Brawn: Marchionne’nin ölümünün şoku Ferrari’yi etkiledi

2

F1’in sportif şefi Ross Brawn, eski Ferrari başkanı Sergio Marchionne’nin zamansız ölümünün Scuderia’da büyük etki yarattığından emin.

Brawn, bu olayın Ferrari’nin momentumunu düşürmesinin “tamamen anlaşılır” bir şey olduğunu söyledi.

“Geçen yıla kıyasla Ferrari’nin dayanıklılığı bile gelişti. Peki sorun nerede?”

“Şüphesiz takımda güçlü bir varlığı bulunan liderleri Sergio Marchionne’nin ani ölümü bunda etkili. Bu da tamamen anlaşılabilir.”

“Ferrari’deki zamanlarımda pek çok krizi yaşamış biri olarak şunu biliyorum, şimdi bir araya gelme, birlikte olma ve ileriye bakma zamanı. Kimseyi suçlamadan, suçu başkasına atmadan bunu yapmak gerek.”

2 Yorum

 1. Bu adam yaşlanmış çok belli. Süveter’in varlığının şoklarının etkilediği kadar olamaz. Eh varlığı kadar etkileyecek tabi.
  Ancak Scuderia’nın durumunun bununla ilgisi olamaz. Ortada ki sarsıntı Scuderia’da değil FCA’da…
  Ferrari zaten en üstten alta sorunlu bir yer bir süredir.
  Marci zamanında da aynı kapasitesizce hatalar vardı yani adam tüm populizmin dışında markayı olumlu değiştiren adam olmadığı gibi suçlu da olamaz. Ekonomik liderleri, sosyal, politik ve dar uzmanlık alanı liderliği ile çok karıştırıyor insanlar.
  ‘Mutsuz insanlarla hakimiyet kurulamaz…’
  Olumlu bir ortamı hiçbir deha tercihinden uzak tutamaz. Eh yıllardır sahne ortada değil mi.

  Altta, içeride bilinmeyen ve tanımlanamayan sorunlar olabilir ancak bunları halledecek bir idari kaabliyet, dinamizm görünmüyor ve bu yeni birşey değil Brawn işte orada yanılıyor çünkü kendisi gibi zannediyor.
  Son paragrafın, sonunda ki tema aslolandır ancak bunu konuya hakim, meziyet sahibi insanlar yapabilir.
  Basitçe Todt, Brawn, Schumacher sadece sembol isimler değil her biri konusuna hakim, idari büyük meziyet sahibi adamlar bunu da tabi ki sektörün içerisinde elde ettiler. Yalnız her sektörün içerisinde, kenarında diye (marlborocu, satışçı…) saha idari hakimiyetini elde etmiş olmaz insanlar.
  Şöyle diyebiliriz ki Todt şayet oynamıyorum boz tipi bir şahsiyet olsaydı ve toplayıcı kaabiliyeti ile bir miktar daha devam etmeseydi o gün ki karar tercihlerinin sonuçlarını marka çok daha hızlı görecek ve belki de aşırı bir çalkantıya girecekti. Onun varlığı şampiyonluk almayı sağladığı gibi bana böyle yapıldı kafasında olmayan Schumacher’in dahi yapı içerisinde kalması bu bütünlüğü sağlamış oldu. Teklif edilen pozisyonu kabul ile bünyede kalma ise bam başka bir konu. Az önce söylediğim mecburiyet olmadığı gibi bu da değildi ancak yaptılar.
  Algılayabildiğim kadarıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki Bu tip adamlar sonrasında anılarında felan da saçmalayacak, iç çekişmelerini yansıtacak yahut ühüü şöyle olduydu lan kalıp tarzında yani alt seciye tipler değiller. Bu 3’ünün her biri de 10 masa başı, 2-3 saha kenarı adama bedeller eh bunu da bu işi yıllarca yaparak öğrendiler. Kenarından katılarak değil. Mr. Enzo da 100 kişiye bedel bir şahsiyetmiş tabi o değerleme başkadır mal mülk onun…
  Tabi ki çocukluk ve doğuştan gelen meziyet meseleleri varsa da bilmiyoruz. Eh buna da çaresizler sığınır birazda. 🙂
  Hızlıca ekleyeyim ki tekil olarak Michael Schumacher dahi kart eğitim, organizasyonu, şahıs şirketi, varlıklarının organizasyonu ile idari meziyetlere sahip biriydi. Birçok şey de gönüllük yetmiyor.

  Asıl problem ise basınından, marka üyelerine kadar sahnenin değiştiğini göremeyip yıllardır bu tip şahısların olay, varlık, getirilerine saplanıp kalmalarında. Bunu değiştirmedikçe, mevcut ve elde edebilecekleri varlıklarıyla yeni bir zihin elde etmedikçe dev hedeflerini gerçekleştiremeyecek, küçükler ile yetinecekler…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]