Aston Martin: MGU-H kalacaksa Formula 1’e girmeyiz

1

Aston Martin CEO’su Andy Palmer, 2021 için planlanan yeni güç ünitelerinde mevcut MGU-H’nin kullanılmaya devam edilmesi halinde Formula 1’e girmeyeceklerinin altını çizdi.

Liberty Media, 2021 motor taslağında aşırı karmaşık ve pahalı olduğu için MGU-H’ye yer vermemişti ve daha da fazla hibrid sistem isteyen Mercedes ve Renault’dan tepki alırken, motorların basitleştirilmesine karşı çıkan Ferrari de ayrılma tehdidinde bulunmuştu.

Aston Martin ise Red Bull Racing işbirliği ile Formula 1’e motor üreticisi olarak katılmak istiyor, ancak MGU-H onlar için büyük bir engel.

“En büyük sorun, seksen, hatta yüz kişinin lanet bir turbo üzerinde çalışmasının gerekmesi. Bu tamamen çılgınca. Bunun devam etmesi masrafların azaltmaz ve birilerinin Formula 1’e girmesine yardım etmez.”

“Formula 1’in mevcut maliyetlerinin altından kalkamayız. Gelişme ve test harcamaları azaltılmalı. Yeni kurallarda parçaların büyük kısmı standartlaştırılmalı. MGU-H gibi şeyler olursa Formula 1’e girmeyiz.”

“Biz aslında 2 litre motorları tercih ediyoruz, ancak 1.6 litreliklerle de yaşayabiliriz. 2019’un bahar aylarında bir karar vereceğiz. Maliyetler ortaya çıkana kadar da adım atmayacağız.”

1 YORUM

  1. Mercedes ve Renault’nun yan çizmesinden sonra Brawn’ın MGU-H konusunda geri adım atmasından korkuyorum. Şu sıralar birkaç kötü şey daha olsa da Brawn’ın eline güç geçse. Mesela sezonun ilk yarışlarında birkaç Mercedes ve Renault MGU-H’si falan patlasa…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]