Bağımsızlar şampiyonası fikri F1’e geliyor

6

Orta ve arka gruptaki 6 Formula 1 takımı bütçe sınırına uyanların dahil olacağı bir Bağımsız Takımlar Şampiyonası kurma fikrini değerlendiriyor.

Force India’nın eş takım patronu Bob Fernley fikri ortaya atan isim ve grupta Williams, Toro Rosso, Sauber, Haas ve Manor yer alabilir.

Yıllık 100 milyon dolar bütçe sınırı fikrini kabul eden takımlar kendi aralarında ayrı bir şampiyona içerisinde olacaklar. Bütçe sınırına pazarlama, ağırlama ve pilot kontratları dahil olmayacak.

Bu şampiyonada olan 6 takım genel şampiyonada mücadele etmeye devam ederlerken aynı zamanda kendi şampiyonalarında yarışacaklar.

Ancak Toro Rosso ve Williams’ın bu öneriye karşı çıktıları iddia ediliyor.

Bob Fernley: “Benim aradığım bu 6 takımın FIA’nın yöneteceği bütçe sınırı anlaşmasına uymak isteyip istemediğiydi. Buna bir istek olup olmadığını görmek istedik. Prensipte ilgi duyuldu ancak düşünmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyorlar.”

“Bir anlaşma sağlansaydı Hockenheim pistinde tüm takımlarla toplantı yapmayı planlıyorduk. Ancak iki takım bütçe sınırı konusunda istekli davranmadılar. Bu %33 demek ve bu sayı ile denemeye değmezdi.”

6 Yorum

 1. Konuyla alakası yok sadece sitenin yorum sistemiyle ilgili bir şey paylaşmak istedim.

  TRF1’den, Motorsport’a geçiş yaptığımızda en çok son yapılan yorumların gözükmemesi beni rahatsız etmişti ama yorum sistemi olarak Disqus hoşuma gitmişti. Hem hızlı hemde çok kullanışlı gelmişti bana. Son Sektöre ilk girdiğim zaman son yorumların gözükmesi gerçekten çok sevindirmişti beni ama yorum sistemi Disqus’a göre yavaş geldi.

  Motorsport’a bir çok kez söylemiştim son yorumların gözükmesi gerektiğinin ama bir türlü ilgilenmemişlerdi. Bugün Technopatta gezerken yorum sistemi olarak Disqus’ın kullanıldığını gördüm ve üstelik son yorumların gösterildiği bir bar koyulabiliyormuş siteye onu farkettim ve biraz internette baktım bir kaç bir şey buldum Disqus’a ait.

  Eğer bu sistem ücretsizse siteye ekleyebilir misiniz? Aşağıya son yorumların nasıl eklendiğini ve WordPress’e nasıl eklendiğini anlatan 2 link koyucam bakmak isterseniz.

  Disqus’ı siteye eklemeyle ilgili olan link.

  http://www.teknolojikblog.com/wordpress/siteye-disqus-yorum-penceresi-ekleme/

  Son yorumların sisteme nasıl eklendiğiyle ilgili olan link.

  http://www.teknolojikblog.com/javascript/disqus-son-yorumlari-gosterme/

  Attığım linklerdeki konular 2014’te açılmış sistem değişmiş midir bilmiyorum ama sadece fikir olarak yazmak istedim.

  • Disqus, Livefyre gibi güzel yorum sistemleri mevcut, wordpress’e eklenmesi de zaten çok kolay. Bunların bize yaramayan kısmı kullanıcı kontrolü. Sayfa altında ve üstündeki yorum kurallarını okuduysan üye olanların onayda kaldığını ve sadece seçme insanların doğrudan yorum yapabildiğini görmüşsündür. Seni derhal beyaz listeye eklediğimiz için hiçbir şey farketmemiş olmalısın 🙂 Disqus gibi sistemlerde bu rahatlık yok. Kontrol bizden çıkıyor. Bu da ne yazık ki kullanmamızı imkansız kılıyor.

   Yorum alanına biraz el atacağım, daha yorum biçimlendirme eklentilerine bile bakmadık. Önerebileceğin özellikler varsa söylemekten çekinme, zaten çekinmiyorsun 🙂 Burası bizim dükkan 😉

   • Ben kullanıcı odaklı düşünüp yorum attığım için o konudan düşünmedim. Sadece Disqus’ta yorumu düzeltme ve gelen bildirimlerin çok kolay ulaşılabilir olması hoşuma gitmişti. Ama o sistemlerde kullanıcı kontrolünün zor olduğunu bilmiyordum. O konuda haklısın şuan burada yok ama Motorsporttaki gibi hakaret edebilecek kadar tartışmaya giren kitleler gelirse o zaman bu sistem rahatlık sağlar.

    İlk girdiğimde okumuştum bazı kuralları, denk geldim bahsettiğin onay konusuna. İlk attığım yorumun hemen üstünde yorumunuz onay bekliyor diye görmüştüm yayınlandıktan sonra zaten diğer yorumların onaya takılmadığını fark ettim o konuda teşekkür ederim 🙂

    Önerilecek şeyler her zaman çıkar ama dediğim gibi ben kullanıcı odaklı düşündüğüm için bana önermesi kolay,uygulayacak kişiler sizsiniz o yüzden site daha yeni olduğu için profil fotosu, yorum eklentileri gibi eksikler zamanla kapatılır. Zaten çokta önemli değil birbirimize yazabilecek bir ortam varsa gerisi gelir 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]