Bottas: Araçlar hala öndekinden etkileniyor

0

Valtteri Bottas, 2019 araçlarında yapılan aerodinamik değişikliklere rağmen lider araçların hala yarışları “kontrol edebildiklerini” söyledi.

Fin pilot Çin’deki deneyimi hakkında konuştu, pole avantajını kalkışta kaybeden Bottas, takım arkadaşı Lewis Hamilton’ı takip etmeye çalışıyordu.

“Üç veya dört saniye arkada bile olsanız daha fazla kayıyorsunuz, bu da lastikleri giderek daha fazla ısıtıyor ve işler daha zor bir hale geliyor.”

“Ancak F1 uzun zamandır böyle. Lider olan bunu biraz kontrol edebiliyor ve her zaman daha rahat oluyor.”

“Bence şu an küçük bir miktar daha iyi. Aracın takip ederken komik şeyler yapmaması iyi bir şey. Sadece genel bir yere basma kaybı var.”

“Geçen yıl biraz daha fazla türbülans hissedebiliyordunuz, araçta biraz daha fazla oynama vardı. Yani şu an biraz daha stabil, ancak yine biraz tutunma ve yere basma kaybediyorsunuz.”

“Şimdi araçlar geçen yıla göre daha fazla yere basmaya sahip, elbette kanatları çalıştıracak hava olmayınca tutunma kaybediyorsunuz.”

Bottas, Mercedes W10 aracının yüksek yere basma seviyesi ile rakiplerinden daha fazla etkileniyor olabileceğini söyledi.

“Diğer araçları sürmedim, bu yüzden nasıl hissettirdiğini bilmiyorum, ancak kesinlikle iyi bir yere basma seviyesine sahip olduğumuzu hissediyoruz, çünkü [Çin’de] virajlarda gerçekten güçlüydük.”

“Ve bence bu başka şeyleri de etkiliyor. Daha fazla yere basma üretiyorsanız, diğer aracın arkasındayken daha fazla yere basma kaybediyorsunuz, bu da daha büyük tur zamanı kaybı doğuruyor.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]