Abiteboul ‘B takımı’ Toro Rosso’nun performansından rahatsız olmuş

12

Renault F1’in takım patronu Cyril Abiteboul, orta grupta yer alan ve Red Bull’un ‘B’ takımı olan Toro Rosso’nun performansından memnun değil.

Renault’un sezonun ilk antrenman seansındaki performansı olmaları gereken yerden biraz uzaktı ve Nico Hulkenberg, Toro Rosso’dan Daniil Kvyat’ın arkasında, 10. sırada yer aldı.

İtalyan takım, Red Bull Racing ile oldukça yakın teknik işbirliği içerisindeler ve Toro Rosso, Red Bull’un geçen sezon kullandığı bazı parçaları kullanıyor. Abiteboul’un rahatsızlığının temeli de buradan geliyor.

“Toro Rosso’ya bakın, bizim yenmek için endişelenmemiz gereken en son takım olmalılar ama sezon başındayız ve bakın neredeler.”

“Toro Rosso geçen sezonun büyük çoğunluğunda teknik direktöre sahip değildi. Bu neler olduğunu açıklıyor.”

“Bu yüzden biz bile çok rekabetçi bir araç üretebilmek için teknik direktöre ihtiyaç duymuyoruz. Bu bizim için bir problem.”

Abiteboul, 2021 kuralları çerçevesinde bu tarz birlikteliklerin ve ‘B’ takım olayının ortadan kaldırılması için çağrıda bulunuyor.

“Haas’tan öncesi ve sonrası diye ayırabileceğimiz bir durum var. Onlar örnek teşkil ediyor.”

“Meydan okumuyorum ancak bizim gibi ya da Williams, McLaren gibi takımlar böyle bir ortamda nasıl öne çıkabilir, nasıl ilerleyebilir?”

“Başka bir durum da yeni takımların Formula 1’e katılması. Eğer ‘B’ takımına sahip olmadan kazanamayacaklarını görürlerse buraya neden gelip devasa yatırımlar yapsınlar ki?”

“Bu benim için stratejik bir soru ve bunu 2021 kuralları içerisinde tartışmalıyız. ’19 ve ’20 çoktan gitti bile. Umarım 2021 için diğer herkes de bunun ne kadar ciddi bir soru olduğunu anlar.”

12 Yorum

     • Yapan nasıl yapıyor, 3 senedir Toros bir cacık yol yapamadı.Alfa iki sene de resmen öne zıpladı.Toros da bütçe de var adam da, teknoloji de.Artık bahaneleri yok, bu sene önde ki grubun kıçına dayanmaları gerekiyor.Hala 1 sn fazla fark varsa bu birşeylerin yanlış yapıldığını gösteriyor.

      • Aslında bgp, bgp sonrası yeniden kurulan merco, dediğin gibi en yavaş takım olan sauberi 2. senesinde orta grup lideri yapmak.. birçok örnek var.
       Biraz eskiye gidelim. Lotus renodan aldığı takımı 1 senede ön grupta yarışır hale getirdi.
       bitik halde olan lotusun 2015 te podyumu var.
       2016 yı saymıyorum malum sebepten.
       2017 den beri aynı yerde sayıyoruz.

       bir proje ancak bu kadar kötü yönetilebilir.
       burada en büyük suçlu cyril. ya da cyrili o koltukta tutanlar.
       cyrille bu iş olur mu yaw cyrili mercedese koysan totonun yerine ne olur merak ediyorum. 2 seneye orta gruba düşer takım.
       ibretlik bir hikaye.

       • Öyle tipleri mercedes gibi yerlere koyamazsın 🙂 herkesin patronları, yönetim grupları o kadar mal değil. Ticari partnerlik yaptılar diye siz mersoyla renoğu ciğtoğen gibileri bir tutmayın sakın. 🙂 3 yıldır adım adım mallaşma da zirve ortada, basın ağzı herşey değildir ama açık diyim cyril gibi bir adamın akıllı işletmeci birinin karşısında o görevi için ikna edebileceğine ihtimal veremiyorum. 🙂 Beni edemezdi.
        Bazen sevgiyle lotus dan bile reno çıkartmaya çalışıyorsunuz alakası yok. 🙂 2006’dan beri kaç yıl geçti? ki söyliyim o takım grubu dahi Renault değildi… Ki görevi olan metalurjik üretimi doğru yapıyordu en son doğru yaptığı defaatle yasaklanmaya çalışıldığı zamanlar hani… Ondan beri birşey yok. Renault devlet şirketi gibi son 10 yılı nissan ı kurtaran adam bıdı bıdılarıyla geçti. 🙂
        Reno gibi içinde devletin, siyasetin, şişirmenin olduğu markalar doğru organizasyon kuramaz, şampiyon felan olamaz. MB dahil buna. MB sadece doğru insanlarla çalışmayı, doğru organizasyon kurmayı ve ona güvenmeyi biliyor.
        Redbull renoyu bırakmadı, reno redbullu kaybetti.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]