Briatore: Vettel yarışın tek turdan ibaret olmadığını anlamalı

2

Flavio Briatore, Sebastian Vettel’in bu yıl yaptığı en büyük hatanın şampiyonluğa odaklanmak yerine yarışları kazanmak için çok zorlaması olduğuna inanıyor.

Vettel artık rakibi Lewis Hamilton’ın 67 puan gerisinde ve artık şampiyon olması mucizelere bağlı.

“Bir sürücü olarak üzerinizdeki stresin devasa olduğuna inanıyorum ve eğer bu stresi kontrol edebilecek durumda olup işinizi yapar ve yarış dışı kalmazsanız kazanırsınız. Yarış dışı kalırsanız, ki bu en kötü senaryodur, bunu biliyoruz.”

Briatore, Fernando Alonso’ya şampiyonlukları yolunda bunu öğretmek zorunda kaldığını da söyledi ve Monza’daki olanlara değindi.

“Ona yarışın tek bir tur değil, 53 tur olduğunu açıklamanız gerekiyor. Fernando ile de aynı şeyi yaşadığımızı hatırlıyorum. Şampiyon olmak istiyorsanız üçüncülük de oldukça iyidir. Önemli olan pistte kalmaktır.”

“Monza’daki kazanın hiçbir mantığı yoktu. Aracın daha iyi olduğunu biliyorsun, sadece frenleyip arkada kalıyorsun, bu kadar. Bunu düzeltmek için 50 turunuz daha var.”

“Yarış dışı kalırsanız kurtarmak için sıfır turunuz olur. Elbette aracı dördüncü bitirebilecek durumdaydı, çünkü aracı geri kalanlardan daha iyiydi.”

“Şampiyonluğu kazanmak istiyorsanız ise bunda ustalaşmalı ve ikinci veya üçüncü de bitirebilmelisiniz.”

“Hedef sadece puanlar almaktır. Şampiyon olmak için her yarışı kazanmak zorunda değilsiniz. Bu yarış zaferleri değil, puanlarla ilgilidir.”

“Rekabetçi bir araca sahipseniz birini geçersiniz. Sizden daha fazla puanı olan biriyle kaza yapacaksanız avantaj rakibinize geçer.”

2 Yorum

  1. Grid de bu tarife uyan biri göremiyorum. 🙂 Varsa da tazeler arasında vardır eh o da şimdilik pek dikkat çekmez. Sonuç da vermez gerçi onların koltukları istatistiklere değil meblağlara bağlı.
    Bu eleştiri zamanında Montoya için yapılırdı Eh Kimi için de geçerlidir. Bu araç kırılıyor dan ötesi sürücünün kaabiliyet meselesine bağlıdır. Doğrudur öğretmiştir Briatore gibi isim pek yok ancak 2006 da Fernando bu konuda halen yeterli değildi 2007 de de bunu çekti diyebiliriz akabinde olgunlaştı, kavradı (böyle cümleler bizim haddimize değil tabi de 🙂 ) ha sonrasında da saf hızlı mızlı değilli cümlelerle karşılaştı. Defalarca şampiyonluk potasında kalabilmesi onun bu artısı.
    Gönüllerin şampiyonu olarak kalmak istemiyorsan en temel gerçeklik matematiğe yani istatistiğe oynayan kazanır. 🙂 Saf hız maf hız hikaye anlık atakler değil total kazanır kimse yenilmez değil malum. An içerisinde tokat manyağı olabilirsin ancak tarihi istatistikler oluşturuyor. Anlık sinir ve düşüşler insanoğlunun hakkı ve mevcudiyeti daha iyi tolere eden kazanır. Mesela Lewis gibi hızlı bir ismin totali daha iyi okuyan Jenson gibi taraftarı olmayan birinin yanında zorlanmasının nedeni buydu. Bu yarışlar 50-70’turu, 17-21 yarışı halleden tarafından daha kolay göğüslenebiliyor buna birçok zaman dominasyon deniyor. Aynı olimpiyatlar gibi altınlar devamlı rekor denemeleriyle değil puanla toplanıyor.

  2. Vettel neyin ne olduğunu bilecek kadar tecrübeli.Yapmıyorsa bu yeteneğiyle alakalı.Sene başında ben sakin kalan şampiyon olacak diyordum.Hamılton sakin kalmayı başardı.kazanamadığı yarışlarda maksimumu almayı bildi.Vettel ise çıldırdı, en kötü ihtimallerinin hepsini gerçekleştirdi.Bugün gelinen nokta tamamen bir fiyasko..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]