Briatore: Ferrari pilotları yüzünden şampiyon olamadı

109

Flavio Briatore, Ferrari’nin bu sezon şampiyon olabileceğini, ancak bunu pilotları yüzünden kaybettiğini söyledi.

Mercedes ve Lewis Hamilton bu sezon sürücüler ve üreticiler şampiyonluklarını sezon bitmeden elde ederken, Valtteri Bottas ile birlikte sezonda 11 zafer elde ederken, Ferrari Sebastian Vettel ile sadece beş zafer elde edebildi.

Brezilya GP’nin ardından konuşan Briatore: “Ferrari’nin zaferi hepimizi mutlu etti, ancak baş rolün pit yolundan başladığını unutmamalıyız. Onun nasıl yükseldiğini gördük.”

“Ferrari bu yıl Mercedes’e darbe vurma şansına sahipti, ancak başarısız oldu. Bu elbette sürücülerinin hatası, başka kimin olacak?”

Briatore, Ferrari pilotlarının Singapur GP’deki kazasına dikkat çekti.

“Verstappen’i suçlamaya gerek yok, ikinciliğe gerileyip, onu başka bir yerde geçmeyi deneyebilirdiniz. En kötü ihtimalle ikinci olurdunuz. Sıfır puan almak büyük bir problemdir.”

“Ferrari, sürücülerini daha iyi yönetmeli. Benim zamanımda, şampiyonluk yolunda Fernando’ya ‘McLaren’lara karşı kendine hakim olmasını’ söylerdim. Geçmelerine izin vermeli ve risk almamalısınız.”

“Şampiyonluk için iki tane iyi pilota ihtiyacınız var. Ferrari buna sahip değil. Raikkonen ile birlikte asla şampiyon olamazlar. Gladyatör gibi süren Verstappen’i hiç düşünmeden tercih ederdim.”

109 Yorum

 1. Arkadaşlar amma tıngırdamışsınız siz de. Oversteer understeer mevzusunu F14-T’nin onboard’unu izleyerek çözebiliriz. Kıçı başı sağı solu her türlü, düz yolda bile oynuyor. 😀

  Ayrıca şampiyonluktan kopuşu Singapur’da Vettel başlattı ama sonrasında havlu atan Ferrari idi. Malezya sıralamalarında yaşanana ben hala inanamıyorum, Alpay’a sorun küçük dilimi yutuyordum az kala. 😀

  Benim Vettel’e tek kızgınlığım Azerbaycan’da yaptığı. Singapur’dakini anlayabiliriz ama Azerbaycan’da yaptığı hatadan sonra öfke kontrolünün tırt olduğunu düşünmeye başladım. Gerçi RBR’da olmuyordu bunlar, sinirinden bir şeyleri sadece Ferrari’de kaybetti nedense.

 2. Arkası Sağlam araç Understeera pek girmez, arkası sağlam olmayan araçta bilakis understeer tercih edilir.Bu tercih aracın karakterinden ileri gelir yoksa hiçbir pilot tercihli kayma istemez.Araçta kontrol edilemeyen Oversteer olduğu zaman understeer tercih edilir.

  Sf 70 h hala mükemmel değil, yavaş virajlar da önden kayma yaşıyor zaman zaman.Bu dengenin bazen virajdan viraja değiştiğini de görebilirsiniz.

  • Arkası Sağlam araç Understeera pek girmez

   W08. Bu aracın ön tutunmasının çok iyi olduğunu söylüyordüm ama bunun aracın arka tarafının çok sağlam olduğundan kaynaklandığını anladım.

   Viraj çıkışlarıda buna referans. Ordan SF70H e oranla en iyi çıkan o. Mekanik tutunma ile Aerdoinamik tutunmayı orantılı olarak en iyi kullanan araç ve o yüzden zaten rayda gidiyor çoğu pistte. SF70H bunu kısa dingil mesafeli pistlerde yapabiliyor. Çünkü süspansiyon sistemi mekanik kavramayı çok iyi sağlıyor. O yüzden daha hala mükemmel değil. Bunu her pistte iyi kontrol edebilirseler zaten mükemmel olurlar.

   Çünkü mekanik denge ile aero denge hıza göre değişiyor.

   Ayrıca önden kaymayı çoğu zaman hep Rai yaşıyor.

   Burada mükemmellik aramamamk lazım yani araç oversteer se understeer olmayacak diye bir konu yok, zaten kontrolsüz oversteer varsa, understeerin olması normal. Kontrol edilemez hale gelince Hamilton Rusya oluyor.

 3. Vettel oversteer araç sever. SF70H de oversteer araç. Singapur polunde bile arkanin ne kdr oynadigini anlarsiniz. Bütün onboardlara baksanız bunu anlarsınız. Takip mesafinde hep arkası kayar. Önden kanada disinda kaydigini gormedim. Vettel ise arkası sağlam bir araç istiyor denilmesinin temelinde yatan arkanın kıvraklığıdır. Ve bunu kullanip gaza oturtmasidir. Gaz ile kivrakligi kontrol ediyor.

  Kimi tam ne istior cozemedim bn. Ama kusursuz ön istedigi acik. Buna ilaveten arkayi nasil isyior blmiom zaman zaman arka dfden cok dem vurmuslugu var.

  Alonsoda dogru yazilmis. Alonsonun onden kayma kontrol meziyeti var ama 2017 araclrinin takip mesafesinde bunu yapmak zor. Izledgm kdryla McLarn araci oversteeri sevio olabilir.

 4. Önden kayma/arkadan kayma sevme konusu için, daha önce TRF1’de de uzun uzun tartışmıştık.

  F1 aracı genelde önden kaymaya meyilli oluyor, ama elbette arkadan kayma ile de karşılaşılıyor. Hatta aynı araç yavaş virajlarda arkadan, hızlı virajlarda önden kayma yapabiliyor. Çünkü mekanik denge ile aero denge hıza göre değişiyor.

  Hiçbir pilot kayma istemez, nereden olursa olsun. Rayda gider gibi gitsin ister. buradaki sevme ve isteme değil denge tercihi. “Limitlerin üzerine çıktığında önce neresi kopsun?” sorusunun yanıtıdır.

  • Mesela;

   “Hatta aynı araç yavaş virajlarda arkadan, hızlı virajlarda önden kayma yapabiliyor. Çünkü mekanik denge ile aero denge hıza göre değişiyor.”

   burada ki izah çok dikkat çekici ve önemlidir. Tabi bunu gelde anlat. 🙂 6G kabullerine alışmış seyirci şikan ve yavaş virajlarda 1G dahi üretimin zor olduğunu pek kavrar olmuyor.

   Malum Pilotluk sabit kavramlar ile açıklanabilecek bir alan dairesi değil. Sürücünün yarış içerisinde ideal dönüşü, tükenenleri koruduğu ile fullthrottle dediğimiz yürüyüşü arasında dahi çizgilerden tut, direksiyon, pedal salınımlarına kadar devasa farklar oluşuyor.
   Konular malum race ile qualification arasında ağırlıklar konusu değil sadece bu yüzden endurance pilotluğu ile 10 tur pilotluğu arasında dahi anlatımı kolay olmayan büyük farklar var.

 5. under-oversteer tartışmanıza arkadaşlar… burada cevaplar var.
  http://www.skysports.com/f1/news/22058/7678887/explaining-the-red-bull-dilemma

  Erendost haklı.

  China 2017, Kimi röp.
  He conceded then that he “suffered a bit with understeer” throughout the Australian GP weekend – and it was an issue that has not been sorted fully in time for qualifying in China.
  The Finn led the way in Q2 with a late run, but made only a marginal improvement on his best time in the final segment and ended up almost three tenths down on teammate Vettel.
  “I don’t know, really, the first run in last qualifying was just pretty poor overall, and then we struggled a bit with Turn 3 the whole qualifying – just a little bit still understeering,” Raikkonen explained.

  July 2017, Seb röp.
  Michael used to help develop Ferrari’s road cars. Have you driven the new 812 Superfast yet?

  Not yet. But anything with 12 cylinders has to be driven from my point of view. Obviously, I focus more on “our” car, but it’s nice every now and then to step over to the other side and have a look. But I wouldn’t say I was that involved. Road cars are usually set up to understeer because it’s safer, even if it’s not necessarily the most exciting way to go. Although the 812 has 800hp so Ferraris are normally an exception.

  https://www.youtube.com/watch?v=JcthJw_EHZQ&t=2s

  • Alıntıların hiçbir şeyi söylemiyor aslında. Sonuçta seven adam aşırısıyla karşılaştığında bunu da istemez.

   Şöyle bir şey buldum; https://www.autosport.com/performance/feature/6773/formula-1-drivers-styles-compared

   Sebastian Vettel has a slightly later turn – it’s all about the exit now. You need very good grip for that rotation not to turn into oversteer, which is why he’s sensitive to the rear stability of the car.

   Vettel biraz daha geç dönüyor ve çıkışa odaklanıyor. Arkadan kaymaya düşmeden bu dönüş için çok iyi tutunmaya ihtiyacınız vardır ve bu yüzden o aracın arka stabilitesine karşı hassas.

   Hamilton or Raikkonen will introduce the car for longer going into the corner, but on that long right-hander near the end of Barcelona Vettel will always hang out a little bit and rotate later. Lewis or Kimi will roll it in on the inside and gradually build up a feel for the car in doing that.

   Hamilton veya Raikkonen de virajlara daha uzun giriyorlarken, Barselona’nın sonundaki uzun sağa virajda Vettel biraz dışa çıktıktan sonra dönüşe başlar, Kimi veya Lewis de içden gelir ve aracı bundan sonra hissederek çıkarlar.

   Kimi Raikkonen has a great feel between the throttle and the surface in that he can just find the right amount of throttle as the weight comes down on the driving wheels.

   Kimi Raikkonen’in gaz ve yüzey arasında, ağırlık arkaya kaymaya başladığında doğru gaz miktarını bulmakta harika hisleri var.

   • Alıntıları ararken denk gelince öylesine, ilgili ilgisiz uç noktalara referans versin diye ekledim aslında. Linkte Mark ve Vettel bir birine göre değerlendirilmiş.

    Bu konular epey ayrıntılı ve çetrefilli malum. Pek fazla yapılmadığı için gündem konusu olmuyor ama Schumacher üzerinden stil değişimleri anlatılmıştı geçmişte. Sonuçta bütün ileri pilotlar her türde aracı başarıyla, ileri derecede kullanır, süre çıkartır, stil değişimlerine uğratırlar. Bu onların konumu üzere doğal birşey zaten bizim gibi yol sürücülerinin yapabildiği şeyleri yapamamaları beklenemez. Yıllar harcanan meslek ve deneyim konusu malum.
    Setup’sız her makineyle de yarış çıkarabilirler. Konu sadece yarış sürüşü dışında da %1 altı durum için mevcudiyeti ve izahları belirliyor.

    Hakeza gençlere öğretmek lazım ki sonuçta F1 gibi bütün güçlü open whell araçlar gövdeden, arka kontrolü-dengesi ile döner. En düşük direksiyon açılarına sahip olmanın nedeni de bu zaten. Bu tani understeering varlığını değiştirmiyor. Bizim dünyamıza göre sadece alanı oldukça daraltıyor.

    Pilotluğu virajlarda tutulan çizgi (geç girme, daha düşük gaz, fren seviyesi ile akıntı girişi, erken dalma, gaza kademeli oturma vs vs) ile de izah etmek oldukça güç çünkü istenirse her tur farklı bir çizgi ile gösterim yapabilir.

    Konuları tecrübesiz kişilere anlatmakta oldukça zor çünkü gerçek manada bütün yarış makineleri kayarak sürülür, kontrol edilir. Büyük süspansiyon, 900 çok altı küçük direksiyon açılarının kaynağı gibi. Slick lastiklerin olayı da budur. Downforce’a ray gibi gitme şeklinde izah ederiz genel de ama aslen değildir herhal de rayda gibi giden sadece kamyonlar, 70 lik teyzelerin altında ki araçlar felan olurdu 🙂 Downforce bize sürüklenme, sürtünme, merkez kaçlarda ki kontrolleri sağlar. Dünyada malum slide, powerslide, drifting kavramları dahi pek bilinir görünmüyor. Bunları kapsamlı anlatmak dahi oldukça güç oluyor.
    Velhasıl anlatabilecekleriniz dinleyenin anlayabildiği kadardır. 😛

 6. @xtrabit Buraya yazıyorum baya uzun oldu 😀

  Pek gerçekçi olmaz ama Singapurdan başlarsak, Singapur’a gelindiğinde Ham 238 Vet 235. Vettel yarışı kazansaydı 260, Ham’ın orada kargaşa olmadan yarış sonunda Ric ve hadi Rai’de geçse 3. olduğunu düşünelim 253 Puana çıkardı.

  Malezya’da Vettel sorun yaşamasaydı Polün en büyük adayıydı, Yarışı kazandığını düşünürsek 285, çok fazla etken var mesela Rai yarış dışı kalmasa Ham, Rai ve Vers’e geçilirdi ama Rai hesaba katmazsak 3. bitirdiğini varsayarsak 268 puanda olacaktı.

  Suzuka’da Vettel yarış dışı kalmasaydı, Ham’ın yaşadığı lastik sorunuyla onu geçebilirdi 1. olsaydı 310 puana çıkacak Ham 2. olarak 286 puana çıkacaktı. Ama eğer Ham 1., Vet 2. olsaydı Vet 303 Ham 293 puan olacaktı.

  Amerika’da Ferrari rekabetçi değildi Ham ya 311 ya da 318, Vet ya 328 ya da 321 puanda olacaktı.

  Meksika’da ikiside sorun yaşadığı için alınan puanlara senaryo yazmaya gerek yok. Vet ya 340 ya da 333, Ham ya 313 ya da 320 puanda olacaktı.

  Brezilya’da 2 senaryo çıkıyor Ham hafta sonu boyunca iyiydi, polü alıp 1. olduğunu Vettel’in 2. olduğunu düşünürsek Ham ya 345 ya da 338, Vet ya 358 ya da 351 puanda olacaktı. Ama zaten çok senaryo yazdık buna gerek yok direk yarış sonucuna göre hesaplarsak Vet 365 ya da 358, Ham ya 325 ya da 332 puanda olacaktı.

  Yani Brezilya’da Ham’ın sorun yaşadığını düşünürsek son yarışa kalmadan Vettel şampiyon olacaktı kısaca. Ama yazdığımız gibi Vet ve Ferrari birlikte kaybettiler bu şampiyonayı.
  ————————————————————————————————————————
  Ama diyelimki Vettel Singapur’da yarış dışı kalmadı fakat gene Malezya ve Suzuka’da sorun yaşadı;

  Malezya’da Ham 2. oldu 271, Vet 272 puan.

  Suzuka’da, Ham 1. olunca 296, Vet yarış dışı 272.

  Amerika, Ham 321, Vet 290.

  Meksika, Ham 323, Vet 302.

  Brezilya, Vet 1. 327, Ham 335 puanda.

  Yani Ham son yarışa 8 puan avantajla girerdi.
  ————————————————————————————————————————
  Diyelimki, Vettel, Singapur’da gene yarış dışı kaldı ama Ferrari Malezya ve Suzuka’da sorun çıkartmadı;

  Malezya’ya gelindiğinde Ham 263, Vet 235, Vettel sorun yaşamayıp yarışı kazansa Ham 3. olsa; Vet 260, Ham 278

  Suzuka’da gene ilk hesaptaki gibi 2 senaryo olarak yazıcam Vet 1. olup Ham 2. olsaydı; Vet 285, Ham 296. Ham 1. olup Vet 2. olsaydı; Vet 278, Ham 303.

  Amerika’da Ham ya 328 ya da 321, Vet ya 303 ya da 296.

  Brezilya’da direk gerçek sonuçları alırsak; Vet ya 328 ya da 321, Ham ya 340 ya da 333.

  Yani Ham son yarışa 12 puan avantajla girerdi. Malezya’da Vettel’in, sonunculuktan şu Hamilton’un övündüğü şeyi yaparak hasarı minimuma indirdiğini de unutmayın. Ayrıca sezonun tamamındaki kayıpları göz önüne alırsak çok farklı senaryolar çıkar Kanada, Silverstone, Bakü v.b. Kısaca pilotlar şampiyonluğunu şanssızlıklar ve hatalarla birlikte kaybettiler.

  • Vay vay vay. Eline aklına sağlık, işte böyle olasılıklı dallı budaklı bir şey hayal etmiştim, taraftarı olmayan da yapmazdı. Teşekkürler.

   Demek ki en iyi ihtimalle Vettel rahat şampiyon, en kötü ihtimalle de şampiyonluk son yarışa kalmış oluyordu. Daha Bakü bunun içinde değil. Silverstone da Bakü’yü dengeler zaten.

   Bak bunu demişiz aşağıda;

   İkisi de şampiyon olmamayı hak edecek kadar şey yaptı, olamadı da. Bu kadar yakın geçen sezonda şampiyonluğun birini üç yarış kala, diğerini iki yarış kala vermek kolay değil.

   Hem Ferrari, hem de Vettel’in mis gibi şampiyonayı teslim ettiğini anladık tekrar.

   • Monako’da takım arkaya almadı mı ? Macaristan’da sorun yaşayan Vettel’i önde tutmadılar mı ? Takım adama karşı tavır almışsa tek başına nasıl şampiyon olacak ? Hamilton Mercedes’in desteğini almasa şampiyon olabilir miydi ?

    • Olanlar öyle de, Raikkonen sezonun geri kalanında yoktu. Takımda kimin kayırılacağını genelde pilotlar belirler, Rai bu sene çok daha iyi olsaydı seneye daha çok kayırılabilirdi. Hamilton Bottas’ta da öyle oldu. Rosberg yedirmedi mesela kendini.

     • Rosberg’in şampiyon olacağı o sene belliydi. Alman şampiyon lafları dolaşıyordu ortalıkta. Hamilton sorunlar yaşayınca garantiledi işte. Sonra bir daha yenemeyeceğini anlayınca zirvede bırakayım mantığıyla kaçıp gitti.

      Ferrari’deki olay pilotun performansına göre değil. Marchionne’nin keyfine göre. Elinde zaten halihazırda 4 kez şampiyon Alman bir pilot var üstelik takım arkadaşından genç. Bundan Schumacher yaratırsam iyi sükse yaparım diyor. Kimi’nin hiçbir şansı yok. Birinci pilot belli ve takım her koşulda o pilotu önde tutacak.

 7. Şunu iyi biliyorum yada öyle olduğunu düşünüyorum, Samuray bu araçla Şampiyonluğu Hamiltona bırakmaz kolay bir şampiyonluk alırdı.Fakat takımda Samuray olsaydı Ferrarinin bu çıkışı yakalayacağını da sanmıyorum..

  • Aynen.
   Alonso kendi tarzına uygun araç için direterek gelişim yönünü şaşırtıp farklı bir yörüngeye oturtabilirdi takımı. Tabi bu bir varsayım tıpkı x olsaydı şampiyon olurdu demek gibi…
   Örneğin Alonso olsaydı aynı sıralama performansını alabilir miydi merak ediyorum? Sanmıyorum.

     • Oversteer arkası sağlam araçlarda olur

      Bunu ters hatırlıyorsun. Arkadan kayma oversteer, önden kayma understeer. Vettel arkası kaymasın istiyor, önce ön taraf bıraksın diyor. Raikkonen ise ön taraf tutsun da, arkası kayarsa da toplarım sıkıntı yok diyor. Yeni Vettel understeer, Raikkonen oversteer seviyor.

      • Aslında öyle değil.Vet daha çok Oversteera giren araçları seviyor.Sf 70 h de virajda arkası kayarak yön bulan bir araç.Cadde ve bol virajlı pistler de ki başarısı da bu kıvraklığından ileri geliyor.

       Arkası Sağlam demek istikrarlı bir araç anlamına geliyor.Buna en iyi örnekte Mclarenin tamamen Kimi odaklı yaptığı 20 07 aracıdır.Arkası kayarak virajdan çıkar fakat kopma eğilimi göstermez.Arkası sağlamdan kasıt budur.

       Understeer istiyorsanız Samurayin Ferraride ve Renaultta kullandığı araçlara bakmanız yeterlidir.Tamamen önden kayan domuz gibi araçlar, fakat samuray da bunu ehlileştirmiş iyi bir terbiyeci.Fakat bunun kendisi haricinde kimseye yaramadığı da gerçek.

       Vettel ve Kimi aşağı yukarı araçtan farklı yoldan aynı şeyleri istiyorlar.İkisi de iyi araç konusunda oldukça hisli ve yetenekli pilotlar.Bunların istediği araç daha efektif oluyor bu nedenle.

       • https://youtu.be/fp43Wcy32VY

        Virajlar da arkanın hafifliğine bakın, hem onu sağlam hem arkası.Müthiş bir Kimi Raikkonen aracıydı.Gelen iki pilot da araça uyum konusunda sorun yaşamadılar.

        Fakat Kiminin 2007 yılında kullandığı araç tam olarak stiline uygun değildi.Belki ikinci yarı biraz daha iyiydi.Kimi uzun dingili sevmez, 2014 ten beri sürekli Ferrari dingil mesafesini kısaltiyor.Hatta bu sene en kısa dingil mesafesine sahip araçlardan biri..

       • Hep duyduğuma okuduğuma göre Vettel, viraj stilinde aracı döndürürken gaza oturmayı seviyor ve aracın arkasının bırakmaması lazım. Bu da oversteer, yani arkadan kayma sevmemesi demek. EBD döneminde duyduk bunları. 2014’te başarısız bulunması da araç dinamiğine bağlandı. Raikkonen de tam tersi, önce ön tarafı oturtuyor, kaysa da arkayı kontrol edebiliyor.

        Okuduğum, aklımda kalan buydu.

 8. Herkes vettel veya ferrarinin hatalarndan bahsetmis ama kimse mercedes aracindan veya hamiltondan bahsetmemis. Mercedes aracinin daha iyi olmasi ve hamiltonun istikrari sampiyonlugu getirmistir hepsi bu. Ferraride de yarisan schumacher degil. Nispeten yavas araclarla da ust performans sergilemesi kazanmasi ve herkesi buna alistirma durumu artik yok. Kaldiki vettel azerbaycandkai hatasi haricinde gayet saglam surus cikardi genel olarak. Ama yetersizdi sonuc olarak.

  • Bahsetmemesi normal çünkü yenilmez değillerdi hatalar yaptılar, sorunlar yaşadılar. Eze eze şampiyon olsalardı değerlendirmeler tabi ki daha farklı olacaktı. Sezon başını, ilk yarışları hatırlayın. Dominasyonun kırıldığına dair nasıl da bir ümit doğurdular insanlarda değil mi. İşte onun karşılıklarını sezon sonuna kadar göstereceksin. Adamlar gelişmiş sen gelişememişsin. Senin hatalarını kollamayı geç sen bariz açıklar vermişsin daha ne olsun eh sezon sonuna varmadan şampiyona durumu da öylece ortaya çıkıyor tabi ki.
   Her yarış Schumacher gibi olması gerektiğini onlar düşündürdüler insanlara demeçleriyle bence, millet bir tarafından uydurmadı. Ve karşılığını da göremedi tabi.
   Peki diploması ile büyük kayıpsız atlatıldı Azerbaycan da şampiyonadan ihraç edilse ne olacaktı. Bunu niye sorgulamaz Ferrari’ciler.

   • Yazdgin seyler sonucu belli ediyor ya zaten. Ilk yarislarda merc lastik ve ayar konusunda dogru yolu bulamiyordu bazen sonra onu da cozduler. Sorunu ortadan kaldirinca da isi kotardilar. Takimla pilotla olan seyler bunlar. Tek tarafli bakmak eksik kaliyor hepsi bu. Apayri seylerden bahsetmiyoruz.

    Schumacher gibi olmayi demeclerle ortaya koydular evet de, bahsi gecen o milletin buna inanmasi basli basina yanlis degil mi zaten 🙂 her sey ortada aslinda.
    Ihrac edilme, aracin bozulmasi,pilotun hatasi vs bunlar oyunun icinde olan seyler. Yarislari zevkli ve heyecanli kilan da bu tip durumlar zaten.

    • Eyvallah + aynen.. 🙂

     “basli basina yanlis degil mi zaten 🙂 her sey ortada aslinda.”
     ben ona şöyle diyorum. Madem olsalarlar, keşkelerle, şansızlıklarla muhasebe buyuruyoruz Lewis demem ama Jenson, Fernando ve hatta belki bu yaşında Massa.. işi göğüsleyemese bile daha ileri taşırdı derim. En azından Felipe daha kötü olmazdı der geçerim. 🙂

     İş bu halden de F1’in 2 böyük yıldızı Lewis ve Seb’in mevcut hali tespit olunur. 🙂

      • Bende bu ismi Felipe, yıldız tozu serpilmemiş diye düşük görmeyi anlamam. Grid de hızlı denilen, yıldız Kimi’i geçmiş mi geçmiş, Fernando’a dahi kafa atmış durdurulmuş. Schumacher’in yanında yarış kazanmış olduğunu zaten saymıyoruz. Nabıyor bu Seb ona karşı yabışıyor oynuyor.:)
       Adamın genç meziyetlere karşı kaç yıldır Williams da hali ortada. Genç yetenek! daha arkasından gelirken ihtiyar adamın kurguladığı şeyi dahi kavrayamıyor neyini küçük görecez. Felipe’ye olağan üstü yetenek diyen zaten yok da yıldız tozlu Lewis, Jenson’a şuna buna az mı madara oldu.
       Seb, Mark’a madara olmadı mı.
       Düşünelim yani biraz Mark mı Felipe mi? 🙂
       Ben çok açık şöyle yorum yaparım. Williams’da ki Felipe’ye bakınca.. ileri timeattack performanslarını çıkarır çıkaramaz zor ama boru değil yani tek yarışta takımının 2 aracını da pert ediyorsun ve içlerinde rakibin yok az puan değil…
       2008 de açık ara üstün bi Ferrari makinesi yoktu…
       Sezona önde başladılar ilerlemede geride kaldılar. Kova ile çakılmalarını geç McLaren çıkarttıkları makineden verim alamadı Ferrari dayanıklı yapamadı lastikleri felan ısıtamadılar.
       İki tarafta takım ve pilotlarıyla büyük hatalar yaptılar da iş son yarışa taşındı.

       Düşünelim biraz hani durumu ortada Kimi’e performans vermiş biri… kendisinden düşük rakip takımda kendisiyle oynayan (Felipe) adam yanında olsa kim bilir sahne ne olacak…
       Azimle getirilen Kimi’e karşı takımın içeride yıkımını düşünün birde duygusal alman gence yönelik inancın değişimi hayal edin… 🙂

       Ferrari halen en fazlasıyla insanlara odaklı takım. Schumacher alıştırdı buna onlara. Halen kurtulamadılar.
       Psikolojik yıkımın büyüklüğü de ondan kaynaklı.

       • Kimi’ye yıldız etiketini MP4-17 ve 20 yapıştırmıştı, Button’a da tozu BGP 001’in dönmesi gibi. F2007’yi yukarıda anlattık.

        Massa dediğin adam Brezilyalı olsun kafasıyla, FIAT kafasıyla zorla pilot yapıldı, etiketli Finli ile beraber yürüdü, biliyoruz.

        Alonso falan geçtim, Mercedes’te kısmi madara olan Bottas’a yenilmişliğini de gördük, nerede kaldı genç yetenek? Stroll’den bahsediyorsak ona genç kabiliyetsiz dediğimiz için sayılmıyor 😀

        Seviyor muyuz? Kesinlikle. Ama Mika’ya da bayılıyoruz ama “şahanedir süperdir underrateddir” demiyoruz.

 9. Yav arkadaş görende Vettel bu sezon berbattı sanır…

  -Kanada’ya kadar çok güzel devam ediyordu Vettel, Kanada’da Vers ergeni ön kanadı biçti adam kanat değiştirmek zorunda kaldı ve Gerzek Ferrari pit ekibi bunu SC arkasında fark edemeyip SC çıktıktan sonra pite girmesine neden olup baya zaman kaybettirmişti…

  -Azerbaycan, yaptığı hareketin cezasını çekti ama herhangi bir pilotaj hatası değildi.

  -İngiltere’de adamın lastiği patladı bunu herhangi bir pilotaj hatası yoktu aynı olay Rai’nin başına da geldi.

  -Singapur’daki olay da pilotaj hatası değil şanssızlıktı.

  -Malezya’da sıralamada tur bile atamadı sonuncu başladı.

  -Suzuka’da saçma bir buji sorunu nedeniyle yarış dışı kaldı.

  -Meksika’da ilk tur teması yüzünden yarış bitmişti ki zaten o raddeye gelindiğinde şampiyona bitmişti…

  Şimdi bakıyorum da Vettel, Meksika’ya kadar kendi kusuru olarak sadece Azerbaycan’da 4. olarak 13 puan kaybetmiş geri kalanına bakıyorum;

  -Kanada; Versteppen yüzünden ön kanat dağıldı, Ferrari ekibinin hasarı fark edememesi kusurdur.
  -İngiltere; 2 aracında aynı lastiği aynı turlarda patlıyorsa şanssızlıkta olsa Ferrari mühendislerinin kusurudur.
  -Malezya; Kaybedilen puanlar Ferrari’nin kusuru.
  -Suzuka; Ferrari’nin kusuru.

  Vettel’in bu sene Hamilton’ın Brezilya’da yaptığı gibi bir pilotaj hatası yoktu hatta şampiyonayı kaybettirecek bir pilotaj hatası yoktu. Kısaca şanssızlıklar ve yapılan hatalar yüzünden şampiyonluk gitti ama direk Vettel’i sorumlu tutmak saçmalık…

  • he canım he… 🙂
   Fanatik taraftarına saçmalık gelir tabi. O kadar uzman benzer şeyleri söylüyor bi siz biliyonuz 🙂
   Ula Massa yapmadı Vettel’in yaptığı dangalaklıkları…
   F1 taraftarının en izah edemediği noktada ki açıklaması: şansızlık…. 🙂
   Hemi de Formula 1 de. 🙂 Gerçi bunu takım yöneticileri bile yapıyor taraftarın hali daha ne olsun…

   • Fanatik değilim gördüğümü söylüyorum. Benim açımdan bu şekilde hem sen yarışları bile izlemiyorsun 😀 Öyle orada burada uzmanları okuyup videoları da yoğunluktan göz ucuyla analiz bile etmeden geçiyorsun…

    Uzman diye bizim fikrimiz olmayacak mı? Bu benim görüş açım Uzman öyle dedi diye ona inansaydım dangalak olurdum. Bizim ülkede olduğu gibi Reis’in bi bildiği vardır…

    • Azerbaycan, yaptığı hareketin cezasını çekti ama herhangi bir pilotaj hatası değildi.
     Singapur’daki olay da pilotaj hatası değil şanssızlıktı.

     Emre anlamak için illa uzman olmaya ihtiyaç yokki kaldıki burada kimse uzman değil, önemli olan uzman olandan bir şeyler çıkarabilmek onu anlayabilmek. O uzman diye onun görüşlerini sallayıp ben böyle düşünüyorum dememek gerekiyor. Fanatik değilim diyorsun ama bunu ancak fanatikler yazar. Bildiğin basbaya uyudu gitti çaktı. Net pilotaj hatası. Bunu söyleyen adam fanatik değilimden bahsetmemeli. Ha illa diyecem diyosan saygı duyuyorum. Çünkü strateji hatası olur, mekanik sorun olur, hatta singapurdaki ilk virajada okey diyelim şimdilik de sonra yaşadığımız meksika faşistliği ne? Kimi taraftarları diyordu geçmiş senelerde Vettelin bu yönlerini, haklıymışlar, ama şampiyonada çekişirken bariz şekilde patladı. Demekki bu pilotun tamamen pilotajıyla alakalı. Üstelik bunuda kabul ediyor Vettel. Geçen gördüm Singapur olayını Vettel kabul etmiş ve ders çıkardım demiş. Bu spor takım hatalarını genellikle kaldırır ama pilotaj hatalarını asla kaldırmaz.

     Ki bana göre Spa’da geçiş yapamaması bile pilotaj eksikliği. Önemli olan Hamiltona göre nasıl yarıştığı ve nasıl çekiştiği. Bottas’ı şöyle geçti bunu böyle geçtide değilim. Hamiltonu nasıl geçtideyim? Pist üstünde bir kere bile geçemedi bu sene. Adamın suratına çatırt diye koyarlar bu damgayı. Hamilton pistte, pist dışında her yerde koydu geçti. Ha bu araç etkisiylede olmuş diyebilirsin ama bir Ferrari sürücüsünün bu seneki yaşadığı eksiklikleri yaşamaması gerekiyor. Üsteik 4 kez dünya şampiyonu…! Vettel’in zayıf yönlerini sizde kabul ediyorsunuz biliyorum ama körüne savunmakta ayrı bir ironi.. Üstelik İbrahim abide eski yarışcıları izlemiş biridir. Bu konuda genelde doğru konuşur. Ferrarinin Mercedes gibi aracıyla kazandığı dönemler çok uzakta kaldı. O yüzden bana göre kesin olarak Vettel şampiyon olamadı.

     • Senin kadar fikirleri değilen birisini tanımıyorum ben 😀

      “FIAMERCEDES olmaya devam ediyor. Kesinlikle Hamilton kasti üçkağıtlık yaptı. Onun yaptığı mallık, Seb’in sonrası gidip ona omuz atması ayrı bir mallık. İkisinede ceza verilmeliydi fakat Hamilton boyunluk sorunu yaşayınca veremediler. Telemetri felan filan geveler dururlar smdi bas baya gömdü frene. Neyse Hamiltona gerek cevabı pistte verdik.”

      Azerbaycan yarışından sonra yazmıştın bunu. Şimdi Vettel mi uyudu oldu…

      Singapur pilotaj hatası değildi. Fanatik değilim ne görüyorsam o.

      • Olayın sıcaklığıyla yazılmış olabilir hatta yarış sonraları olmuştu ve hatta Hamiltona çok kızgındım. Evet Hamilton üçkağıtçılık yaptı ama bu Vettel’in yaptığı mallığı örtmüyor. Hep diyorum benim yarış sonraları yorumları umursamayın. Agresiflikle oluyor çoğu. Sonradan yukarda savunduklarımı kabul ediyorum onlarıda bir zahmet copy paste yapta okuyalım. Madem çok seviyorsun eskilere gidip bir şeyler aramayı?

        • Benim sabrımı taşıran nokta meksikadır. Hatta biraz daha öncesi olabilir. Ferrari pilotu diye başkalarına karşı yaptıklarıı olabilir diyip savunduk güldük geçtik ama bu adamın en ufak şeyini savunmam artık ki bu savunma mevzusunuda o zamanlarda yazmıştım. Görünen köy klavuz istemiyor bir yere kadar.

       • Geçen de yazdım. Brezilya 3. antrenmanda olması lazım, soğuma turunda son virajda neredeyse Force India’nın birine çarpacaktı, yaptığı şeyi ben bile yapmam. Bakü’deki olayın aynısını bu yarış SC’de Vettel de yaptı, yapılır da. Anlayacağın Bakü’de Hamilton’ın hareketiyle değil, Vettel kendi uyumasıyla çarpmış belli ki. Antrenmanda bile böyleyse artık 🙂

        • Düşün bu adam Brezilyada hatasız sürdü. Acayip bir inişi çıkışı var adamın.

     • İyi güzel sayıyorsun, haklısın da, Ferrari’nin sorunlarından hiç bahsetmiyorsun. Hatta yazdıklarına Raikkonen’e geçildiği tüm sıralama seanslarını da ağır kusur olarak eklerim.

      Onu da Emre yazsın/yazdı. Silverstone’daki lastik patlamalarına dikkat çekti, boru hasarı (kaldı ki sondan başladı 4. bitirdi, bu da net zafer demek.) buji sorunu, en kötü ihtimalle ikincilik vs vs Emre daha da listelemiş. Bunlara hiç değinmiyorsun.

      İkisi de şampiyon olmamayı hak edecek kadar şey yaptı, olamadı da. Bu kadar yakın geçen sezonda şampiyonluğun birini üç yarış kala, diğerini iki yarış kala vermek kolay değil.

      • Hatta yazdıklarına Raikkonen’e geçildiği tüm sıralama seanslarını da ağır kusur olarak eklerim.

       Sıralamayı geçtim 2 yarışı takım izin verse Rai kazanacaktı? 🙂

       Yukarısı için aynı şeyleri yazmama gerek yok düşüncelerim geçenki yazdıklarımla aynıdır. Tek kalma dışında araç pistteydi. Üstüne suç bulmam.

    • Belli belli… Görünen köy kılavuz istemiyor. 🙂 Bi kerecik de deki benim pilotum daha iyisini yapabilirdi bundan daha iyisi olabilirdi 🙂
     Şükür ki izlemiyorum birde izlesem nasıl analiz dökerim karşınıza düşün 🙂 izlemediğim halde bile savunma argümanlarının döküldüğünü görüyorum daha ne olsun. Sadece ben görsem neyse… F1 içinden 1 değil 2 değil konuşan sayısı ortada herkes biliyor ki daha iyisi yapılabilirdi Vettel de iyi gitmeyen birşeyler var süveter patronun cümlelerinde dahi bu var. Galiba benden var biraz hata itirafları da üzerine geldi zaten 🙂 zamanlama manidar 😛

     Briatore’nin söylem şekillerine karşı savunmuş olmak için savunduğun bariz.:) Hele pilotajlı izahları senin gibi bir düzey arkadaşa yakıştıramıyorum. Abi tavsiyesi taraftarlığın, düzeyinin üzerine geçmesin…

     “Hamilton’ın Brezilya’da yaptığı gibi bir pilotaj hatası yoktu hatta şampiyonayı kaybettirecek bir pilotaj hatası yoktu.”
     ama nasıl oluyorsa birinin üstüne kırmak pilotaj hatası olmuyor sahi senin kafanda ki pilotaj nedir? 🙂 sim oyuncususun sen yani birde.
     Kaldı ki şu yukarda ki cümleyi kurman bile abes. Aç videoların yer aldığı haber sayfasına bak mesela ne demişim orada.
     Olayın çerçevesi şu sen bunu elde edememişsin. Lewis’in o vaka sonucunda ürettiği izah, psikoloji takdire şayan… işte senin yıldız pilotun bariz hatalarında dahi bunu yapamamış…
     Makinedir bunlar yere vurur toza değer basıncı değişir elinin ayağının altından kopar çıkar öyle yüksek süratlerde de her zaman kurtaramazsın buna racing diyoruz zaten. Lewisin pilotaj olarak yapabileceği birşey yok orada. Oluşuna, sonrasına değil öncesine sadece daha temkinli olabilirdin. Adam çıktı ne yaptı peki üstlendi benim hatam dedi olmaması lazımdı dedi. [Direkt pilotluğun meziyeti ile önyükleme, öngörmede bulunamadan aracını kırdığı çok sahne var ve öyle özür de dilememişti.]
     Sen kalk o böyle açıkladı diye bunu pilotaj hatası olarak al sevdiğin pilotun hatasına şansızlık de geç 🙂

     Kalk Singapura da şansızlık de 🙂 kalkışta geçilmek ruhi bunalım mı oluyor pilotaj olmayıpta 🙂 yoksa sende Kimi’i göremezcilerden misin. Öyle olunca şans izahı doğal kaçıyor tabi.

     Ne denilse boş sahne ortada sonuçlar ortada. Sene başına ne seviyede ve nasıl bir ümitle başladığın ortada. Kimse demiyor ki Ferrari’nin hatası yok ama ortada daha bariz bir durum var. Senin pilotun (ferrari) Lewis mükemmel bir sahne ortaya koyamamışken çok fazla açık veriyor, isminin hakkını veremiyor. Odağını kırılan makinelerden çok insana çevireceksin… Hani hep dönen Senna, Schumacher muhabbetlerinde ki gibi…
     Ferrari ilk defa hata yapmıyor 20 sn’lik şampiyonlukta, 20 tur geçemeyip uçan şampiyonluğa gelişin takımsal nedenleri de ortada. Peki sen ne yaptın… O pilotlar en azından son yarışa taşımış şanslarını.
     İşin mevcut psikolojisinde son 2 yarışta kaçırsaydı Ferrari şampiyonlukları çok başka olurdu. Adamlar ne zaman ilan etmiş… Tabi ki sorgularlar adamı.
     Al adamın 345 puanı var 1 yarış kalmış. Adam buraya kadar mükemmel gelmediği ortada. 43 puan fark takmış sana.. Peki üçüncü çocuk! ? 22 puan…
     Yani aracın patlasa çatlasa 1 yarışlık galibiyete bakar 2. adamın 2. liği. İşte burada sorgulanması gereken bir istatistiksel sonuç var. Yapanı oldu tablo yapıldığında da bunlar anlaşılabiliyor.
     2. pilotun ne yapıyor şampiyonada ilk 5’e ancak giriyor. İşte o adamı da eleştirirler şansızlık demezler güzel kardeşim…
     Kaldı ki sen o düzey adama karşı dahi perf. kaybetmişsin Fernando gösterdi mi öyle bir sahne bize? koy önüne şapkayı düşün…
     Benim pilotum öper, yıkar geçer, şansız amalarla dönmüyor bu dünya. 😀

     Değerlendirmeler ortada. Ferrari pilotları yapabileceğinden daha iyisini yapamadı!
     Takımın hataları ayrı bir konu. O seneye de olacak zaten. 🙂

     • Briatore’nin yorumlarına bakmadım bile, sizlerin yorumlarına karşı yaptım o yorumu.

      Orada Hamilton’a arkadan çarpmasını bahsettim orada herhangi bir pilotaj hatası yok bana göre daha önce çok yazdım bu konuda o yüzden tekrar tekrar yazmak istemiyorum. Sonra’dan gidip çarpmasıyla ilgili yukarıda da yazdığım gibi cezasını çekti. Ama bunun bana göre pilotajla alakası yok. Sürüşle ilgili bir şey değil çünkü.

      “Makinedir bunlar yere vurur toza değer basıncı değişir elinin ayağının altından kopar çıkar öyle yüksek süratlerde de her zaman kurtaramazsın buna racing diyoruz zaten.”

      Bu ne demek şimdi 😀 Çok sert kaybetti aracın arkasını ama aynı hatayı Vettel yapsa ortalarda dönecek yorumları tahmin bile edemiyorum 😀 Hamilton olunca mı Makinedir bu yere vurur, toza değer, yüksek sürat oluyor 😀 Massa’da az daha benzer şekilde kaybediyordu aracın arkasını ama sağlam toparladı. Yapabileceği pek fazla bir şey yoktu ama araçta herhangi bir sorun yokken o şekilde aracı kaybediyorsa bu onun hatasıdır.

      Singapur olayını da daha önce defalarca yazdım onu da tekrar tekrar yazmıcam evet şanssızlıktı.

      Fernando, Petrovu geçemeyerek elindeki şampiyonluğu son yarışta verdi böyle bi sahne gösterdi bize iş şampiyonluğu son yarışa taşımakla mı bitiyor 😀

      Bu arada tekrar Fanatik değilim. Vettel sadece mevcut pilotlar arasında desteklediğim bir pilot. Hatası olduğu zaman söylerim.

  • İki taraf da (Ferrari ve Vettel) kusursuz olmadığı için hangi taraftan bakarsan bak oraya yüklenirsin, bu çok normal. Bu şampiyonluğu Vettel’in hatalarına rağmen Ferrari de kazanabilirdi ya da Ferrari’nin hatalarına rağmen Vettel de…
   Ferrari harika bir araç yaptı kabul, ancak Vettel de özellikle ilk yarıda harika yarışlar çıkarttı. Aracın performansının üzerine koydu. Geçen sene öyle ya da böyle takım arkadaşına şampiyonluk kaptıran Hamilton’ın şimdilerde tarihin en iyisi olabileceği konuşuluyor, sıklıkla Senna ve Schumacher’le kıyaslanıyor. Tabelacı oldu bir anda herkes. Vettel küçük detaylarla kaybetmese bu şampiyonluğu ne konuşulacaktı? Hamilton çok güçlü ve hızlı bir pilot. Kabul ancak Vettel’den ya da Alonso gibi elit pilot statüsündeki faal pilotlardan çok da iyi olmadığını düşünüyorum. PES ya da Fifa’daki gibi Messi 92 puansa Ronaldo 91 ya, onların özellikleri de böyle küçük farklar olabilir.

   Bu arada yazmamışsın ama en fahiş strateji hatası bence İspanyaydı.
   Double hata ile yarışı Vettel’den alıp Hamiltona verdiler. Hem Vsc’de bir turu pas geçip uyudular ve 8.5 saniye farkı erittiler hem de sona medium lastikle bıraktılar Vetteli.

   • Bende öyle düşünüyorum Ham iyi bir pilot ama şuan gözüktüğü gibi bir pilot değil. Daha öncede yazdım Hamilton, Mercedes mühendisleri sayesinde şuan çok iyi gözüküyor. Şu anki Mercedes 2010-2013 arasındaki Red Bull’dan çok daha iyi, Vettel ile Hamilton’nı yer değiş, bana göre Vettel dışında kazanan zor görülürdü. Sorunsuz bi ekiple Vettel’in neler yapabileceğini herkes gördü geçtiğimiz yıllarda.

    Strateji hatalarını çok ciddiye almadan sıraladım ama orada Vettel iyi kötü 2. oldu. Evet İspanya’da da Ferrari hata yapmıştı ve Hamilton’ın atağına hiç bir şey yapamamıştı Vettel, Ham uzayıp gitmişti düzlükte. Ferrari iyi araç yaptı ama Mercedes kadar hızlı bir araç değildi sadece bir kaç pistte daha hızlıydı. Ferrari’nin bu kadar iyi gözükmesinin nedenlerinden birisi Vettel’in ortaya koyduğu performans ama M1CHAEL’e sorsan dangalak işte… Kaç kere Stratejiye kendisi müdahale etti geçtiğimiz senelerde bu senede öyle ama Ferrari’nin dangalaklıkları anca bu kadar örtülüyor. Daha fazlasına müdahale etmek 300 km hızla mücadele ederken mümkün değil.

    Her ne kadar Ferrari’nin payı çok daha büyük olsa da Vettel-Ferrari takım olarak kaybettiler. Vettel, simülatörde Ferrari’yi geliştirmek için ROC’a katılmayacağını açıkladı bakalım neler olacak, Halo geleceği için pek izleme hevesim kalmasa da görücez.

  • Valla hocam çok yanlış ve taraflı bakıyorsunuz.Şampiyonluk kovalayan adamın bakü ve Singapurdaki hareketleri yapmaya hakkı yoktur.

   Zaten bakü de Vettelin diskalifiye edilmesi gerekirdi.Ferrari ye kıyak geçti hakemler.

   Singapurda ki şanssızlık falan değil Vettelin gereksiz agresif olmasıydı.Rusya start sonrası yanlış konumlanma ve aklıma gelmeyen birçok olay.

   Kısaca Vettel elinde olan şampiyonluğu kendi hataları ile Hamiltona hediye etmiştir.

   • Bakü’ye lafım yok ama Singapur benim için şanssızlıktı.

    Rusya’da start sonrası daha fazla ne yapabilirdi? Adam düzlüğün sonuna gelmeden Bottas’ın arkasına düşmüştü zaten o yüzden ona da katılmıyorum bunu Vettel’e yıkmana da anlam veremedim.

    • Singapur da kalkamamak şansızlıkta Rusya değil mi 🙂
     İşte o şans bahaneleri ile gömerler adamı piste 🙂
     Singapur olumlu bir planın şansızlığa dönüşmesi madem 🙂 Rusyada da aynısını deneyip şansını arasaydı ya 🙂 Arkadaş şansa bala bi kalkıyor bi kalkamıyor 🙂
     İşte komik oluyor böyle izahlar.
     Ne yapılması gerekirdi biliyor musun. 1-2 çıktığın yarışta böyle bir sezonda 3.’e yer kaptırmayacaksın hadi yarıştır diyelim kaptırdın öyle bir performans ortaya koyacaksın ki ilk periyotta yerini geri alacaksın. Senden tribünlerin, maaşını ödeyenlerin beklentisi budur… Onları gömersen seni de gömerler. 🙂
     Brezilyada olan Ferrari tarafı için olması gerekendir Bottas’a çakan yorumcu var malum ammaaa Rusyada olanda senin beceriksizliğin…

 10. Briatore Alonso hakkında konuşmuyorsa genelde doğru konuşuyor.

  Takımın hataları da sürücülerinkinden eksik kalır gibi değil. Vettel ne kadar hata yaptıysa takım da o kadar hata yaptı ve bu yüzden birbirlerini suçlayacak durumda değiller.

  Asıl affedilmeyecek olan Raikkonen’in eksikliği, kaldı ki o da Raikkonen’in suçu değil. Vettel’e kontrat yaptırmak için takımda tutan düşünmeli.

  Ferrari’nin zaferi hepimizi mutlu etti, ancak baş rolün pit yolundan başladığını unutmamalıyız.

  Bunu da dikkate almalıyız. Wolff de Vettel’in tam performansını vermediğini söylemişti ki öyledir. Yarışı yorumlamak mantıklı olmaz.

 11. Aklı selim düşünen biri zaten bunu görebilir. Kendi aptallıklarıyla kaybettiği aşikardı. Üstelik Monaco ve Macaristan’ı takım hediye etti. Yoksa iki net galibiyet Rai’ye gidicekti. Yatıp kalkıp Ferrariye dua etmeli bahsedilen şahıs. Tek yarış motordan kaldık diye veya stratejide çuvalladı diye Ferrariyi boşa yermeye gerek yok. Pilotun ne yaptı o önemli. Herkesin dediği gibi bu bir takım oyunu ama herkeste gördükü pilot farkıyla şampiyon olunabilineceğin ki zaten takım sana o olanağı sağlayacak aracı iyisiyle kötüsüyle vermiş. Bir zahmet üstüne düşen görevi yapsın. Üstüne bunu ben söyleyince tek taraflı bakıp scuderiacılık yapmış oluyorum veya ismi lazım değil şeyler, neyse sorun değil 🙂

  ikinciliğe gerileyip, onu başka bir yerde geçmeyi deneyebilirdiniz.

  Singapur yetmedi aynısını gitti Meksika’da yaptı. Bundan önce bir çok olayda benzerliklerde vardı. Eskiden startlarda yaşadığı problemleri olabilir,zorluyor vesaire diyordum ama meğer aptallıklarındanmış o bütün kazalar. Ayrıca Rai’nin puanlarınında hakkına girdi bir çok kez.

  Ferrari, sürücülerini daha iyi yönetmeli.

  +45K.

  Rai konusuna gelecek olursak bu yarış beğendim ama her yarış böyle olsa keşke. Bence Bottas’ı bu yarış zorlardı ama arkadan Hamilton engeli vardı o yüzden lastikleri kontrol altında tuttular. 2018’de de aynı şekilde devam ederse üzgünüm yerine Ricciardoyu veya Leclerc’i getirirler. Bu kesin ve net.

 12. Sevmesek de kendisini, adam haklı beyler…

  Vettel Singapur’da ikinciliğin de Hamilton’ın önünde iyi bir sonuç olduğunu idrak edebilseydi hatalar zincirini başlatmayacak, Malezya ve Japonya’da sıvayan Ferrari’ye rağmen son yarışa kadar şampiyonluk mücadelesi içinde olacaktı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]