7 Kasım Konsantre F1 Haberleri

0

09:40

Vasseur Magnussen’in Haas’la görüşmesinin normal olduğunu söyledi:Herkes herkes hakkında konuşuyor, padokta olan bu. Bir karar vermediğim sürece herkesin konuşması normal. Biz Günther gibi kendi seçimimizi yapacağız ve herkes mutlu olacak.

Ecclestone pist sınırlarına duvar fikrine açıklık getirdi:Söylemek istediğim bu duvarların sürücülerin pist dışına çıkmalarına engel olmasıydı. Şimdi pilotlar kaçış alanlarını kullanıyorlar ve üç hakemin de üç farklı fikri olabiliyor. Birisi diskalifiye isterken birisi ceza istiyor, diğeri de sorun olmadığını söylüyor. Bazı virajlarda, dışarıdan gidildiğinde avantaj kazanılabilecek yerlerde küçük beyaz duvarlar ile sınırların neresi olduğunu gösterebiliriz. Bu beyaz çizgi duvarlarını 40 santimetreye kadar yükseltebiliriz.

15:45

Alonso pilotların yaşlandıkça yavaşlamadığını söyledi:Bunun diğer sporlar kadar fiziksel durumla alakalı olduğunu sanmıyorum. Bu daha çok araçla ilgili bir şey. 20 yıldır medyanın baskısı altındayım. 20 yıldır gazetelerde, televizyonlarda hemen hemen her yerde oldum. Yıllardır yorucu seyahatlere maruz kalıyorum. Ancak 20 yıl önce 0.3 veya 0.4 saniye daha hızlı değildim. Michael’ın ilk emekliliği 37 yaşındaydı ve bırakırken hala kazandığını gördük. 2006 yılında benimle son yarışa kadar dünya şampiyonluğu savaşı verdi ve emekli oldu. Formula 1’e 19 veya 20 yaşında başlıyorsunuz ve 17-18 yıl sporda kalıyorsunuz. Bu süre zarfında kahvaltıya oturduğunuzda yarış hafta sonunda size zarar verebilecek şeylerin ne olduğunu düşünmediğiniz tek bir gün bile yok. Hayatınız boyunca kendinizi spora adamanız gerekiyor.

Manor’dan Dave Ryan pilotlarını kaybetmekten korkmuyor:Bu sinir bozucu değil. Takımda büyük bir hırs ve ilerleme var. Şampiyon olma arzusuyla spora gelmiş iki genç sürücümüz gerçekten iyi bir iş yapıyor. Wehrlein ve Esteban gibi iki sürücüye sahip olmak harika. Onlarla hoş vakit geçiriyoruz. Takıma büyük katkı veriyorlar. Her ikisi de çok başarılılar ve çok yetenekliler. İkisinin de sporda büyük bir geleceği var. Formula 1’de uzun süre kalacaklarına eminim. Ancak ayrılacak olmalarından endişe duymuyoruz.

Vasseur daha fazla gelişebileceklerini düşünüyor:Bir süredir özellikle performans açısından geliştiğimizi görüyorum ve bu cesaret verici. Orta gruptaki farklar çok az. Ayarlarda bulabileceğimiz ufak bir kazanç ve doğru lastik kullanımıyla aracın potansiyelini ortaya çıkartabiliriz. Şu anda yaptığımız şey bu. Önümüzdeki yarışlarda R.S.16’dan maksimumu almaya devam ettiğimiz sürece gelişmeye devam edeceğimizden eminim. Pit stop, ayarlar ve lastik yönetimi açısından daha fazla performans bulabileceğimize inanıyorum. Bu konuda zaten çalışıyoruz. Takımın tamamen bu konuya yoğunlaştığını biliyorum ve onları böyle motive görmek harika.

Marko Pierre Gasly’yi neden tercih etmediklerini söyledi:Motor sporları tehlikelidir. Böyle bir şey olmasını ummuyoruz ancak herhangi bir hastalık veya Alonso’nun yaşadığı tarz bir kazada onun yerini dolduracak pilota ihtiyacımız var. Bu durumda iyi bir yedek pilotumuz olması gerekiyor. Şu anda Toro Rosso’da iki güçlü sürücümüz ve Gasly var. Toro Rosso gelecek yıl Renault motoruna geçiyor ve iki üst düzey ve tecrübeli sürücüye sahip olmanın daha iyi olacağını düşündük. Gasly  hala çok genç. Bu bir hata değil. Ama o genç serilerde çok fazla hata yaptı. Eğer bu hataları yapmasaydı daha önce üç kez GP2 şampiyonu olmuştu.

Bottas Stroll’un hızlı gelişeceğini söyledi:Çok yetenekli ve genç bir sürücü. Bence çok hızlı şekilde öğrenecek. Birbirimizi zorlayıp takımın ilerlemesine yardımcı olacağız. Lance ile henüz çalışamadım ancak daha önce birkaç kez konuşmuştuk. Çok güzel bir sohbetti. İyi bir çocuk gibi görünüyor. İyi bir pilot olduğuna eminim. Lance ile her şeyin iyi gideceğini düşünüyorum. Bence iyi bir takım olabiliriz.

20:15

Mateschitz F1’den ayrılmayı hiç düşünmediklerini söyledi:Ayrılmayı gerçekten hiç düşünmedik. Ancak teorik olarak böyle bir ihtimal vardı. Bunun en bariz örneği herhangi bir güç ünitesi tedarikçisinin motor sağlamama ihtimaliydi.

Mateschitz Verstappen’i övdü:Eğer doğal yeteneğini, zihinsel gücünü ve cesaretini göz önüne alırsak bence Senna gibi olabilir. Fakat bu yetenek ve gücünü birkaç yıl boyunca koruması hatta daha fazlasını yapması gerekiyor. Onda kesinlikle büyük bir potansiyel var.

Mateschitz Sainz hakkında da konuştu:Carlos karizmatik kişiliğinin yanı sıra büyük bir sporcu ve büyük bir yetenek. Onun sorunu Red Bull’un Max ve Daniel gibi iki büyük sürücüye sahip olması. Toro Rosso performans olarak yeterince güçlü değil ve dolayısıyla Mercedes ve Red Bull’a karşı savaşamıyor. Gelecek yıl aracın performansını önemli ölçüde arttırmayı hedefliyoruz ve Carlos’un çaylak ekibimizde bir yıl daha kalması kesinlikle iyi olacak.

21:20

Verstappen 2017 araçlarının kolay sürüleceğini söyledi:Daha fazla cesaret gerektireceğini söyleyemem çünkü çok daha fazla yol tutuşu olacak ve daha kolay olacak. Mevcut araçlarla bazı yüksek hızlı virajlarda gerçekten sınırda olabiliyoruz ve rahat bir şekilde tam gaz geçemiyoruz. Gelecek seneki araçlarla ise gözümüz kapalı tam gaz geçebiliriz. Bu yüzden daha cesur olmak gerekmeyecek. Sadece fiziksel açıdan daha güçlü olmamız gerekiyor. Bu yüzden genel olarak, simülatörde yaptığım sürüşe göre daha kolay olacağını düşünüyorum.

22:48

Paddy Lowe son iki yarışta her zamanki gibi davranacaklarını söyledi:Geride sadece 2 yarış kaldığı için pilotlar şampiyonası daha heyecanlı bir hal aldı. Herkes artık buna odaklandı ancak her zaman olduğu gibi normal bir yarış olması, hafta sonuna en disiplinli şekilde hazırlanabilmek için elimizden geleni yapacağız. Pilotlarımızın adil bir şekilde mücadele edebilmesi için onlara en iyi ekipmanları sağlamaya çalışacağız.

Toto Wolff Rosberg’in rahat olacağını söyledi:Nico, sonuna kadar 2. olmasının yeterli olacağını biliyor. Artık şampiyonluk onun elinde. Brezilya’da kazanırsa şampiyon olacak. Özellikle sezonun ikinci yarısında olmak üzere bir çok yarışta onun baskı altında iyi iş çıkardığını gördük. Ancak zihinsel açıdan bu yeni durumu idare etmesi daha kolay. Abu Dhabi’de de şansı olacağı için daha az baskı altında olacak. Aynı şekilde Lewis de şampiyonluk şansının devam etmesi için ne yapması gerektiğini biliyor. Asla pes etmeyecek. Onu harika pilotlar arasına sokan şey bu. 3 şampiyonluğu ve 51 yarış zaferi var. Bu senenin sonucu ne olursa olsun, ondan daha fazlasının geleceğini biliyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]