Brawn Cuma günü formatını değiştirmeye açık

3

F1’in teknik patronu Ross Brawn, farklı etkinlikler için Cuma günü formatının değiştirilebileceğini söyledi.

“Bence yarışın uzunluğu doğru yerde, ne çok uzun, ne de çok kısa. Yarışların evrilmesini ve en önemlilerinin bir araya gelmesini istiyoruz. Bu yüzden yarış uzunluklarını değiştirmek doğru olmayabilir. Formatı değiştirmek dışında da şeyler yapabiliriz.”

“Cuma antrenmanları tartışılabilir. İki seans gerekli mi? Zamanlamaları değiştirilmeli mi? Bunlar yaptığımız yarış sayısına bağlı. Yarış sayısı artarsa formatı değiştirip takımların üzerindeki baskıyı azaltabilir miyiz?”

Brawn, Le Mans’ta da kullanılan herkese açık teknik inceleme kuralının uygulanması gerektiğini düşünüyor.

“Fanlar her zaman önce gelir, araçları ve pilotları yakından görmek istiyorlar. Le Mans’ta bu yapılıyor ve harika bir etkinlik. Tüm fanlar geliyor, araçlar kaldırılıyor ve altını bile görebiliyorsunuz.”

“Farklı şeyler keşfetmeye çalışıyoruz. Ancak yarış formatıyla ilgili bir şey değiştirmeyi düşünmüyorum, şu an bununla ilgili planım yok.”

3 Yorum

 1. “Fanlar her zaman önce gelir, araçları ve pilotları yakından görmek istiyorlar. Le Mans’ta bu yapılıyor ve harika bir etkinlik. Tüm fanlar geliyor, araçlar kaldırılıyor ve altını bile görebiliyorsunuz.”

  Şu çoklarının farketmediği bir durum, medya yorumcularının pek değindiğini zannetmiyorum. Zira onların çoğu temelde hiçbir işe yaramayan F1’in olağanın üstülüğünü karbon kağıdı gibi pompalayıp duruyor.

  Piste gidiliyor yarış makinesinin birine oturabiliyorsun. Orasını burasını mıncıklayabiliyorsun yürüyemiyor olsa da o carbon fiber tadı alabiliyor insan. Elinde beziyle zifti kazımaya çalışan mühendise şu nedir diye sorabiliyorsun…
  F1 mi… garajının biraz içine gireyim aracına yaklaşayım diyorsun pis pis bakıyorlar, laylonla kaplı kanadına dokunma bile nadiren… sana o kanadı çalıp götürecekmişsin muamelesi yapılıyor.
  Neymiş ulaşılmaz… sie.. Yine de hadi neyse, olsun be diyordun niye önünden geçtiğinde gücü sana yaşatıyordu… Sesiyle kalbini yerinden söküyordu. Kalmış mı bunlar… Gelse ne olur kalkıp 100$ niye vereyim etmezler.. Lewis’in pırlanta küpesinden bana ne. Popcu önünde ayılıp bayılan kızlar gibi Schumacher görünce… önünde kuyruklanmaya salla geç demiş kişiler sallar mı bunları.
  İşte o yüzden bazı grid adamları gibi tekrar tekrar aynı şeyleri söyleyip duruyoruz. Çünkü bazı şeylerin kafalara zorla girmesi gerekiyor. İlber hocanın geçen dediği gibi tokat yiyecek insan yiyerek evrilecek pişmiyor yoksa, yapabilenin vazifesi de atmak.
  Tekraren Niçin? amcanın dediği gibi ortam videolarını görünce hoşlaşıyoruz. 10k gücü olan üniteleri insanların gözünün önünde dağıtıp topluyorlar. Meseleyse 5 sn de 500 km/h yapabilen şeyler onlar, dibinde çalıştıklarında damarlarını zangırdatabilirler. İnsanların gözünün önünde 5 dk da şanzıman takabilir miyiz yarışı yapılıyor.
  Indy, Daytona 500 o yüzden sabahından akşamına kadar eğlencelik birşeyler rahat bulunabilecek bir ortam. Hiç ilgisi olmayan 3 çocuklu adamların da çocuklarına parmağıyla birşeyler gösterebileceği güzel vakit geçirmelik ortamlar bunlar…
  Tek olayı 50m öteden geçen makineleri izlemek olan olay o kadar da matah birşey değil…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]