Brawn: Üreticiler 2021’den sonra motor teknolojisini yenilerle paylaşacak

2

Formula 1’in sportif şefi Ross Brawn, 2021’den sonra motor üreticilerinin istenmesi halinde belirli teknolojileri yeni gireceklerle paylaşmalarının gerekeceğini söyledi.

Sporun gelecek kural platformu yavaş olsa da şekilleniyor ve görüşmeler F1’in yöneticileri ve takımlarla birlikte ilerliyor.

Güç üniteleri ve aerodinamik kurallar her ne kadar başlarda planlandığı kadar büyük olmasa da, yenilenmenin büyük parçaları olacak.

Bağımsız motor üreticilerini spora çekmek için F1 daha basit, daha az karmaşık ve daha ucuz bir güç ünitesi formatı ortaya atmıştı ve pahalıya mal olan MGU-H bileşeninin kaldırılması düşünülüyordu.

Ancak üreticiler yeni teknolojiye büyük yatırım yapmak yerine mevcut motorları 2021’e kadar geliştirmeyi tercih ettiler ve F1 ise mevcut motorlarda küçük değişiklikler yapmakla yetinecek.

Uzun ve karmaşık tartışmalardan sonra Brawn üreticilerle birlikte ilginç bir tavize ulaşmış durumda ve bu da yeni üreticilerin girmesi için ilginç olabilir.

Brawn: “Asma köprü kaldırıldı ve mevcut üreticiler başkalarının gelmesini istemediler.”

“Biz ise bir yol bulduk. Yeni üreticilerin mevcut üreticilerden destek alacakları yeni bir kural geliyor. Bileşenler ve teknolojiler istendiği anda paylaşılmak zorunda olacak.”

“Önerdiğimiz kadar büyük bir değişiklik değil, ancak yine de doğru yönde iyi bir adım ve sürücülerin motoru yönetme şekli konusunda bazı iyi değişiklikler olacak. Bence bu da sportif yön bakımından büyük bir adım.”

“Mevcut üreticiler kapıyı arkalarından kapatamayacaklarının farkındalar. Eğer diğer bir üretici veya tedarikçiden ciddi bir ilgi almaya başlarsak, işbirliği yapmak ve o üreticinin F1’e gelmesine yardım etmek zorunda olacaklar.”

Brawn aynı zamanda F1’in uzun süredir beklenen bütçe sınırına da bir güncelleme getirdi ve 2021’de harcama düşürme yöntemleri, daha adil gelir dağılımı getiriliyor.

“Takımlar ile oldukça yapıcı görüşmeler yapıyoruz. Önceki girişimlerin aksine, bu bütçe sınırı sporun kurallarına girecek.”

“Daha adil gelir dağılımı, özellikle büyük takımlarda harcamaların düşürülmesi ile dengelenecek ve her takım için gelişim sağlanacak.”

“Eğer bütçe sınırı önerilerini takip edersek, bunu istemeyecek bir F1 takımı olacağını düşünmüyorum.”

2 Yorum

  1. Bakalım üreticilerin bu hamleye karşı yapacağı şey ne olacak. Hoş, verecekleri bilgilerin geçerli olduğunu anlamak kolay olup olmayacağı da belli değil.

    İdeale bakarsan: içine düşülen durumun getirdiği büyük saçmalık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]