Brawn: Formula 1 gelecekte tamamen elektrikli olabilir!

0

Formula 1 sportif direktörü Ross Brawn, gelecek 10 yıl içinde yarışların kalitesinin teknolojiyi takip etmesi durumunda tamamen elektrikli araçlarla yarışılabileceğini söyledi.

“Bence Formula E’nin şu an yaptığı ve başardığı şeylere saygı duyuyoruz. Ancak yapılan işin boyutuna baktığımızda karşılaştırabilmek mümkün değil. Formula 1’in yanında Formula E küçük bir seri olarak kalıyor.”

“Bence Formula 1, spor ve ilgi ile evrilip taraftarlarla bütünleşebilir. Eğer Formula 1’de farklı tipte güç üniteleri istenirse 5 ya da 10 yıllık süreçte bunu başarabiliriz. Gelecekte tamamen elektrikli Formula 1 araçlarına sahip olabilmek için bizi durdurabilecek hiçbir şey yok.”

Formula E Hong Kong ePrix

“Şu an elektrikli araçlar yeterli şekilde tatmin edemiyor, ancak çok küçük bir seri olan Formula E yarışına gidip izlerseniz buna saygı duyarız. Bu çevrede olan şeyler açısından harika bir etkinlik. Ancak yarışın kendisi Formula 1 ile kıyaslandığında sönük kalıyor.”

“Araçlar pek hızlı değil, kişilikleri yok, ancak inanılmaz bir iş yapıp etkinliği harika bir cadde partisine dönüştürüyorlar.”

“Formula 1 bundan daha farklı, F1 motorsporlarının zirvesi. Araçların çıktığı hızlar, pilotların seviyeleri ve sahip olduğumuz takımlar çok farklı. Eğer başarmak istediklerimize ulaşabilecek tamamen elektrikli güç üniteleri ortaya çıkabilirse, bunlar 5-10 sene içerisinde yarışabilir hale getirebiliriz.”

“Formula 1’i içten yanmalı motorlar ile kilitlenmiş vaziyette görmüyorum, ancak 10 sene sonra ne noktada olacağımızı kim bilebilir?”

“10 sene önce çok fazla insanın dünyanın hangi yöne gideceğini bildiğini düşünmüyorum ve bu şu anda da öyle. 10 sene sonra nerede oluruz bilmiyorum, ancak Formula 1 doğru yöne ilerleyecek.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]