6 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

08:45

Giovinazzi Ferrari’nin F1 simülatöründe test yaptı: 22 yaşındaki Giovinazzi, GP2’de sezonun ikinci yarısına oldukça güçlü başlamış ve takım arkadaşı Pierre Gasly ile şampiyonluk mücadelesine girişmişti. Çaylak pilot bu yıl 4 galibiyet aldı ve şampiyonada  Gasly’nin 10 puan gerisinde ikinci sırada yer alıyor. Ferrari bugün yaptığı açıklamada Giovinazzi’nin F1 simülatörünü test etmek için Maranello’ya gittiğini açıkladı. Maurizio Arrivabene Giovinazzi hakkında konuştu: “Biz İtalyanız ve İtalyan birinin bizimle olması iyi bir şey.

Niki Lauda Ferrari’nin başarısızlığını analiz etti:Ferrari’nin yaşadığı sorunlar takımın köklerinde var. Sorunlar ortaya çıktığı zaman hep duygusal tepkiler veriyorlar. Eğer her şey iyi giderse o zaman rahatlayıp odak noktasını kaybediyorlar. Ayrıca Ferrari zor bir durum karşısında hep çok ciddi bir baskı hissediyor. Hem takım içinde, hem de takım dışında aceleci dürtüsel kararlar veriliyor. Bunu yapmak yerine dikkatlice düşünülüp, programı geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılsa durum çok daha iyi olabilir. Ama onlar bunu yapmıyor. Sorunu hemen çözmek istiyor. Bu paniğe yol açıyor ve durumu daha da kötüleşiyor. Ferrari’nin yaklaşımı yıllardır böyle.

10:35

Esteban Ocon Ferrari’de yarışmak istiyor:Öyle olmasını umuyorum. Dürüst olacağım, benim hayalim hep bu oldu. Duvarımda hayranı olduğum Schumacher’in posteri vardı. Küçüklüğümden beri giydiğim giysiler hep Ferrari’nindi. Genç serilerde kazandığım ilk şampiyonluğunda bir Ferrari takım elbisesi giymiştim. Bir gün onlara katılmanın hayalini kuruyorum. Onların tarihini gerçekten hissedebiliyorsunuz.

12:20

Williams yakında açıklama yapacak, Claire Williams Stroll hakkında konuşmadı:Gelecek yılı konuşmak için henüz çok erken. Yakında duyurumuzu yapacağız. Ama şu anda bu konu hakkında daha fazla şey söylemek için hazır değilim. Umarım yakında F3 şampiyonu olacak. CV’sinde şampiyonluk yazması kötü bir şey olamaz, değil mi? Lance bu yıl harika bir iş çıkardı. Hemen hemen herkes F3 şampiyonasının F1 için harika bir besleyici olduğunu bilir. Ayrıca eski bir F1 aracıyla sürüş yaptığında gelişiminin nereye gittiğini görmek lazım. Şimdiye kadar her şey iyiydi.

2017 F1 taslak takvimi ortaya çıktı: Takvimde Le Mans 24 Saat yarışı ile Azerbaycan GP yine çakışıyor. Avustralya ve Çin yarışları peş peşe yapılacak ve takımlar bunun mümkün olmayacağını düşünüyor.

Renault’dan Remi Taffin yeni güncelleme ile 0.2 sn bekliyor:Bu yıl yapabileceğimiz hala bazı şeyler var. Belki Singapur’da bunu yapabiliriz, sezonun kalan kısmında neler olacağını göreceğiz. Şu anda tamamen gelecek yıla odaklandık ancak önümüzdeki yarışların planını zaten daha önceden yapmıştık. Yeni güncellemeyle (tur başına) 0.1 ya da 0.2 saniye hızlanmayı umuyoruz.

Mercedes Singapur’dan korkuyor:Singapur’a kendimize çok güvenerek gidemiyoruz, çünkü geçen sene sıralama turlarında yaklaşık 1.5 saniye geride kalmıştık. Bu çok büyük bir fark. Geçen seneki en zorlu yarışımızdı ve bu sene de aynı derecede zor olacaktır. O zamandan bu yana gelişme gösterdik, fakat 1.5 saniyeyi birden nasıl kapatacağız bilmiyorum. Yarıştan sonra çok büyük bir analiz yapmıştık. Neden bu kadar geride kaldığımızı bulmaya çalıştık. Umarım bu sefer bizim adımıza daha ‘normal’ bir yarış olur.

14:20

Verstappen kötü kalkışının takım hatası olduğunu söyledi:Normal başlangıç prosedürünü uyguladım ancak motorun deviri düştü. Bunun sebebi yaptığımız agresif ayarlardı. Bu sefer (hatayı) takım yaptı. Bazen böyle şeyler olabilir. İyi bir başlangıç yapmak için her ayarı mümkün olduğu kadar sınıra getirirsiniz. Bu sefer bir şeyler ters gitti. Ama bütün sezon boyunca hep iyi başladık. Yine böyle şeyler olabilir. Birlikte kazanır birlikte kaybedersiniz. Böyle şeyler olur. Tabi ki böyle bir olaydan sonra neyin yanlış gittiğine dair analiz yapıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Takım yarıştan sonra bana neyin yanlış gittiğini ayrıntılı olarak açıkladı.

Magnussen geleceğini sıradaki yarıştan önce öğrenecek:Gelecekte ne yapacağımı bilmeden çıktığım son yarış olmasını umuyorum. Bana söylenen bu. Oldukça kısa sürede karar çıkmasını bekliyorum. Ne yapacağımı yakında öğreneceğim.

17:20

Renault’dan Cyril Abiteboul Esteban Ocon ile ilgilendiklerini söyledi:Renault onu Mercedes’ten bir süreliğine almış olsa da ya da Manor için sürüyor olsa da ona olan ilgimizi kaybetmiş değiliz. Herkesin bildiği gibi o ilgilendiğimiz birkaç isimden birisi. Açıkçası herhangi bir spekülasyon yaratmak istemiyorum fakat her şey mümkün. Kararımızı en kısa sürede verip bunu açıklayacağız.

22:40

Arrivabene’ye göre Ferrari sezonu ikinci bitirmek istiyor:Daha öncede dediğim gibi 2017 çalışmalarına çok önceden başladık. Bu sezon çıkabileceğimiz en üst nokta takımlar şampiyonasındaki 2.’lik ve bunu almak için de tüm gücümüzle savaşıyoruz. Özellikle Singapur, Suzuka ve Austin’de çok büyük bir şansımız olduğunu düşünüyorum.

Alonso Ferrari’deki rüya takımın bitmiş olduğunu söyledi:Artık sadece 2.’lik için yarışabileceğimizi anladım, çünkü Mercedes çok hızlıydı. Tabi ki tek etken bu değildi. Ferrari’ye ilk geldiğimde Montezemelo ve Domenicali gibi isimler var. Çok iyi bir grup olmuştuk. Yıllar içinde bazı şeyler değişti ve artık oraya ait olmadığımı hissettim. Ferrari’de kalırsam şampiyon olamayacağımı biliyordum. Bunun dışında başka garip şeyler de olmuştu. Bazıları sürekli beni suçlamak istiyordu. Tüm bunlar beni takımdan uzaklaştırmış oldu.

Wehrlein Manor’un İtalya’da yaşadığı sorunu tekrar yaşamamasını istiyor:Mühendisim aracı durdurmamı söylediğinde inanamadım. Duyduklarımdan emin olamamıştım. Tabii ki aracı korumak için verilmiş bir karardı ve doğru olan buydu, ama o an inanamadım. Sıralama turlarında iki McLaren-Honda’nın arasında olmak çok güzeldi. İki yarış üst üste Q2’ye kalmayı başardık. Bu da gelişimimizin ne kadar iyi gittiğinin bir kanıtı. İyi bir sonuç alabileceğimizi düşünüyorduk. Bu yüzden hayal kırıklığı yaşıyorum, ama bunlar sporun içinde olan şeyler. Yine de böyle sorunları en aza indirmezsek takımlar şampiyonasındaki 10.’luk riske girebilir.

 

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]