9 Kasım Konsantre F1 Haberleri

0

08:35

Sirotkin Brezilya’da piste çıkacak: GP2’de sezonu dördüncü sırada götüren Sirotkin, cuma günü gerçekleştirilecek ilk antrenman seansında Kevin Magnussen’in Renault RS16’sı ile piste çıkacak. Sirotkin bu yıl yine Magnussen’in yerine Rusya GP’si hafta sonunda piste çıkmıştı.

Massa Amerika GP’de Alonso ile yaşadıklarını söyledi:Amerika GP’nin ardından bir görüşmemiz oldu. Yarıştan sonra pistten ayrılırken benimle gelmek istemedi çünkü hayal kırıklığı yaşadığımı biliyordu. Bence o gün hakemler uyuyordu. Bir sonraki yarış Meksika’da, milli marş okunurken pilotlar yan yanaydı  ve ben de onun yanındaydım. Geç geldim, orada kaldım. Bana baktı ve tuhaftı. Bana sarıldı. Ardından ona bakıp ‘Orospu çocuğuydun… Ama seni seviyorum.’ dedim.

10:35

Pirelli’den Mario Isola takımların 2017 yere basma olarak birbirlerine yaklaştığını söyledi:İlk tahminleri aldığımızda takımlar arasında çok büyük farklar vardı. Ardından simülasyona baktık ve takımlar için bir model hazırladık. Çalışma devam etti ve takımlar bize yeni bir tahmin yaptılar. Şu anda takımlar arasında artık daha az fark var. Birbirlerine daha yakınlar. 2017 sezonunun başında beklediğimiz performansı düşünürsek iyi bir tahmin olduğunu söyleyebilirim. 2017 sonu için de tahminler var. Tamamen yeni bir araçla bir senelik gelişimi hesaba katmanız gerekir. Bu açıdan 2017 sonu için beklentiler arasında daha fazla fark var. Ancak sezon başı için hemen hemen benzer tahminler var. Şu anda simülatörde toplanan veriler ve delta 1 saniyeden fazla fark olacağını söylüyor. Ancak biz 1-2 saniyelik farkın iyi bir hesaplama olduğunu düşünüyoruz. Aralarında 5-6 sn fark yok.

13:12

Magnussen Haas’a geçiyor olabilir: Bazı kaynakların verdiği bilgilere göre Magnussen ile yapılan görüşmeler devam etmekte ve Danimarkalı pilot, Haas ile bir yıllık bir anlaşma imzalamak için hazırlanmakta. Renault, Magnussen’i bir seçenek olarak kenarda tutmaktaydı ve iki hafta uzatılan karar verme süreci, Magnussen’in diğer takımlarla görüşebilmesi için zaman tanımayı da amaçlıyordu.

15:50

Vasseur Renault’nun 2017 için yeni bir motor tasarımı yapacağını söyledi:Gelecek yıl tamamen yeni bir motor olacak ve özellikle düzlük hızında bazı iyi gelişmeler olacak. Mevcut motorun gelişiminin sonuna geldik ve şu anda yüzde 100’ünü kullanıyoruz. İleriye gidebilmek adına farklı bir adım atmamız gerekiyordu ve biz de bunu yapacağız. Şimdiye kadar her şey beklentiler doğrultusunda ilerliyor.

Claire Williamas Stroll kararını vermenin kolay olduğunu söyledi:Bu sporda oldukça net hedefleri olan bir takımız. Formula 1’de 16 dünya şampiyonluğu kazandık ve en başarılı üçüncü takımız. Gelecekle ilgili net hedeflerimiz var ve bu hedeflerimize ulaşmamız için yetenekli insanlara ihtiyacımız var. Lance bizim için heyecan verici bir pilot. Bu yıl F3 şampiyonasında büyük bir iş yaptı ve bizim için komple bir pilot. Bir yarış sürücüsünden aradığımız her şeye sahip. Zeki, yetenekli ve net hedefleri var. Yıl boyunca yaptığı çalışmalarda mühendislerimize çok iyi dönütler verdi. Kısacası bu kararı almak çok kolaydı.

Brawn Ecclestone ile çalışmanın ilginç olabileceğini söyledi:Aslında böyle bir role ilgi duyarım ancak ilk önce çözülmesi gereken bazı şeyler var. Bernie ölümsüz değil, hiç birimizi değiliz ve bir noktada kalemi elimizden bırakmamız gerekiyor. O çok özel bir kişi ve şu anda uğraştığımız şeyin yaratıcısı. Ben Bernie’nin bir yedeği değilim. Aslında onunla çalışmak eğlenceli ve ilginç olabilir.

Brawn, Schumacher’in dönemin en komple pilotu olduğunu söyledi:O dönemin en komple sürücüsüydü. Muhteşem bir yeteneği vardı. Aynı zamanda çok zeki ve bağlıydı. Sürmeyi çok severdi. Michael çok dürüst bir insandır, eğlenmez veya oyun oynamaz. Ben de onun gibiyim. Fikir ayrılığı yaşasak bile bunu tartışır ve çözüme ulaştırırdık. Şu anda eskiden olduğu kadar yakınız, çok yakınız…

Brawn Hamilton’la yaptıkları anlaşmanın perde arkasını da açıkladı:Annesinin evinde oldukça önemli bir toplantı yaptık ve ona planlarımızdan ve ne yaptığımızdan bahsettik. Ne elde etmek istediğimizi anlamaya başladı. Önemli bir motor tedarikçisiydik ve yeni kurallarla birlikte elde etmek istediğimiz sonuçları alabilirdik. Sonrasında ise her şey kendiliğinden gelişti.

18:50

Vettel takıma sürüş dışında yardımcı olmaya çalışıyor:Red Bull’a katıldığımda 21 yaşındaydım. Şimdi biraz daha deneyimliyim, bu yüzden durum tamamen farklı. Büyüdüğünüzde belli deneyimler kazanıyorsunuz ve olayı daha büyük pencereden görebiliyorsunuz. Aynı zamanda olaylara bakış açınız da değişiyor. Bir şeyler görebiliyorsam yardımcı olmaya çalışırım. Sonuç olarak burada aracı sürmek için varım ancak aynı zamanda yardımcı da olmak için buradayım. Gördüklerime göre Arrivabene’nin çok fazla sorumluluğu var ve o gerçekten çok çalışıyor, çok zorluyor. Ancak takım içerisinde çok fazla insan var bu yüzden yalnız değil. Herkes elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyor. 1300 kişiyi koordine etmek kolay değil ancak görevdeki insanlar, özellikle Maurizio çok iyi iş başarıyor.

Palmer 2017’de Renault’da kalabilir: Bugün gelen bilgiler Palmer’ın beklenenin aksine Renault’da kalma yönünde anlaştığı ve açıklamanın Brezilya GP öncesi yapılacağı şeklinde. Ne Renault ne de Palmer henüz iddiaları doğrulamasa da, Palmer’in son yarışlardaki performansı ile Renault’yu ikna ettiği ve gelecek sene de takımda kalma yönünde anlaştığı söyleniyor.

Fernley Williams ile eşit mücadele edeceklerini düşünüyor:Son iki yarışta takımlar arasındaki mücadelenin eşit olacağını düşünüyorum. Meksika’nın Williams’a yarayacağını düşünmüştük, fakat Brezilya farklı olabilir. Sao Paulo genelde değişken yarışlara ev sahipliği yapıyor ve hava farklı fırsatlar yaratabilir. Bunun dışında oldukça standart ve rutin bir yarış.

21:15

RESMİ: Renault’nun diğer pilotu Palmer!: Hülkenberg’i duyurmasının ardından 2. pilot için arayışını sürdüren Renault, seçeneklerin arasından Palmer’la yola devam etme kararı aldı. Renault’nun diğer pilotu Kevin Magnussen’in gelecek sene Haas’ta Esteban Gutierrez’in yerine geçmesi bekleniyor.

Wolff Almanya GP hakkında konuştu:Austin’e bakarsanız kalabalık harikaydı. Yarışta yapılan organizasyonlara bakarsanız taraftarlar için çok fazla yenilikçi şey vardı. Burnumuzun ucundan daha fazlasını görmemiz ve kaybettiğimiz taraftarları nasıl aktifleştirebileceğimizi bulmamız lazım. Kolay bir çözümü olsaydı şimdiye kadar bulmuş olurduk. Almanya’da 10 sene boyunca şampiyonlar çıktığı için insanlarda bıkkınlık olup başka sporlara yönelmiş olabilirler.”

Verstappen şampiyonluk savaşına hazır olduğunu söyledi:Evet, hazırım çünkü şampiyonluk kazanabilecek aracın içindeyseniz zihniniz tamamen değişir. Öyle bir araca sahipseniz her zaman %105 gitmenize gerek kalmaz. Bazen rahatlayıp, birincilik için zorlamak yerine 2. olabilirsiniz. Her zaman mümkün olan en iyi sonucu almak için zorlarsınız. Bazen kazanmaya giderken bir şeyler yanlış gidebilir ve insanlar çok agresif olduğunuzu düşünürler. Ancak zihin yapınızın tamamen değişeceğini düşünüyorum.

Verstappen Red Bull aracında sınırları bulmanın zor olduğunu söyledi:Genel olarak araçta sınırları bulmak zorlayıcı oluyor. Aracı sürme şekli, farklı senaryolar, farklı koşullara alışmanız gerekiyor. Koltuk pozisyonunda, gaz ve fren pedallarında, ne kadar sert olmaları gibi konularda da istediğinizi bulmanız gerekiyor. Gittikçe her şey daha çok istediğim gibi oluyor. Ancak her zaman yeni pistlerde yeni şeyler keşfediyorsunuz. O zaman ‘İşte bu araçta iyi çalışıyor, artık bunun üzerinde çalışalım’ diyorsunuz. Her şey gelişmeye devam ediyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]