9 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

11:35

2016 Japonya GP Yarış Sonucu: Rosberg rahat rahat kazandı: Yarışa polden başlayan Rosberg Hamilton’ın kötü kalkıp sekizinciliğe kadar düşmesiyle birlikte rakipsiz kaldı ve rahat bir şekilde kazandı. Hamilton yarış sonunda üçüncülüğe kadar yükseldi ve Verstappen’in DRS alanına kadar yaklaştı, ancak geçemeyince üçüncülüğe razı oldu. Vettel ancak dördüncü olabilirken, Raikkonen beşinci, Ricciardo ise ancak altıncı olabildi. Perez harika bir startla birlikte ilk turları 3. sırada geçmeyi başardı. İlerleyen turlarda rakiplerine geçilmekten kurtulamayan Perez 7. olurken, takım arkadaşı Hulkenberg de yarışı 8. sırada tamamladı. Son kez Japonya’da Formula 1 yarışına çıkan Massa ve takım arkadaşı Bottas son puanların sahibi oldu. Honda’nın kendi evinde McLaren-Honda oldukça gerilerde kaldı. Suzuka’nın kendilerine uymadığını dile getiren Alonso ve Button 16 ve 18. sırada yarışı tamamladı. Button yeni bir güç ünitesi kullandığı için yarışa son sıradan başlamıştı.

cutmlhuxgaajz7x-jpg-large

Hamilton kötü kalkışının kendi hatası olduğunu söyledi:Islak zeminle alakası olduğunu düşünmüyorum, sadece bir hata yaptım. O andan sonra doğru hamleyi yapmak zor oldu ama elimden gelenin en iyisini yaptım. Sadece patinaja kaldım.

Toto Wolff Rosberg’in şampiyonluk yolunda olduğunu söyledi:İki harika pilotumuz var. Hem dünyanın en iyileri hem de sürekli olarak birbirlerini yeni seviyelere zorluyorlar. Birisi kötü gün geçirirse diğeri tarafından zorlanıyor çünkü kıstas noktası oluşturmuş oluyor. Senelerdir bu birliktelik işe yarıyor bu yüzden gerçekten mutluyum. Dünya şampiyonu olmak istiyorsanız hataları minimuma indirmeniz gerekir. Rosberg de bunu yapıyor. Bu hafta sonu ufak tefek sorunlar yaşadık. Bunlar Lewis’i etkiledi mi bilmiyorum. O, hala şampiyonluk şansının olduğunu bilmeli. Geride 4 yarış var ve durumu düzeltecektir.

Alonso düşüşün tek yarışlık olmasını umuyor:Tüm hafta sonu boyunca yavaştık ve bunun nedenini bulmamız gerek. Bir hafta önce Malezya’da Sergio Perez ile yedincilik mücadelesi verirken, şimdi Sauber’in de arkasındayız. Özellikle Honda’nın evinde hafta sonunun böyle geçmesinden dolayı biraz hayal kırıklığı yaşıyorum ancak şu an yapabileceğimiz bir şey yok. Austin için bir çözüm bulmalıyız. Sanırım farklı bir pist olduğu için durum böyle. Son birkaç yarışta iyi işler çıkarıyorduk ve burada bu sonuç pek normal değil. Çok hızlı değildik ve bunun sadece bir yarışlık olduğundan emin olmalıyız.

Lauda Hamilton’ın normal şartlarda Rosberg’i yakalayamayacağını söyledi:Nico doğru anda doğru olan şeyi yapıyor. Eğer her şey normal giderse şampiyonun önümüzdeki birkaç yarış içinde belli olacağına inanıyorum. Eğer her şey normal giderse, Lewis artık Nico’yu yakalayamaz. Bu benim için çok açık. Puan kayıpları elbette olabilir, ama eğer her iki araçta da bir sorun yaşanmazsa Lewis’in işi tersine çevirebileceğini sanmıyorum.

Verstappen Hamilton’a karşı adil savunma yaptığını düşünüyor:Kapıyı açıp ‘Gel buradan geç’ diyemezdim. Tabi ki onun geldiğini gördüm ve görür görmez kapıyı kapattım. Kapıyı kapattığımı görecek kadar uzaktaydı. Düzlükte biraz zorlanıyoruz. Çok kolay bir şekilde 0.3 sn kaybediyorduk. 14. virajdan ve son şikandan iyi bir şekilde çıkmam gerektiğini biliyordum ve şanslıydım ki bunu başardım. Lewis bir noktada 1.5 sn daha hızlıydı ancak arka gelir gelmez takıldı. Benim Nico karşısında böyle bir performansım yoktu bu yüzden onu yenmek için bir şey yapamazdım.

Grosjean büyük hayal kırıklığı yaşamış:Yarış sonunda daha önce hiç böyle hayal kırıklığı yaşamamıştım çünkü aracımız Williams’dan daha hızlıydı. Sert lastiğin ömrünü yanlış kullandık ve son stintten önce daha erken pite gelebilirdik. Tüm bunlara rağmen hızımız inanılmazdı. Kariyerimin en iyi sürüşlerinden biriydi ve puan alamadım.  Yapabilecek bir şeyim yoktu. 11. sırayı hak etmedik. Bu sonuçtan dolayı büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum ancak güncellemeler hakkında oldukça mutluyum.

Toto Wolff Hamilton’ın düşmana ihtiyacı oldunu söyledi:Henüz bitmedi. Geride 4 yarış hafta sonu var. Lewis yeniden toparlanacaktır. Bunu daha önce gördük.  Nico art arda 7 yarış kazandığında Lewis sezon ortasında peş peşe galibiyetler almıştı. O çok güçlü ve bazen düşmana ihtiyaç duyuyor. Bazen bu şekilde çalışıyor. Yoğun mücadele olacağından şüphem yok. En sonuna kadar savaşacaklar.

Vettel yarışta sinirlense de tur yiyenleri haklı gördüğünü söyledi!:Araç içerisinde gerçekten sinir bozucu oluyor ve bugün her bir aracı yakaladığımda… O insanlar gerçekten daha iyi iş çıkaramazdı. Burada çok fazla birbirini takip eden viraj var. Pistin o bölümündeyseniz öndeki aracın yol vermesini bekleyemezsiniz. Aynı zamanda siz de çok fazla zaman kaybediyorsunuz. Düzlükte olsaydı farklı hikaye olurdu. Bugün şanslı tarafta değildik. Genel olarak tur yemek, araçların geçmesine izin vermek ve bunun için iyi bir yer bulmak kolay değildi.

19:55

Massa zor yarıştan iyi sonuç aldıklarını düşünüyor:Zor bir yarıştı. Baştan sona kadar savaştık. Startta her iki araçla da iki sıra kaybettik ve buna muhtemelen lastiklerimiz neden oldu. Başta tempomuz diğer pilotlara kıyasla pek iyi değildi. Tek pit stop yaparak uzun süre pistte kalmayı denedik ve işe yaradı. Yarışı Force India’nın önünde tamamlamayı çok isterdik fakat onların aracı bugün daha iyiydi. İlk stintte 13. ve 14. sıralarda olmamıza rağmen yarış sonunda her iki araçla da puan almayı başardık. İyi bir yarış geçirdiğimizi ve stratejimizin işe yaradığını düşünüyorum.

Sainz hız eksikliğinden yakındı:Yaşadığımız hız problemi yüzünden strateji uygulayamıyorduk çünkü birilerini geçmemizin imkansız olduğunu biliyorduk. Bugün, pistteki ikinci en yavaş araç olan McLaren’ı bile geçmeyi başaramadım. Bu durum, strateji açısından esnekliğimizi azaltıyor ve beni son anda beş aracı birden geçmek zorunda bırakıyor ki bu imkansız. Stratejinin işe yaraması için elimden geleni yaptım fakat bu hızla herhangi bir şey yapabilmek mümkün değildi.

Raikkonen hayal kırıklığı yaşıyor:İyi bir başlangıç yapamadım ve rakiplerimin gerisinde kaldım. Onların ardında çok zaman kaybettim. Onları yakından takip etmem ve atak yapmam zordu. Bugün aracımız gerçekten hızlıydı ve daha iyi sonuçlar alabilirdik. Bu beni hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle trafik yüzünden çok zaman kaybettik. Bu bizim için iyi bir yarıştı ve daha hızlıydık. Ama ne yazık ki bunu sonuca yansıtamadık. Formula 1’de böyle bir sonuç mükemmel değildir.

Mercedes Verstappen şikayetini geri çekmiş: Mercedes, yarışın bitmesine son 2 tur varken atak yapan Hamilton’ın önüne kıran Verstappen’i FIA’ya resmi olarak protesto etmişti. FIA olayın Austin’de değerlendirileceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Mercedes sürpriz bir hamleyle protestosunu geri çekti. FIA; “Mercedes AMG Petronas Formula 1 takımı, hakemleri  9 Ekim Pazar günü 18:14’te yapmış olduğu protestosunu geri çektiği yönünde bilgilendirdi.” sözlerine yer verildi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]