Brawn: Yeni Ferrari yönetimi 2021 bütçe sınırlandırması konusunda F1’i daha iyimser kılıyor

1

Fomula 1’in sportif şefi Ross Brawn’a göre yeni Ferrari yönetimi, ödül parası ve bütçe sınırlandırması konusunda daha iyimser bir hava yaratıyor.

Günümüzdeki finansal durum dikkate alındığında, Formula 1’in 2021 için önceliklerinden bir tanesi de bu konuda üzerinde yeni bir yaklaşım sergilemek.

Bütçe sınırlandırması ve ödül parasının daha adil şekilde dağıtılması şu an içinde gündemde yer alan konular arasında.

Ferrari’de Sergio Marchionne’nin hayatını kaybetmesinin ardından John Elkann ve Louis Camilleri gibi isim değişiklikleri yapılmıştı. Bunlara ek olarak Mattia Binotto takım patronluğuna getirildi.

“Özellikle Ferrari’nin değişen yönetimiyle birlikte bu konuda artık daha iyimserim. Onlar Formula 1’in daha adil bir yer olması gerektiğine inanıyorlar.”

“Geriye dönüp bir ya da iki anlaşma öncesine bakmalıyız. O zamanki yapı daha adildi, ancak sonrasında bu yapı çeşitli şekilde ve çeşitli nedenlerle bozuldu ve günümüzdeki hâlini aldı.”

“Zirvedeki üç ya da dört takım ile geride kalanlar arasında çok fazla eşitsizlik var.”

“Sonuncu olarak sezonu tamamlasa bile yine de şampiyon takımdan daha fazla gelir elde edecek bir grup takım var ve bu hiç doğru görünmüyor.”

Ferrari Formula şampiyonası 1950 yılında başladığından bu yana her sezona katılmış olan tek takım. Brawn durumun farkında ve bunun özel olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

“Ferrari’nin önemini, tarihini ve spor için eşşiz bir takım olduklarını kabul etmeliyiz. Ancak aynı zamanda bu kabul ederken geri kalan takımlar ile olan dengeyi de sağlamalıyız.”

“Büyük bir firmanın Formula 1’e bakış açısına bakalım: ‘Eğer dünya şampiyonu olursak ne elde edebiliriz?’ diye düşünütler. Şampiyon olsanız bile sizden daha iyi anlaşmaya sahip olduğu için sizden daha fazla kazanan orta grup takımlarını görmek yeni isimleri spora çekmez ve bu adil değil.”

“Böyle bir eşitsizlik olduğu sürece yeni takımları spora kazandıramayız.”

“Ferrari’nin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıyız. Ferrari elinden geldiğinin en iyisini ortaya koyarak mücadele edecek, ancak mantıksal olarak bir çözüm üretirken dengeyi sağlamak zorundayız.”

“Ferrari’nin özel olduğunu hepimiz biliyoruz, diğer takımlar da bunu biliyor. Bence Ferrari’ye saygılı şekilde davranmamız gerektiğini diğer takımlar anlayabilir.”

“Gereken saygıyı gösterirken dengeyi sağmak zorundayız. Eğer denge sağlanamazsa şu an da gördüğümüz durumu değiştirmemiz mümkün olmaz.”

1 YORUM

 1. Lafta Spor olana kazandırmak için ne yapıldı? Henüz Hiçbirşey. Hatta kazandırmama adına 2022 ve 25’e kadar garanti bile vermiş gibi oldular. Bunu da üreticiler kendilerine varlık garantisi vermediği halde yapıyorlar. Ne büyük ahmaklık değil mi. 🙂 İnsan cebini bu kadar deler mi. 🙂
  Önce ki anlaşma kendileri için belki çok iyi değildi ama üstünlüklerini dahi kullanamıyorlar.
  Çözümleri hep yanlış yerlerde arıyorlar. Sorun sanki Ferrari’nin aldığı para farkında. 🙂

  “Geriye dönüp bir ya da iki anlaşma öncesine bakmalıyız. O zamanki yapı daha adildi, ancak sonrasında bu yapı çeşitli şekilde ve çeşitli nedenlerle bozuldu ve günümüzdeki hâlini aldı.”

  Belki birkaç defa klasik zamanlar 80’lerden sonra ilk defa 2000’lerin başında üretici sınıfı mücadeleyi yani manufacturer kurulların tut, şampiyonaya kadar en iyi işlettikleri dönemdi. Ama maliyeti başka türlü çözmeleri gerekirken salakça müdahale edip durumu daima aleyhlerine çevirdiler.
  O günleri doğuran anlaşmalar da hep erkenden yol alınan anlaşmalarmış.
  Son concorde da büyük problem var çünkü Bernie-FIA son anda istemli veya istemsiz yapmak zorunda kaldı. Üreticiler mücadele edecekken kimi zaman aralarında şebekeleşip kopardıklarını kopardılar. Halen onun sıkıntıları var söylüyorlar da. Ancak bunun çözümü erken hareket etmekti yine son ana 2021 yakınlarına bırakmak değil. Anlaşmanın hukuki altyapısı ellerini bağlıyor gibi argümanları var ama doğru değil güçlerini kullanmıyorlar. Bir de son concorde oluşum döneminde global kriz vardı bundan etkilendiler. Şuanda da artçıl veya arka planda yine var ama daha hafif, önümüzde ki dönemde belki ivme gösterecek belli değil kimse bilemiyor.
  O yüzden napacaktın elin güçlüyken hareket edeceksin. MB sıkıldım F-E ‘e gidiyorum ben artık deyince napacaklar. Henüz ciddi konuşmayıp yeni gelenleri Sergio yerine kendilerine alternatif görüyorlar da o iş öyle olmaz.:) Bir de Borsa, finans gücü var artık ellerinde.
  Ferrari’i amerika üzerinden tehdit etmedikçe ve yöneticileri salaklık yapmadığı müddetçe (Luca gibi…) kimse avantajlarını ellerinden alamaz.
  Alternatif ucuz motor tedarikleri getirmediler, alternatif üretim, işletim yöntemleri fikirleri halen zayıf, alternatif yeni markalar, üreticiler kazandıramadılar ve kazanma ümitleri yok. Gelecek Aero/şasi planları eksik. Tüm rakamlar aleyhlerine dönüyor gittikçe (izleyici vs).
  Nasıl olacak bu işler o zaman. 🙂
  Aero’u değiştirirsek kurtarırız sandıkları gibi Ferrari’nin parasını kısarsak kurtarırız sanıyorlar herhalde. 🙂

  Süperdevletlerin durumu ortada siyaset sıktıkça sıkacak dünyayı bir süre daha global sahnede usa, rusya, çin’in bu kadar atak davrandığı yıllarda yarışmanın maliyeti 80-200-300 milyon € ise o işi kurtarmak, alternatif beklentileri hayal olur.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]