8 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

08:40

F1 resmi olarak Liberty Media’ya satıldı: 21st Century Fox’un yönetim kurulu üyesi Chase Carey, F1’in yeni yönetim kurulu başkanı olacak. Carey yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Formula 1’in yönetim kurulu başkanlığı görevine geçmek ve Bernie Ecclestone, CVC, ve Liberty Media ekibi ile birlikte çalışacak olmak heyecan verici. Formula 1’in Dünyanın dört bir yanından yüz binlerce seyirci toplayan eşsiz bir spor-eğlence oluşumu olmasına hayranlık duyuyorum. Formula 1’in büyümesine, gelişmesine yardım etmeyi ve bu sayede sporun, taraftarların, takımların ve yatırımcıların fayda görmesini büyük bir fırsat görüyorum.

Bernie Ecclestone ise daha önceden belirtildiği üzere CEO konumunda kalacak. Ecclestone’un açıklaması şöyle: “Liberty Media ve Chase Carey’e Formula 1’e hoş geldiniz diyorum ve onlarla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum.

10:30

Liberty Media’dan Chase Carey Avrupa’nın kritik önemde olduğunu söyledi:Gelişmekte olan bazı piyasalarda kürsel bir spor olarak bazı fırsatlarımız var. Bu konuda heyecanlıyım. Formula 1, Amerika ve Asya’da genişlemeye devam ediyor. Ama şu açık; Amerika ve özellikle Avrupa’da olmak istiyoruz. Bu bizim için kritik önem taşıyor. Sporun temelinde Avrupa var. Bu temelin ikincisi yok. Bu sporun avantajı küresel olması, buna odaklanmak istiyoruz. Uzun vadede ABD ve Asya pazarlarında gelişme fırsatımız var. Elbette bu bir gecede olacak iş değil.

Chase Carey takımlar ve taraftarlara büyüme sözü verdi:Böyle bir spor ve potansiyele katıldığım için oldukça heyecanlıyım. Açıkçası Formula 1’e yıllardır liderlik yapan Bernie Ecclestone’ın burada çok büyük şeyler başardığını düşünüyorum. İleride onunla çalışmayı çok istiyorum ve bu işi birlikte yapacak olmanın sporu bir sonraki seviyeye çıkartmamıza yardımcı olabilir. Ne fırsatı olarak görüyoruz? Herkes için büyüme fırsatı; takımlar, taraftarlar, iş ortakları, hissedarlar. Bu, spor ve marka olarak Formula 1’in tanıtımını ve pazarlamasını arttırıp, sporun gelişimine yardımcı olacaktır. İçerik dağıtımının arttırılmasını özellikle dijital anlamda çok istiyoruz. Yarış takvimi gelişiyor. Ticari ortaklıları daha geniş bir yelpazede kurmak istiyoruz, buna sponsorlar da dahil. Liberty’den yararlanıp canlı etkinlikleri her zamankinden daha büyük yapmak istiyoruz.

13:00

Ecclestone Liberty Media’nın F1’i para kazanmak için aldığını söyledi:Para kazanmak için şirketi aldılar ve Liberty’nin de amacı bu. Bu işi hobi olarak görmüyorlar, bu yüzden CVC’den farklı olmayacaklar. Ancak gerçekten bu anlaşmanın Formula 1 için faydalı olacağını umuyorum. Herkes olumlu ve bu anlaşmadan mutlu.

Nasr geleceğinin bu ay belli olacağını söyledi ve Williams’a gitme ihtimalinden bahsetti:Göreceğiz. Bu ay bir çok şey yerine oturuyor ve umarım kısa sürede karar verebiliriz. Bu ay bir çok pilot açısından belirleyici olacak. Diyebileceğim tek şey Williams takımı her zaman harika ilişkilere sahip olduğum takım oldu. Bu sene gördüğüm bir çok kişiyle orada çalışmıştım. Sadece orada değil, olası tüm takımlarla seçeneklerimizi görmek istiyorum. Orada olduğum sene oldukça olumlu bir seneydi. Massa’nın ayrılmasına şaşırdım çünkü onunla en son konuştuğumda bir iki sene daha kalmak istediğini hissettim. O çok alçak gönüllü ve gerçekten arkadaş olan birisiydi. F1’e girişimde beni çok iyi karşıladı. Williams’tayken kısa bir süreç olsa da onun deneyimlerinden faydalandım ve ondan çok şey öğrendim.

Hasegawa Mercedes motorunun performansının inanılmaz olduğunu söyledi:Motor performansları inanılmaz. Onlara yetişmek için çok daha iyisini yapmamız gerekiyor. Yine de gelişim oranı bizim için sorun değil. Onlar için olabilir ancak bizim gelişebileceğimiz daha fazla alan var. Zaten gelişim seviyemiz Mercedes’den daha fazla.

Hamilton Verstappen’e destek verdi:Bu gence bir şans verin. Kendisi daha 18 yaşında bizler 18 yaşında neredeydik o nerede? O bir grand prix kazandı, ve onun omuzlarındaki baskı da birçok kişinin idrak edebileceği bir şey değil. Kendisi genç ve hala öğreniyor. Ben 18’imde neye benziyordum bilmiyorum, ama onun yerinde olsam birçok hata yapardım.

Cyril Abiteboul’ya göre Renault’nun hedefi 2017 Monza’da podyumda olmak:Motorumuzu güncellemeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Şu an için ilk önceliğimiz bu. Monza’da podyumda değildik, önceki senelerde de bu mümkün olmadı. Burası hız pisti ve biz de bu konuda rakiplerimize göre çok gerideyiz, ama hedefimiz 2017 podyumunda yer almak olacaktır.

16:15

Ferrari’den Mattia Binotto 2017’de şampiyonluk mücadelesi verebileceklerini söyledi:Ferrari yetenekli insanlardan oluşan oldukça kaliteli bir takım. Şampiyonluk için mücadele etmek istiyorsak iyi bir iş yapmamız gerekiyor. Elimizdekinden farklı bir şey yapmamız gerektiğini sanmıyorum. 2017 projemiz kesinlikle ileri düzeydi. Sürekli gelişiyor. Emin olmamız gereken şey bu ilerlemenin devam ediyor olması. Farklı bir şey yapmamıza gerek yok. Sadece şimdiye kadar yaptığımızın daha iyisini yapmalıyız. Bu sadece ilerleme meselesi. Hızlı ve doğru şekilde ilerlemeliyiz.

18:45

Manor’dan Luca Fubatto Renault’nun önünde olmak istiyor:Hala 2016 aracının gelişimi için zorlamaya devam ediyoruz. Singapur’a yeni parçalarla gidiyoruz. Küçük bir paket ve küçük parçalar var. Fakat aracın performansını zorlamaya devam ediyoruz. Aynı zamanda 2017 için de yeni parçalar deniyoruz. Tabii ki amacımız şampiyona pozisyomuzu korumak. Ancak pek de uzakta olmayan Renault’yu geçmek istiyoruz.

Geleceği, Button’ın Monza performansını etkilemiş:İlk turda bir karışıklık oldu ve yapmamam gereken birkaç hata yaptım. Benim için duygusal bir hafta sonuydu ve en iyi şekilde hazıralanamadım. Ama ilk turdan sonra her şey yoluna girmeye başladı. İlk tur oldukça kötüydü. Araç patinaja kaldı ve bu tamamen benim hatamdı. Durum gerçekten sinir bozucuydu. Lesmo’da bir Sauber tarafından itildim. Beni doğruca pist dışına itti. Kendimi çakıl havuzunda buldum ve bu zor bir öğleden sonra olacağını gösteriyordu.

21:15

Toto Wolff genç pilotlardan etkileniyor:Şu anda gelen yeni bir jenerasyon var. Bir zamanlar sadece parası olan yarışabiliyordu, ama artık işler değişiyor. Genç pilotlar yetenekleriyle ön plana çıkmaya başladı. Baktığımda 6 tane çok yetenekli pilot görüyorum. Yakın gelecekte her şey çok daha heyecanlı hale gelecektir.

Vandoorne Alonso’yu yenmesi gerektiğini söylüyor:İlk yarışıma onun yanında çıkacak olmayı bir avantaj olarak görüyorum. Alonso çifte dünya şampiyonu ve Formula 1’deki en iyi sürücülerden birisi olarak kabul ediliyor. Eğer onu yenebilirsem ve ondan daha iyi olduğumu kanıtlayabilirsem bu kariyerim için iyi olur. McLaren’da yarışacak olmak elbette daha fazla baskı yaratıyor. Ama eğer şampiyon olmak istiyorsanız bununla başa çıkmalısınız.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]