9 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

10:15

Manor’dan Dave Ryan Esteban Ocon’un kariyerine çok iyi başladığını söyledi:İtalya’da açıkçası Esteban’ı yüz üstü bırakmış gibi olduk. Bu çocuk gerçekten çok yetenekli. İleride çok başarılı yerlere geleceğine eminim. İyi bir takımda kendini çok daha rahat gösterecektir, ama kariyerine Manor’da başlaması onun için çok daha iyi bir karardı.

Honda’dan Yusuke Hasegawa 2017’de Button’la birlikte çalışacaklarını söyledi:Jenson Honda için çok özel bir sürücü. Sekiz yıldan fazladır birlikte çalışıyoruz. Onun pek çok Japon hayranı var. Ama bir gün yarışmaya devam edemeyeceğini kabul etmek zorundayız. Monza’da emekli olmadı. Sadece gelecek yıl yarış pilot olmamayı kabul etti. Jenson’la çalışacak olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yarışlarda onunla daha yakından çalışmayı bekliyoruz. 2017’de ondan çok daha fazla yararlanabiliriz.

Hasegawa Stoffel Vandoorne’u da övdü:Stoffel genç ve heyecan verici bir sürücü. Geçen yıl GP2’de, bu yıl ise Bahreyn’de yeteneğini gösterdi. Süper Formula’daki ilk yarışında podyuma çıktı ve bu inanılmaz. O sadece yetenekli değil, böyle demek yanlış olur. O aynı zamanda çok zeki ve çok sakin.

FIA Liberty Media anlaşması hakkında daha fazla bilgi istiyor:Satış müzakerelerinde yer alan taraflardan birisi değildik. Bu sebeple önerilen şartlarla ilgili daha fazla bilgi bekliyoruz. Bu aynı zamanda anlaşmanın olası sonuçlarını tartışmak için önemli bir fırsat olacaktır.

Jean Todt Liberty Media’nın satın alımını onumlu görüyor:Bu satın almanın Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın tanıtımını nasıl etkilediğini göreceğiz. Spor, medya ve eğlence işletmeleri gibi geniş bir portföyü olan bu şirket tarafından Formula 1’e uzun vadeli bir yatırım yapılmasını bekliyoruz. Motorsporlarının yönetim organı olarak Liberty Media’nın bu alanlarda geniş bir uzmanlığı olduğunu kabul ediyoruz. Onlarla yakından çalışacak olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Formula 1’i gelecek yıllarda daha fazla geliştirip, dünya çapında yeni bir nesil bulmayı hedefliyoruz.

12:25

Force India’dan Bob Fernley Carlos Slim iddialarını yalanladı:Bu söylenti doğru değil. Carlos Slim’le satın alma konusunda hiçbir görüşmemiz olmadı. Carlos’un böyle bir düşüncesinin olduğunu sanmıyorum. O hissetiği şeyi yapmakta özgür olan sürücüler istiyor.

Günther Steiner Haas’ın Singapur’a son bir güncelleme getireceğini söyledi:Singapur için küçük bir güncelleme paketimiz var. Son güncellememizi orada değerlendirmek istiyoruz. Ferrari’nin yeni güncellemesi ileri yönde bir adım oldu. Herhangi bir karşılaştırma yapmadığım için ne kadarlık bir gelişim olduğunu söyleyemem. Ama kesinlikle ileri yönde bir adım oldu. Bu güncelleme olmadan S3’e kalamazdık. Spa’da çok iyiydik, İtalya’da daha iyiydik. Şimdi Singapur’da bunu bir adım daha ileri taşımayı hedefliyoruz.

Raikkonen’e göre Ferrari’nin hedefi Red Bull:Artık yarış kazanamıyoruz ve bu yüzden ikinci olmak istiyoruz. Demek istediğim, eğer diğer takım yarış dışı kalırsa belki şansımız olabilir. Birkaç yarış önce ikinciliği kaybettik… Doğru yönde gidiyoruz. Son iki hafta sonunda gelişmeyi başardık. Bunun önümüzdeki yarışlarda da devam etmesini umuyoruz. Sezonun kalan kısmında podyuma çıkabiliriz. Şansımız olacaktır. Amacımız her zaman daha yükseğini yapmak. Yapacağımız şey bu olacak ve bunun neler getireceğini göreceğiz. Elimizden geleni yapmaya devam etmeliyiz. Bu podyuma çıkmamıza yardım edecektir.

Antonio Spagnolo Williams’a katıldı: 2005 yılından bu yana Ferrari için çalışan ve Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso’nun hem yarış hem de performans mühendisliğini yapan Spagnolo, takımın araç performans şefi Rob Smedley’e doğrudan rapor verecek. Williams, Spagnolo’nun deneyimlerinden faydalanarak Force India’nın önünde dördüncü olmayı hedefliyor.

Marko Verstappen’in artık en popüler pilot olduğunu söyledi:Muhtemelen son zamanlarda eksik olan şey güçlü kişilikler. Geçen sezon bunu yapan sürücüler, şimdi Max ve güvenlik hakkında şikayetlerde bulunuyor. Max güçlü bir genç. Ne istediğini biliyor ve bunu almaya çalışırken utangaç davranmıyor. Başarılı olmak için çalışıyor. Fanların verdiği tepkiler onun lehine oluyor. Onun şu anda dünya çapındaki en popüler sürücü olduğunu düşünüyorum.

15:30

Ecclestone Mercedes’in Ferrari’ye daha fazla yardımcı olmaları gerektiğini söyledi: Beraber verdikleri bir röportajda Ecclestone Mercedes’in Ferrari’ye yardımcı olmadığını söylemiş, Toto Wolff ise “Bernie her zaman onlara yardımcı olduğumuzu ancak yeteri kadar olmadığımızı söyler. Tabi ki olmadık. Sonuç olarak sizin başarınız insanlarla olur, değil mi Bernie? Doğru insanlarla doğru şeyler başarırsınız.” demişti. Bunun üzerine Ecclestone: “Gerçekten öyle mi düşünüyorsun? Bu işte her şey söylentiden ibarettir. Toto, Mercedes’in Ferrari’ye yardımcı olmadığını söylüyor o zaman hiç yardımcı olmamışlardır. Çünkü o doğru söylüyordur. Ben duyduğum şeyi söylüyorum ve yardımcı olmuşlarsa bu iyi bir şey. Ben, keşke biraz daha fazla yardımcı olsalarmış diyorum.

Verstappen Red Bull’un Singapur’da kazanmayı hedeflediğini söyledi:Orada iyi bir hafta sonu geçirmemizi umuyorum. Singapur çok fazla yere basma kuvveti olan aracı ödüllendiren bir pist ve orada çok fazla düzlük yok. Hedefimiz podyum olmak zorunda ancak gizliden gizliye kazanmayı da hedefliyoruz.

Alonso Vandoorne’un McLaren’ın geleceği olacağını söyledi:Jenson’la birlikte Stoffel’in F1’e girişine yardımcı olduk çünkü onun bir gün McLaren’da yarışacağını biliyorduk. Bu yıl Jenson’la birbirimize karşı mücadele ederken aynı zamanda takımın gelişimini yardımcı olmaya çalıştık. Stoffel takımın test pilotu ve simülatörde oldukça fazla zaman geçirdi. Mühendislerle birlikte bize çok yardımcı oldu. Gelecek sene benim için değişen bir şey olmayacak. Kendi işimi yapmaya devam edeceğim. Ama Jenson’la, geleceğin adamı olacağı için Stoffel’e mümkün olduğunca yardım ettik.

18:45

Honda’dan Hasegawa son gelişim haklarını da kullanacaklarını açıkladı:Üç gelişim hakımız kaldı. Son güncellemeden sonra dokuz yarış var ve daha fazla motora ihtiyacımız olacak. Bu güncelleme getirmek için yeni bir şans yaratıyor. Şimdiye kadar yaptığımız planlar içten yanmalı motoru geliştirmek üzerine. Sezon başından bu yana gelecek yılın motoru üzerinde çalışan ayrı bir ekibimiz var. Bu yıla odaklanmayı sürdüren diğer bir ekibimiz var. Tabii ki birbirleriyle bilgi alışverişi yapıyorlar. Kaynaklarımız yavaş yavaş 2017’ye doğru hareket ediyor.

Button 2017’de başka serilerde yarışabilir:Gelecek yıl başka serilerde yarışabilirim ama şu an için yılın ikinci yarısına odaklandım. Denemek ve yapmak istediğim çok şey var, bunları listelemeye çalışmak gerçekten imkansız. Bu konuda gerçekten çok heyecanlıyım. Gelecekte her yerde olabilirim. Nerede olacağımı gerçekten bilmiyorum ama bunu düşünmek heyecan verici. Bir yetişkin olarak şimdiye kadar hiç böyle bir şey yaşamadım. Ailemle vakit geçirecek olmak harika. Ayrıca fit kalmayı seviyorum. Koşmayı, bisiklete binmeyi seviyorum. En önemlisi yarışmayı seviyorum. F1 her zaman kalbimde kalacak. Uzun yıllar boyunca hayatımın önemli bir parçası oldu. Orayı çok seviyorum. Yine de gelecek yıl yarışma olasılığım var.

Massa: Neredeyse Ferrari’den sonra ayrılıyordum:3 sene önce de bunu düşünmüştüm. Bazen oldukça zor olan kararları verecek kadar güçlü olmanız gerekiyor. Ben de bunu yaptım. Rahatım ve yaptığım şeyden mutluyum. Bu sene bu kararı vermenin zamanıydı.

Gasly Marko ile arasını düzelttiğini söyledi:Röportaj esnasında bana ‘Bazı iddialar senin Singapur’da sürüş yapacağın yönünde.’ dediler. Onlar bunu söyleyince ben de ‘Öyle mi? Gerçekten mi? Umarım bu doğrudur. Ne karar verdiklerini öğrenmem için Helmut’la görüşmeliyim’ dedim. Ardından yine aynı röportajda, onlara F1 koltuğunu mümkün olduğu kadar kısa sürede istediğimi ve elimden gelenin en iyisini yaptığımı söyledim. Gelecek sene için bunu istiyorum, hedefim bu. Bu kelimeleri temel alan bazıları Singapur’da Daniil’in yerine geçeceğimi söylediğimi iddia etmiş. Asla böyle bir şey söylemedim. Tartışma yarattı ve bu pek hoş olmadı çünkü o insanlar asla söylemediğim şeyleri söylediğimi iddia ettiler. Bu benim lehime olmadı. Bazı insanların bu şekilde ortalığı karıştırmak için bir şeyler uydurması kötü. Ancak durum böyle.

Sonrasında Marko beni aradı ve ne olduğunu sordu. Başka bir röportajda benim bu kadar aptal olmayacağımı söylemişti. Bu yüzden beni aradı ve ne olduğunu sordu. Ona, böyle bir söylentiden bahsettiklerini söyledim. Spa’dan beri insanlar her yarışta, bir sonraki yarışta ne yapacağımı soruyor. Marko bana hemen o muhabiri arayıp bu durumu düzeltmesi gerektiğini söylememi istedi. Bu şekilde söylentiler olmasının iyi olmadığı söyledi. Helmut’la durumu düzelttim ancak şunu söylemeliyim ki pilotlara yardımcı olmaya çalışan insanlar gibi onları, normalde oldukları gibi göstermemeye çalışan insanlar da var. Talihsiz bir şey ancak durum böyle.

21:20

Force India’dan Otmar Szafnauer Williams’ın henüz Bottas’la anlaşmamış olmasına şaşırmış:Bizim iki pilotumuz da 2017 için sözleşmeye sahip. Bu durum rahat bir ortamda yarışmaları adına çok önemli. Williams’ta bu durumun belirsiz olması belki de kalan yarışlardaki performanslarını etkileyebilir. Bottas’ın henüz takımdaki yerinin garanti olmamasına şaşırdım. Ne olur bilmiyorum, ama eğer Lance Stroll ile anlaşırlarsa onun yanına Fin pilotu düşünebilirler.

Briatore Alonso’nun Vettel’den daha iyi olduğunu söyledi:Ferrari’de bir şeyler eksik. Yarış kazanmak için gereken şeylerin %80’ine sahipler, fakat o %20’yi bulamazlarsa işleri çok zor. Sebastian’ın Ferrari’de yaptıklarına bakınca, Fernando’nun ne kadar büyük bir pilot olduğunu daha kolay görebilirsiniz. Onun zamanında da araç kötüydü, ama farkı ortaya koyan Alonso olmuştu.

Nasr Singapur’un Sauber için önemli olduğunu söyledi:Araçta neler yapmışız, diğerleriyle arayı ne kadar kapatmışız, bunu görmemiz gerekiyor. Bu yarış sonrasında güncelleştirmelere devam mı etmeli yoksa 2017 aracına mı odaklanmalıyız, bunun cevabını vereceğiz. Açıkçası güzel bir hafta sonu bekliyorum. Bu yüzden yarışı heyecanla bekliyorum. Yeni paketiminiz araca ne kattığını göreceğiz. Eğer herhangi bir katkısı yoksa bunu geliştirmenin bir anlamı olmaz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]