Brawn Mercedes baskınlığının devam etmesinden korkuyor

15

Sporun teknik patronu Ross Brawn, Mercedes’in bu güç üniteleri devam ettikçe baskınlığının artmasından endişe ediyor.

“Harika insanlara sahipler, endişem şimdi daha da güçlü olmaları. Üst yönetimlerinde değişiklik oldu ve bu kural değişikliğinin ortasındaydı, bu da kolay değil.”

Brawn, Mercedes’in bu yıl yaşadığı bazı sorunları önümüzdeki yıl yaşamayacağını düşünüyor.

“Önümüzdeki yıl böyle olmayacağını ciddi şekilde düşünüyorum. Gördüğüm şey baskınlığın pek çok yönden devam etmesi. Umarım yanılırım!”

“Bu sezon bazı harika yarışlar oldu, Abu Dhabi en iyisi değildi, ancak bu yıl bazı yarışlar oldu. Bence bu pistler ve araçların kombinasyonundan kaynaklanıyor ve önümüzdeki sezon çok güçlü bir yıl geçireceğimiz konusunda iyimserim.”

15 Yorum

 1. Başta ferrarici yorumcu ve seyirciler üst teknik kadro değişince büyük bir hayale kapıldılar

  2016 yılında degisen kadro icin cogu kisinin ümidi yoktu 17 için. Ama takım tamamen kendine özgü tasarımla piste çıkıp bir şeyleri kanitladiginda herkesin agzi 2.80’di. Adrian Adrian diyosunuz adamin totosu yemior Ferrari gibi takımlara gitmeye. Yok oranin muhendisligi baskisi soyle boyle vesaire vesaire. Nasil bir pilot icin yuksek seviyedeki baski rahatsizlik varsa ve bir muhendislik birimi icinde olmali. Buradan acik ve net soyluyorum. Demekki

  Adrian Newey’in bir yerleri yemediği için Ferrari gibi takımlara gi de mi yor.

  Demekki baskıyla, tamamen karizmasının çizilmesinden korkuyor ve yeteneklerine güvenemiyor rezil olmaktan korkuyor derim bn bu işe. Baskı altında calisamayan muhendisi biz ne yapalim. Yuregi olsaydi 14 sonunda istemisler, gelirdi. Adamın yeteneklerine eyvallahda, sen gibiler öyle yaziyorki, diğer işini yapanlara büyük saygısızlık oluyor. Şuan Mercedes ve Ferrarideki baş mühendisler on bin kat daha önemli bnm gözümde.

  • Adrian konusunda yanlış düşünüyorsun, adam rahat çalışmak istiyor, İngiltere’de kalmak istediğini zaten birinci öncelik olarak belirtti. Bahsettiğin İtalyan baskısı olayı hali hazırda kendilerine zarar vermekten öteye gidemezken, kelaj kalan iki tel saçını da dökmeye uğraşmaz. Kanıtlaması gereken bir şey varsa gider Sauber’e, kralını yapar bırakır.

   • O zaman ferrari muhendslernni gommeyelim pls. Bu takimdan baski asla gitmicek. Yani bi tarafi goklere cikarirken, bir tarafi sartlara gore degerlndrlm. Ki bna kalsa baski altinda bu kdr iyi is yapan Ferrari muhendslerine sapka cikaryrm.. Ki Newey ve ekibinden bin kat daha kaliteli olduklarni kanitladilar.

     • Çarpıtıyorsun. Bi baskıdan bahsediyoruz, rahat çalışıp iki saçının telini dökmek istememesinden bahsediyorsun. Rahat çalışanı göklere çıkarıyorsunuz, diğer tarafta olanları yaptıklarıyla kötü göstermeye çalışıyorsunuz. Bende baskı altında çalışan ve başarı kazananın daha iyi olduğunu kanıtlıyorum, kanıtladılar. Ref 17..

      • Çarpıtmıyorum, adam saçını araba tasarlarken dökmek istiyor, basınla taraftarla uğraşırken değil 😀

       O baskı 10 yıldır var, 2-3 kere üste oynandı. O günden bu güne de nelerin değiştini, kimin neden gelip gittiğini gördük.

       • 2009 ve 14 ekibi, bence Ferrari tarihinin en kötü mühendislik gruplarında ilk üçe girer. 10 yılın 6’sı zaten buna denk geldi.

        Sözlerim yanlış anlaşılmasın, ben Newey’e felan yeteneksiz vb şeyler söylemiyorum. Kendisine tasarımcı olarak hayranım ama diğer tarafta olan mühendislerde çok önemli ve yaptıklarını hor göremeyiz. Yaklaşık 4 yıl boyunca teknik gelişimleri, fikirleri ciddi takip eden birisiyim. Ve bu sürede en göze çarpan mühendis fikirleri Mercedeste, sonra Ferrari, sonra McLaren, sonra RBR gelir. Hatta McLaren ve Ferrari fikirleri eşit seviyede bile görülebilir. McLaren’i herkes görmemiş veya takip etmemiş olabilir ama inanılmaz işler yaptılar tasarım ve fikir yönünden. Bunların ne derecede katkı sağladığını bilemiyorum fakat Honda tecrübeleriyle birlikte araçta denedikleri fikirleri önümüzdeki yılla birlikte pistte görebiliriz. Onun dışında RBR’nin mühendislik kadrosunun Neweysiz bir cacık yapamayacağını belirli senelerde gördük, ama Neweyli senelerdede gördük.

        • İş yapana saygımız sonsuz tabi, helal olsun dedim, laflarımı yedirdiler bana bu sezon. 2018’de de üstüne koyabilirlerse Allison etkisi deme şansımız da yok, göreceğiz.

         Sadece şasi değil, motorda da bir gelişme var tabi.

         Red Bull bu sezona kadar iyiydi, sezon başında patladılar, korelasyon dediler, araç genişliği rüzgar tüneli kalibrasyonunu kaydırdı dediler ve sezon içinde toparladılar. Ne elde ettilerse iyi şasi, ortalama motor ile elde ettiler.

         Renault’nun Mercedes/Ferrari seviyesinde olmadığını biliyoruz.

         McLaren da dediğin gibi şasiye çok çalıştı ve belirli yerlerde açıkça gördük, sonuçlarını da Honda gibi bir motorla elde ettiler.

         Bu iki takımda bu sene Ferrari motoru olsaydı neler olacağını tahmin etmeye çalışmak gerek.

         Red Bull da 2018’de kendini belli edecek bakalım, şaside yine kötü başlarlarsa o teknoloji timi bitmiş demektir. Zaten McLaren’a mühendis kaptırmışlardı. McLaren böyle şasi yapmayı nerden öğrendi? 😀

 2. Üst yönetimlerinde değişiklik oldu ve bu kural değişikliğinin ortasındaydı, bu da kolay değil.

  Bu dediği şey önemli ama yetersiz. Başta ferrarici yorumcu ve seyirciler üst teknik kadro değişince büyük bir hayale kapıldılar 🙂 değişimin Adrian Newey gibi bir değişim olduğunu sandılar. Nasıl bir hegemonya ve iş statiği kurulduğunu net anlayamamaları ve kapsamını netleştiremememiz dışında acıyla hayallerinin boşa çıktığını gördüler.
  Görülen hal üzere de temel de birşeyler değişmedikçe Mercedes’i dağıtacak bir güç görünmüyor, çıkmayacakta… Zira Mercedes başından beri çok sağlam bir konumda değil Redbull’un kurduğu mühendislik meziyeti düzeyinin %80 ‘ine dahi ulaşabilmiş değil bana göre ama diğerleri çok dandik durumda. Ve birşeyler değişmedikçe de bunu kırabilecekleri görünmüyor… Ellerine geçen fırsatları dahi eliyle iten dangalaklardan bahsediyoruz. En az 3 yıldır…
  Ve halen hayal üretmeye devam ediyorlar. 🙂
  Mr. Brawn ise idareci olarak korktuğunun başlarına gelmesinden korkuyor.
  Yapılan yanlış ve müdahale de kısırlıkları Mercedes markasına eziciliğe hiç alıştırmadan müdahale etmemekti. Reel de hiç kimsenin elinde Mercedes kadar teknik uygulama, üretim üstünlükleri bulunmuyor. Ve bunu bir şekilde değiştirmek zorundasınız alışmış Mercedes’in kaçması uğruna dahi…
  Hiç kimse 8-10 yıllık tarihin en büyük hegemonyasını görmek istemez. 🙂

  • Redbull’un kurduğu mühendislik meziyeti düzeyinin %80 ‘ine dahi ulaşabilmiş değil

   Yani o kadar şey biliyorsun diye insanlar sni meraklica okuoda, su cumlelerle bilgini degil, birilerini yuceltmek icin birilerini gomdugun anlasilio. Mercedesin motor gücü var ancak araç muhendisligi RedBulldan daha iyi. Yani illa bir harita kadastro amiri Newey tahtaya cizim yapio die, onlari bu kdr yuceltmekle hataya dusuosun.

 3. Yine herkes aynı hatalara düşüyor. Mercedes sorun yaşıyorduda Ferrari-RBR-McLaren yaşamıyormuydu yani? Sezon boyunca tonla şey oldu. Çok daha iyi bir Ferrari-RedBull-McLaren çıkacağından eminim. Mercedes’in işi her zamankinden çok dahada zor olacak.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]