Bottas: Lewis’i yenmek için neleri geliştirmem gerektiğini biliyorum

0

Valtteri Bottas takım arkadaşı Lewis Hamilton’ı yenmesi için kendisini hangi alanlarda geliştirmesi gerektiğini bildiğini söyledi.

Bottas 2019 sezonunda ilk dört yarışın ikisini kazandıktan sonra ilk kez şampiyona liderliğine yükseldi. Fakat Hamilton devreye girerek dört zafer aldı ve şampiyonada Fin pilotla aradaki farkı 31 puana yükseltti.

Hamilton form olarak oldukça üst düzey bir performans gösteriyor. Bottas Mayıs ayında yapılan İspanya yarışının ardından Hamilton’ı sıralama turlarında geçemedi. Britanya yarışına gelirken Bottas çalışması gereken kritik alanların neresi olduğunu bildiğini söyledi.

“Veriler oldukça açık. Mühendislerle birlikte çok sıkı şekilde çalışıyoruz.”

“Bu hafta sonuna gelirken odaklanmam gereken bazı yerler bulunmakta.”

“Lewis çoğunlukla yavaş virajlarda, frenleme ve viraja giriş hızında benden hızlı. Bu aynı zamanda onun sürüş stili. Ayrıca ayarları doğru yöne çevirince yarış içerisinde lastik kullanımını oldukça iyi bir seviyeye getirdi.”

“Hala üzerinde çalıştığım bir konu ancak her alanda daha iyi olacağım. Fakat bunlar bir şeye bağlıdır. Geçen sezon yapılan sıralama ve yarış verileri elimde. Bu nedenle galibiyet için savaşmak istiyorsam nerede gelişmem gerektiğini biliyorum.”

“Ulaşabildiğim veriler sayesinde bazı şeyleri tespit etmek oldukça kolay. Aslında tek zor olan şey sürekli olarak arabada her şeyi doğru yapmak.”

Yeni asfalt yüzeyinin nasıl etkileyeceği sorulduğu zaman Bottas: “Yüksek bir tutuş bekliyoruz. Özellikle hafta sonu her seansın ardından tutuş giderek artacaktır.”

“Sanırım bu geçtiğimiz yıllarda Barselona pistinin asfaltını yenileyen şirketle aynı. Bu nedenle yıllar önce onların sahip olduğu tutuş oldukça yüksek seviyedeydi.”

“Umarım geçen yıldan daha az tümsekli olur çünkü tüm hafta sonu boyunca göz masajına ihtiyacım vardı. Cuma günü nasıl olduğunu göreceğiz.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]