir.

    • elimizde şöyle net bir veri de yok mühendislik ingilizden çıkar diye

     Mühendis derken motorsporu mühendisinden bahsediyoruz elbette. Yoksa her yerde iyi kötü varlar. Ama çocuk evinden bir yere giderken 2-3 tane karting pistine, şehrin yakınında bir tane büyük piste denk geliyorsa bir şekilde o arabalara binmek, onlardan yapmak aşılanıyor. İngiltere’de daha fazla F1 mühendisinin olma sebebi, motorsporlarının beşiğinin orası olması. İtalya’da da böyle bir bölge vardı, Modena mıydı?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]