Alonso en çok gurur duyduğu F1 başarısını açıkladı

0

Fernando Alonso, şimdiye kadar başardığı en büyük şeyin kariyeriyle ülkesi İspanya’da Formula 1’i bilinen bir spor haline getirmesi olduğunu söyledi.

Çifte dünya şampiyonu pilot 18 yıllık kariyerinin ardından Formula 1’den ayrılıyor ve Indy 500’e dönerek Triple Crown unvanını kovalıyor.

“Çok gurur duyuyorum. Bence sadece zamanla anlıyorsunuz, İspanya’da şimdi sporu ne kadar kişinin takip ettiğini gördüğünüzde, Asturias’ta benim bölgemde pek çok kişi Oviedo’ya gelip müzeyi görüyor, go-kart ile ilk kez tanışıyor.”

“Pek çok kişi Formula 1’i takip etmeye başladı ve sadece Formula 1’i değil, genel olarak motorsporlarını takip etmeye başladı, bu benim ülkemde kesinlikle bir gelenek değil. 2001 ve 2002’de yarışlar yayınlanmıyordu, galiba 2003’ün ortasında başladı. Bu şimdi düşünülemez, Formula 1 İspanya’da ikinci veya üçüncü spor konumunda. Bu da gerçekten gurur duyduğum bir şey.”

Alonso 2005’te ilk şampiyonluğunu kazandığında bilim ve spor gibi dallarda büyük başarı elde edenlere verilen Premio Principe de Asturias ödülünü almıştı.

“Premio Principe de Asturias muhtemelen başardığım en büyük şey, herhangi bir Formula 1 şampiyonluğundan bile büyük olabilir.”

“Bu tür bir ödül insanların hayatlarını değiştirmek ve bir sporu pek çok insana tanıtmak hakkındadır. Böyle şeyler herhangi bir kupadan çok daha büyüktür.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]