Binotto: Mercedes’e tebrikler

3

Ferrari takım patronu Mattia Binotto, Mercedes’e karşı bir diğer yenilginin ardından takımının şampiyonluk savaşında asla pes etmeyeceğini söyledi.

Ferrari Barselona’da sıralama ve yarışta açık bir şekilde yenilmişti. İlk virajda lastik kilitleyen Sebastian Vettel dördüncü bitirirken, Charles Leclerc ise beşinci sıradan ileri gidemedi.

Ferrari şu an üreticiler şampiyonasında 96 puan geride.

“Performansımız hakkında konuşmadan önce bence Mercedes’i tebrik etmemiz gerekiyor.”

“Bizim tarafımızda çok sıkı çalışabiliriz ve çok iyi de olabiliriz. Sezon hala uzun ve asla pes etmeyeceğiz. Yaklaşımımız bu.”

“Buradan öğrenilecek çok fazla şey var. Yarış ve hafta sonu boyunca olan performansımızdan hayal kırıklığı yaşıyoruz. Umudumuz daha iyisini yapmak.”

“Buraya aero ve motor olarak bazı güncellemelerle geldik ve savaşta olmayı bekliyorduk, ancak bu böyle olmadı.”

Ferrari Barselona’nın yavaş ve orta hızlı virajlara sahip son sektöründe yavaş kalıyordu. Ferrari’nin virajlardaki eksikliği sorulduğunda Binotto: “Şu an her virajda kaybediyoruz, sadece son sektörde değil.”

“Her bir virajda çok fazla önden kayma ile birlikte yavaşız.”

“Bu sadece yere basma değil, verilerde analiz etmemiz ve anlamamız gereken bir şey gördük, bu yüzden bence şu an hangi sonuca varırsak, o yanlış olacak.”

“Bunu çözmemiz gerekiyor, ancak dengeden, yere basmadan, hatta araç ve lastik konseptleriyle de ilgili olabilir. Bunları düzgün bir şekilde analiz etmeli ve anlamamız gerekiyor.”

“Bence bir cevabımız yok ve henüz bu konuya girmek istemiyorum.”

3 Yorum

  1. Sezon başında Ferrari konsepti daha iyi olabilir diyorduk şimdi daha kötü olabileceğini teknik patron ima ediyor. F1’in ilginç yanı bu işte, gelişimde yanlış yöne sapmak mümkün derken bahsettiğim şey hep buydu. Hala da Ferrari konseptinin daha iyi olabilmesi mümkün, takıma bağlı.

    • Çoğu takım sonrasında dikkat ederseniz Ferrari’nın konseptini uyguladı.Mercedesin elinde ki en büyük koz yavaş virajlarda ki aşırı hızı.Bunun ben daha çok süspansiyon sistemi ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.Son sektöre kadar 0.2 fark 3 yavaş virajda 1 saniyeye çıkıyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]