6 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

12:00

Grosjean eleştirilerinin takıma olmadığını söyledi:Bazen saldırgan ve tutkulu olabiliyorum, takım bunu seviyor. Singapur’da sıralama seansında kaza yaptığımda pite döndüm ve şöyle dedim: ‘Üzgünüm, bu gece çok işiniz var.’ Onlar da: ‘Önemli değil, elinden gelenin %120’sini yaptığını biliyoruz ve görmek istediğimiz şey bu.’ dediler. Aracın kötü olduğunu söylemem kişisel bir şey değil. Sadece hislerimi ifade ediyorum ki bu kolay bir şey değil. Bu, bir yemek denediğinizde ve hoşunuza gitmediğinde ‘iğrenç bir şey’ demeniz gibi; bu söz, denediğiniz şeye karşı söylenmiyor; sadece beğenmediğiniz anlamına geliyor.

Alonso bu yılki gelişimlerin 2017’ye yansıyacağından emin değil:Kendimizi kesinlikle geliştirdik ve iddialı olmaya başladık fakat gelecek yıl işlerin nasıl yürüyeceğini bilemeyiz; çünkü her şey çok değişecek. Gelecek yıl kullanacağımız araç üzerinde çalışmalıyız fakat bu sadece simülatörlere, rüzgar tünellerine ve aerodinami rakamlarına dayalı teorik bir çalışma olacak. Bu çalışmalarda göreceğimiz performans, gelecek yıl için sadece bir referans olacak.

Horner takım içi mücadeleye izin vereceklerini söyledi:Ben bunu bir sorun olarak görmüyorum. Lastikleri muhafaza etmek, yarışa esnasında pilotlar için büyük bir önem arz ediyor. Eğer önünüzdeki bir rakibi kovalıyorsanız daha fazla zorlama imkanınız var fakat öndeki pilot lastiklerini korumak zorunda.

Sainz 2017’yi Pirelli lastiklerinin etkileyeceğini düşünüyor:Eğer simülatörde yol tutuşu, aerodinami ve lastiklere dair gördüğümüz rakamlar gerçek olursa, araçların çok çok daha hızlı olacağını söyleyebilirim. Araçlar muhtemelen sezon başında üç, sonra dört, sonra da beş saniye daha hızlı olacaklar; bu kesin. Pilotlar geçmişe nazaran daha çok eğlenecek. F1’in felsefesinin değişip değişmeyeceğini bilmiyorum. Araçlarda 5 litre daha fazla yakıt olacak fakat Pirelli, lastiklerin felsefesini çok fazla değiştirmedikçe durumun 2005 ve 2006’daki F1’den çok farklı olacağını düşünmüyorum. En önemli kriter Pirelli; çünkü 5 litrelik ekstra yakıtı fark etmeyeceğiz ama lastikler çok önemli.

Toto Wolff Hamilton’ın konuşmasını engellemeyeceklerini söyledi:Öylesi hayal kırıklığı yaşatan olayın ardından her açıklamaya, her cevaba izin verilir. Yarışı lider götürürken şampiyonada öne geçmeye yakınsınız, motorunuz patlıyor ve önünüze mikrofon uzatıyorlar… İstediği şeyi söylemekte özgür. Duygular öne çıkıyor ve tamamen anlaşılır. Her birimiz farklı şekillerde hayal kırıklığımızı dile getirdik. Bu sorunlar için bir açıklama yok. Yaşananların ardından bir araya geldik ve tüm bunların nasıl mümkün olduğunu sorduk. Mantıklı bir açıklaması olmadığı için kötü bir durum. Yaşananlar biraz geride kaldıktan sonra olayları gördü ve sorun kalmadı. Olayın sıcaklığında bunları söylemesi sorun değil.

Sainz 2018’de büyük bir takımda olmak istiyor:2017’nin Red Bull için mükemmel bir yıl olacağını biliyorum. Beni ise zor bir yıl bekliyor. Üçüncü yılımda da Toro Rosso ile olacağım. Tüm seçeneklere açık olmalıyım, Red Bull ya da başka bir takıma geçiş yapabilirim. Siz de çok iyi biliyorsunuz ve muhtemelen Red Bull da çok iyi biliyor; 2018’de üst düzey bir takımda olmak istiyorum. Bunun için hazır olmaya başlıyorum.

16:10

Raikkonen üçüncülükten memnun değil:Kazanmak için buradayız ve yapmak istediğim şey bu. Burada olmamızın nedeni kazanmak ve daha azıyla ilgilenmiyorum. Ferrari’deki tüm çocuklar bunu başarmak için çok çalışıyor. İkinci veya üçüncülük iyidir ama sonunda benim için çok bir anlam ifade etmiyor. Kesinlikle daha iyi bir yıl oldu. Her şey daha sorunsuzdu. Ama yeniden kazanabilmek için mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Tam olarak istediğimiz hızda değiliz ama vazgeçmiş değiliz. Ön tarafa döneceğimize eminim ama bunu başarmak zaman alıyor.

Verstappen karşısındakinin başkası olması durumunda farklı davranacağını söyledi:6. viraja girerken yanımda bir başkası olsaydı o atağı tamamlardım. Genişten dönmeye zorlayabilirdim ancak takım arkadaşınıza bunu yapamazsınız.

Rosberg motor sorunları ile ilgilenmiyor:Bu konuda endişeli değilim. Enerjimi başka şeylere yönlendirmeyi öğrendi. Artık etki gösterebildiğim şeylere odaklanıyorum, etki gösteremediklerime değil. Aynı zamanda takımın sorunları aşmak için elinden gelenin en iyisini yaptığına güveniyorum. Bu hafta sonu belli değişiklikler yaptılar. Bunun şampiyonu belirleyeceğinden endişe duyuyor muyum? Hayır. Şampiyonluk daha uzak bir noktada.

Perez kararlılığın önemli olduğunu söyledi:Kararlılık arayışındaydım. Sadakatin önemi büyük çünkü takımın kariyerime büyük faydası oldu. Yeni kurallara geçeceğimizi de göz önünde bulundurursak, tek isteğim kararlılık. Tabii ki bu bir yıllık bir seçenek, bu yüzden gelecek yıl ve sonrasında nerede olacağımızı görmek istiyorum.

Vettel ataklarında aşırı olmadığını söyledi:Beni hiç böyle görmediğini söyleyenler karşısında biraz şaşırdım. Hayatımdaki bir çok 1. viraj mücadelesinde saldırgan oldum. Çoğu zaman başarılı oldum. Bazen işe yaramadı ve sanırım geçen hafta sonu işe yaramayanlardan birisiydi.

Mercedes motor sorununun sebebini buldu:Mercedes, yaptığı araştırmalar sonucunda aracın ısınmadan 618 km’lik yol kat ettikten sonra, 15.virajda yağ basıncının azalması nedeniyle krank milindeki piston kolu yatağının iflas ettiğini öğrendi. Hamilton, Japonya GP’sinde Singapur’da kullandığı motoru kullanacak; Rosberg ise Malezya’daki motorunu kullanmaya devam edecek. Mercedes, önlem olarak motorun parametrelerini kendi takımı ve müşterileri Williams, Force India ve Manor takımları için değiştirecek. Bu parametrelere, farklı ve daha korumacı bir yağ spesifikasyonu dahil; fakat parametreler bununla sınırlı değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]