Brawn: 2021’den sonra girecek takımlar F1’in başarısının ölçüsü olacak

7

Ross Brawn, 2021 kurallarının yeni takımları spora girmeye cesaretlendirmesini umuyor.

Liberty Media için çalışan Brawn, Pat Symonds ve altındaki teknik uzmanlarla birlikte yeni kural setini hazırlıyor ve para harcamanın performansı etkileme şeklini değiştirmeyi umuyorlar.

Brawn, kuralların işe yaraması halinde yeni takımların da zafer mücadelesi verme şansı olabilmesini umuyor.

“Bu bir diğer başarı ölçüsü olacak. Bugün yeni bir takımın gelmesi için mantık göremiyorum, çünkü gelir dağıtımı ve teknik kurallar çok göz korkutucu. Bir seri profesyonel organizasyonun Formula 1 takımı olmasını isteyeceği bir ortam yaratmak istiyoruz.”

“Formula 1’de altlarda bulunan ve tırnaklarıyla tutunan ve genelde düşen takımlar hep oldu, biz ise kaliteli rekabet ortamı istiyoruz, sadece parası ve adamları olan adım atamamalı.”

“Profesyonel, iyi desteklenen, iyi yapılanmış takımların spora girmesini istiyoruz ve bu da başarımızın bir ölçüsü olacak.”

“Ancak bugün gelmiyorlar. Umarım bu ortamı yaratabiliriz ve daha çekici hale getirebiliriz.”

Liberty Media’nın önerdiği motor kurallarında MGU-H kullanılmıyor, ancak üreticiler bunun kaldırılmasına karşı. Brawn ise 2021 kurallarında fikir ayrılıkları olmasının doğal olacağını ve takımların artık kural koymayı F1 ve FIA’ya bırakmak zorunda olduklarını anlaması gerektiğini söyledi.

“Büyük endişelerim yok, ancak takımlara saygı duyuyoruz. Devasa yatırımlar yapıyorlar ve onlara saygı duymak zorundayız.”

“Fikirlerine ve bulunuşlarına saygı duymak zorundayız. Bence bu takımlar Formula 1’in bizim ve FIA tarafından bir yöne götürülmesi gerektiğini de söyleyeceklerdir. Bunu takımlar arasındaki ilişkilerde de görebiliyorsunuz. Takımlar bazen bir araya geliyor, bazen aynı fikirde olmuyorlar.”

“Takım olarak Formula 1 için her zaman en iyisinin ne olduğunu bilemeyebileceğimi biliyordum, çünkü kendi hedefler ve tutkularımın kontrolü altındaydım. Formula 1’in takımları yönetmek için ticari hak sahipleri ve FIA’ya ihtiyacı var ve bence onlar bunu daha iyi anlıyorlar.”

“Sürecin bir parçası halindeler, çok fazla görüşme oluyor. Bir aradalar ve son haftalar ve aylarda hepimizin elele verdiğimiz konusunda çok daha rahat bir hale geldim.”

7 Yorum

 1. Kimse girmez hayale inanıyor… Force India ve HAAS’daki gibi devralmaları giriş olarak görüyorlarsa o başka…

  “ve takımların artık kural koymayı F1 ve FIA’ya bırakmak zorunda olduklarını anlaması gerektiğini”

  temel de bu da yanlış. FIA sadece sportif yönetmelikler gibi kuralların oluşturucusu olmalı bunun dışında ki hiçbir teknik yani başta mekanik temelli kuralı oluşturan olmamalı. Gerçekte bugün bu hale takımlar ve markalar getirmedi batak ve geri durumda ki F1’i ve dahi bütün EU motorsporlarını FIA getirdi. Başarısızlığı mutlak ve ispatlı olanın elinden almadıkça bu tip beceremediği kaabiliyetleri bu işleri çözemezsin.
  Bu işi ancak doğru kurgulanan ve geçmiş örneklerde olduğu gibi FIA’nın içerisinde ve tam hakimiyetinde olmayan bir constructor roundtable ile çözebilirsin ki geçmişe bakılmadan herkesin gün içerisinde eşit olacağı. FIA ise ancak o masa da 1 veya +2 oy ile bulunmalı.
  En büyük yanlış bu güya federatif görünen yapının hacim, boyut gibi temel spec’lerin dışında herşeyi belirliyor olmasında yatıyor. Çünkü doğal akışına bırakılmadan belirledikleri şeyler katot tüpleri yani yeni maliyet akış noktalarını açıyor.
  Dev üreticilerin kendi arasında ki savaşta günü geldiğinde herşey abartılabilir yani maliyetler şişebilir ancak kendi sanayi dengesine bıraktığında ki bu marka bazlı olmayacak.. zaman içerisinde senin nokta atışların veya kendiliğinden yerine tekrar oturacaktır. Bu hep böyle olmuştur.
  Oysa bu markalar dahilinde ve finansörlerin işine gelmeyen bir durum olduğu için bugüne kadar böyle uygulanıyordu. Bugüne kadar kısmı ise FIA’nın ticari olarak oturduğu dönemdir.
  Yani motorsporlarında katılımcı vs çöküşlerin yaşanabileceği bir senaryoyu elinize almış olursunuz ancak bu garanti değildir. Sadece böyle bir riskiniz mevcut olur. Bu tabi concorde gibi anlaşmaların da var olmaması, başkalaşması demek oluyor. Zira birçok motorsporlarında bu tip bir anlaşma yok, yoktu da.
  Kimse F1’in finansallarının çökmesini göze almak istemiyor ancak bugün gelinen durumda çöküş tekrar senaryo dahilinde ve yani izlediğiniz şey yarış felan değil dün de değildi…

  Asıl F1’in yani FIA’nın ticari olarak oturduğu ve bugün ki kabul temellerinin atıldığı ve sadece ticari olarak başarılı kılan Bernie ve adamı Mosley’in dönemi motorsporları işinin içine etti ve ederek devamiyet oluşturdu. Yani bir yada temel taraftan da şudur. Formula 1 geçmişinde olduğu ve Lemans, Indy gibi serilerin bugüne yakın zaman zarfında olduğu üzere harika ortam olabilirdi fakat siz onu bilmiyor olurdunuz.
  Diğer çoğu seriyi bilmediğiniz, izleyemediğiniz üzere. İşte F1’in temel farkı en en diye eklenen çoğu şeyi değil bu ticari diktatörlüğüdür.
  Bu dinamiği bozmadan da F1’i kim satın alırsa alsın gerçek bir yarış sanayii haline getiremez.
  Lakin sadece FIA varlık dengesinin bozulması dahi birçok şeyleri kurdukları ama boş hayallerine göre daha kısa vadede düzeltecektir.
  Tam 18 yıldır FIA motorların içine etti halen ediyor. F1’de herşeyin etti yetmiyor 18 yılda birçok seri yanlış kurallar ile yok edildi. Kimisini birileri diriltti, diriltmeye çalışıyor… Bu tabi 2000’lerde olan birşey değil sadece 90’larda da otomotivi destekleyen diğer avrupa komisyonları ile getirdikleri ve F1’i şişirmek üzere olan kurallarla birçok şeyi bozdu bundan alt serileri de nasibini aldı mesela.
  Bu tip birçok şeyi ise güvenlik algısı üzerinden gerçekleştiriyor çünkü zaten benzerini yine o tarihlerin akabinde FIA’ı oluşturan üye ve alt komisyonları ile avrupalı şirketler yapıyor. Yani sanayi savaşı… Kendi lehlerine gördükleri herşeyi pompalama… işine gelmeyenlere kulak kapama. Örneğin IIHS çok daha önce var olmasıyla EuroNCap’den, eyaletler dinamikleriyle de çok daha etkin ve gerçekçi çalışmalar yapmış ve yapan bir teşkilattır. Konumuz bu değil.
  Round table dedik. Üreticiler kendi iç rekabetleriyle ve kolay masaya oturabilmeleri ile dönemin lokal değil global dinamikleriyle bir birlerine karşı çıkarttıkları uygulamalar ile savaşmalılar. Mutlaka bir heyet tarafından da gözaltında tutulmalılar. Şunu görebilirsiniz ki bu masaya bugün takım olarak gördüğünüz yarış sanayiine ürün üreten şirketler de oturabilir. Bu farklı ölçeklerin rekabetini de getirecektir ve getirmeli de.
  F1 ve F2 araçları nasıl ki birlikte, LMP1,2,3,GTE araçları birlikte yürüyebiliyorsa bu mecburiyetler, kanunlar tutulmadan söz konusu olabilmeli. Mutlak olmalı değil masadakilerin katılımı bunu belirleyecektir. Örneğin elektrik veya hidrojen kaynaklı hybrid üniteleri FIA veya bir kurul olarak tavsiye edersiniz. O günki katılımcıların çoğunluk oyunu alırsa uygulanır, ticaretlerini etkiliyorsa beğenmeyenler ayrılabilir. Lakin 3 marka istiyor diğerleri bunu katlanılabilir bulmuyorsa da getiremezsiniz. Halo benzer şekilde yine bir kurul işidir. Bu kadar büyük yapısal değişiklik çoğunluğun onayıyla ancak getirilebilmeli. İnsanlar bir uygulamayı beğenmezler ise de hangi markalar ise onlar ona küfür eder, etmeli. Pek tabi masa etrafında markalar da bunu bilerek hareket etmiş olacaktır.
  Buna benzer düzenekler amerika ve japonyada halen var geçmişlerinde daha iyi olarak vardı.
  Örneğin Indy de yönetimi teşkil eden kurulun bir miktarı katılımcılardan oluşur ve herşeyi de tepeden inme getirmemekte. Dahil olmayan markalar da katılımları için öneri getirmenin dışında gelecek uygulamalar gerekirse yıllar boyunca topluca değerlendirilerek uygulanmakta. Zaten örnekleri de o gün var olmayan tasarımlar üzerinden yapabilir miyiz/yapsak mı dedikleri gibi bazı ünite gibi uygulamalarda da piyasa varlıklarına göre hareket etmekteler. Bugün onlar da başka serileriyle de kısırlığını çekti çekiyor ancak denge mutlaka kurulabiliyor veya o kapı açık bırakılmış oluyor.
  Ayrıca roundtable 2008 gibi krizlerde yoksunluk çekmeyi de önleyecektir. Zira otomotiv sanayii böyledir birilerinin boşalttığı alanları başkaları doldurur.
  Bunun handikapı ise yine şudur zaten o yüzden de istenmez. Geçmişte olduğu gibi Williams, McLaren, Cosworth gibi markalar çıkar ortalığı dağıtır masada ki diğerleri kaçar yada bozulduğu ile kalır.
  Lakin bu da gerekliliktir bu olmadan motorsporları ortamlarını ayakta tutamazsınız. İşin işte bu tarafında otomobil ve yarış sanayii bir birinden ayrılır. Meziyeti olanın öne geçebileceği sistemi isteyen pek bulunmaz. 🙂 Ha tabi bütün markaların bu dinamiğe muhtaç olduğunu da pek insan söyleyebiliyor. Bugün ki oluşumlarını buna borçlu olduğunu onlar kasti unutur fakat biz unutmamalıyız.

  • Üreticilerin fikirlerini garaj takımlarıyla eşit tutarsan da o roundtable’ın yürümez. F1’in sahibi kimse kuralları o koyar, sportifleri de FIA yapar. Gridde özgür olan tek bir takım yok, geçmişte de değildi.

   Üreticiler burada reklam kasabilir, buna izin ver, ancak karşılığını da garajları besleterek al. Motorları garaj takımlarına belirli küçük maliyetten satmak zorunda ol, havuzdaki motorları da müşterilerine FIA dağıtsın.

   Bunları ortaya koymadan da iş yürümez, Haas da kendini adam sanar.

   • Pek anlayamadım ama şöyle değerlendirelim.
    Constructor roundtable da garajların tümünün işi yok temelde. Üretici, tedarikçi formasyonu olan sadece girebilirse girebilir. Teams roundtable ayrı olmalı.
    Burada constructor roundtable ile üretici çeşitliliğini hedefliyorsun ve diğer çevre şartlar ile de eşitliğini. Küçükler büyüklerin isteklerini ekonomi yönünden zaten onaylamaz. Burada ticari fayda oluşturursan atıyorum Ilmor bir markanın background’unda yer almaktansa sahnede yer alıp daha fazla gelir elde etmeyi düşünür. Her girişimci için katılımcı havuzu dolduğu ana kadar tedarik mecburi.

    Burada takımcılığı, garajları özellikle pozisif desteklemeye lüzum yok onlar bu işlerin varlık, ticari formülleriyle zaten içinde olacak olanlar. Burada bahsedilen üretimi, üreticiliği çözersen diğerlerinin otomatik çözüleceği. Yani tarih boyunca olduğu gibi üretime pozitif ayrımcılık gerekli. Şuanda da böyle gibi görünüyor ancak bu sadece maddi güçler yönüyle uygulandığından çeşitlilik söz konusu olamıyor. Rekabet piyasası kurulması gerektiğinden bahsetmiştim.

    • Formula 1 kapsamında düşünecek olursak, garaj takımları üreticilerden çok daha fazla üreticilik yapıyor. Sıfırdan takım kurup, kendi mühendisiyle şasi yapmaya cesaret edebilen üretici yok. Garaj takımına ne motor verirsen ver şasisine takar yarışır, ama üretici istediği kadar motor yapsın, şasi yapamazsa tur yer.

     • Evet şuan garajlar birim adet bazında daha fazla üretim yapıyor. Benim vizyonuma göre takımlar konusunda bu zaten yanlış. F1, LMS de vs takımlardan şu kadar birimi, şu standartlarda üretmesi bekleniyor daha doğrusu zorunlu kılınıyor burada ise sektör düzeyleri dikkate alınmıyor. Bu da maliyetleri şişiren ve söylemlerinin aksine eli zayıflatan bir durum. Küçüklerin bu yüzden çok daha fazla bütçeye ihtiyaçları var yani motor gibi tedarik maliyetlerini düşürmen tek başına yeterli değil.
      Genel sektör katılımı için takım yapılarının bireysel rüzgar tüneline dahi mecbur kalacağı bir seviyeleme olmamalı. Takım buna sahip olursa onun ticari avantajı. Fakat bu avantaj da küçük bir miktar verimliliğin üzerinde asla olmamalı. Yani tünel denen binayı onlarca oluşum onlarca yıl kullanabilmeli.
      Bir takım şasi üretmek zorunda olmamalı. Sadece düşürülen güvenlik standartlarını karşılamak zorunda olmalı. Örneğin dünyada 2 büyük şasi üreticisi var fakat ikisi de aktif olarak F1’de yer alamıyor bu büyük bir kayıp… ticari olarak kaybına değinmiyoruz dahi.
      Bu HAAS gibi herşeyi tedarik edip birleştiren oluşumları desteklemek gibi görünebilir ancak desteklemiyorsun sadece fırsat veriyorsun. Ki benim bununla hiçbir problemim yoktur sadece F1’in mevcut güdüleriyle bu problemmiş gibi ortaya çıktı.
      Bu iş zaten bu şekilde yapılıyordu geçmişte de. Bir içkici veya tekstilcinin başka türlü yarış sanayii içerisinde yer alma imkanı kalmıyor.
      Bir subap’ı buji’yi herkes üretemiyorken basit bir metal braketi üretme zorunluluğu saçmalıktır. Bunun mantalite sonuçları sadece paralı pilotların takımların bünyesinde yer alabilmeleri ve sponsor kısıtlamaları ile sonuçlanıyor.

      Gerçekte takımcılığın ve üreticiliğin bir birinden çok ayrı şartları yok ikisi de para temelli çalışıyor. Sadece markalar da kurumsallığın karşılığı meblağlar çok daha yukarı çıkabiliyor.
      Üretici nasıl takım olur veya olmaz. Bazı sektörler her zaman kısıtlı birim vs adetleriyle kısıtlı tecrübe edinimine sahip olur. Ne kadar çok yıl geçirirsen icatların, evimsel hareketlerin dışında o kadar tecrübeli olursun. Ancak bunun da daha alt düzeye çekilmesi global düzeyin gelişimine katkıda bulunur. Yani herkes için geçerli mevcut insanları alırsın, boşta ki fırsatları değerlendirir ve takım haline gelirsin. Burada üreticiler aleyhine bir blokajın faydası görülmüyor konu zaten onların katılımını ve global düzeyi geliştirmek olmalı.
      Mali farkların büyük avantaj oluşturmadığı, niteliğin değer ürettiği ortamda markalar herşeye sahip olmadan yer almayı olumlu bulabilir. Topyekün girişecekse de bu sadece onu ilgilendirmeli, sıkı üretim yani rekabet ortamında harcamalarının büyüklüğü negatif olarak yansır ve mutlaka içeriden dışarıdan eleştiri alır. Hep olduğu gibi marka işi küçültür yada ayrılır. Alternatifi olacağı için de ayrılığı kimseye koymaz. Umursanmayacak ayrılığın politik gücü de söz konusu olamaz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]