5 Kasım Konsantre F1 Haberleri

10

10:40

Ecclestone Arrivabene’nin zor durumda olduğunu düşünüyor:Tek istediğim Ferrari’nin 2017’de işleri yoluna koyup tekrar yarış kazanmaya başlamasıdır. Zamanında Jean Todt takıma geldiğinde herkes bir yabancının işleri nasıl yapabileceğinden endişeliydi. Sonra Maranello’ya gidip şampiyon olduklarında Jean’ın atalarının Sicilya’dan geldiğini anlayacaklarını söylemiştim. Şimdi tekrar tamamen bir İtalyan takımı halini aldılar ve bu şekilde yönetiliyorlar. Maurizio’nun işinde gözüm yok. Hiç kolay bir pozisyonda değil. Muhtemelen şu an için Ferrari patronunun ihtiyacı olan tek şey Mercedes’in sahip olduğu gibi bir desteğe sahip olmaktır. Eğer bunu bulurlarsa yarış galibiyetleri de gelecektir, bundan eminim. Aynı zamanda 2017’de çok daha farklı bir Ferrari göreceğimizi de düşünüyorum.

Prost Whiting’in açıklama yapmasını bekliyor:Bu durumda pilotları yargılamak istemiyorum. Sadece kuralların daha kesin çizgilerle uygulanması gerekiyor. Startta Lewis bir hata yaptı ve virajı keserek bunu avantaja çevirdi. Sonrasında gelen güvenlik aracı sayesinde bu avantaj gitmiş oldu. Eğer güvenlik aracı girmeseydi neler olacaktı bilmiyorum. Charlie Whiting ve FIA’nın bu konuda kesin açıklamalar yapması gerekiyor. Aksi halde yarışa poleden başlayan ve liderliğini kaybetmek istemeyen herkes ilk virajı kesmeye başlayabilir.

Stroll Bottas’ın yanında olduğu için şanslı olduğunu düşünüyor:Valtteri ile yarışacak olmak çok büyük bir şans. O uzun yıllardır takımda ve kalitesini herkese göstermeyi başardı. Çaylak senemde kendimi onunla kıyaslamamam gerektiğini biliyorum. Tek amacım yarış yarış bakıp kendimi sürekli geliştirmeye çalışmak olacaktır. Takıma da bana böyle bir şans verdiği için teşekkür etmek istiyorum. Elimden gelenin en iyisini yapıp onları mutlu etmek için çalışacağım. Bunu inkar edemem. Ben varlık içinde büyümüş bir insanım, ama bu benim işimdeki tutkuyu hiç azaltmadı. Araca geçtiğinizde kimin daha çok parasının olduğunun bir önemi kalmıyor. Ben de bu düşünceyle işimi yapacağım.

Vandoorne Button’ın kontratından endişeli değil:Şu an için sadece çıkacağım ilk yarışı düşünüyorum. Daha önce yer aldığım şampiyonluklarda olduğu gibi Formula 1’de de elimden geleni yapıp takıma olabildiğince çok katkı sağlamak istiyorum. Takım olarak 2017’de kazanmayı çok istiyoruz ve bunun bir parçası olmak beni çok mutlu eder. Sene içinde aynı zamanda Japonya’daki Super Formula serisinde de yarışan Vandoorne şöyle devam etti. Çok iyi geçmese de bazı önemli işlere imza atmayı başardım. Sene içinde genelde McLaren-Honda ile birlikteydim ve birçok simülasyona katıldım. Bu yüzden odağım biraz da Formula 1’deydi. 2017’de yarışacağım açıklandıktan sonra sürekli mühendislerle birlikteyim. Elimden geldiğince simülasyon çalışmalarına katılıyorum. Gelecek seneki araçla ilgili mümkün olan bütün gelişmeleri takip ediyorum. Umarım her şey istediğimiz gibi gider ve öndekilerle arayı kapatabiliriz.

Bottas Williams ile mutlu:Yaklaşık 4 senedir Williams takımının bir üyesiyim ve ondan önce de test pilotluğu yapmıştım. Birlikte çok önemli başarılara imza atmış olsak da hala başaramadığımız şeyler var ve bunları gerçekleştirmeden başka bir takımda yarışmayı düşünmüyorum. İlk galibiyetimi burada almak istiyorum. Benim için çok özel bir an olacağına eminim. Bu zamana kadar sürekli eşit şartlarda yarışıyorduk. Bunu tecrübe anlamında diyorum. 2017’den itibaren Lance ile birlikte yarışacağız ve o da benim tecrübelerimde yararlanmak istiyor. Umarım ona en iyi şeklide yardım edebilir ve gelişimine katkıda bulunabilirim. Kural değişiklikleri ile birlikte öndekilere yetişmek adına iyi bir şansımız olduğunu düşünüyorum. Eğer doğru kararları verebilirsek, 2017’de çok rekabetçi olabiliriz.

Villeneuve Stroll’un henüz kaybetmeyi öğrenmediğini söyledi:Lance’ın F1’de psikolojik olarak gelişimini görmek ilginç olacak. Artık kendi başına. Çok hızlı ve yetenekli, ancak henüz kaybetmeyi ve acı çekmeyi öğrenmedi. Bu durumlarda nasıl tepki vereceğini merak ediyorum. Artık babası tarafından korunmuyor. Eğer bunun üstesinden gelebilirse istediği yerlere gelebilir.

16:30

Brawn Rosberg’in şampiyon olmasını istiyor:Bu yıl kim şampiyon olursa olsun şampiyon olmayı hak etmiş olacak. Belki dayanıklılık sorunlarını konuşabiliriz ancak sürücüler bunun motor sporlarının bir parçası olduğunu kabul etmek zorunda. Bu herkesin başına gelebilir. Sadece duygusal nedenlerden dolayı Nico’nun kazanmasını isterdim. Çünkü son yıllarda Lewis tarafından çok fazla yenilgiye uğratıldı. Lewis doğal yetenekleri olan daha iyi bir pilot. Nico’dan biraz daha hızlı. Ama Nico çok inatçı bir pilot ve aradaki farkı telafi edebiliyor.

Bob Fernley Ocon, Palmer ve Wehrlein ile yaptıkları testlerin sürücü kararına etki edeceğini söyledi:Evet geçmişte Jolyon’la, Esteban Ocon’la, Pascal Wehrlein’le test yaptık ve bunun için şanslıyız. Oturup eski verilerin ne olduğuna bakabiliriz ancak bugün elde edilen verilere bakmalıyız. Burada neler yaptıklarını masaya yatırmalıyız. Elbette risk almak zorundayız. Günün sonunda böyle önemli bir karar için acele etmeyeceğiz. En iyi pilotu seçmek istiyoruz. Takıma katkı verebilecek, Checo ile iyi anlaşacak ve iyi performans sağlayacak birine ihtiyacımız var.

16:55

Rosberg Meksika’da kaybetmesinin sebebini nlastikler olduğunu söyledi:Ortada bir düzen yok. Meksika’daki yarış farklıydı çünkü lastikler tüm hafta sonu boyunca soğuktu, bu da aracı asabileştirdi.  En iyi yarışı çıkarabilmek için lastikleri idare ediyoruz. Stint’in bayağı uzayacağını biliyordum ve sona doğru çok iyi dereceler yapmaya başlamıştım ki bu da pistte daha uzun süre kalmak zorunda olduğum anlamına geliyordu. Bu noktada olay sadece performansa bakmıyordu.

Honda’dan Hasegawa 2017 motor konseptini bitirmeye yakın olduklarını söyledi:Konsept neredeyse bitti ve dyno testlerine başladık. Gelecek sezon yaklaşana kadar performansı arttırmak için testler yapmaya devam edeceğiz. 2016 çalışmalarımızda ağırlık azaltma ve dayanıklılık güncelleştirmelerine odaklandık ve bu bize 2017 için yardımcı olacak. Çok fazla teknik detaya girmeyeceğim ancak güç ünitesi düzenlemeleri büyük ölçüde aynı kalacak bu nedenle 2016’da öğrendiğimiz çoğu şeyi 2017’de kullanabiliriz. Her pistte kullandığımız ayarlar ve elde ettiğimiz veriler bir sonraki yıl için değerli olacak.

19:40

Stroll Williams’a 80 milyon dolar getirebilir: Lawrence Stroll’un oğlu Lance Stroll, 2017’de Williams’la Formula 1’de yarışacak. Stroll ve Williams, genç pilotun ‘paralı pilot’ olduğu haberlerini yalanlamıştı. Ancak Auto Motor und Sport’a göre Williams Lance Stroll anlaşmasından 80 milyon dolar kazanacak.

Ricciardo çakıl alanların etkili olmasını istiyor:Çakıl havuzlarını ve na benzer şeyleri seviyorum çünkü yarışta caydırıcı rol oynuyorlar. Çakıl havuzuna girsen de hızın iyiyse belki çok fazla zaman kaybetmezsin ancak havuzdan çıktıktan sonra da lastiğe saplanmış taşlar oluyor ki bu, bir cezadan fazlası demek oluyor. Frenleri kilitleyip virajı kestikten sonra devam etmek hoş bir şey değil. Lewis’in ilk virajda yaptığı şeyin doğru olduğunu düşünmüyorum. Kalkış çok önemli ve etrafında o kadar araç varken öyle bir hata yaparsan bunun bedelini ağır ödersin.

22:00

Nasr F1’de kalacağından emin:Herkes nerede olacağını bilmek ister. Şu anda bunu bilmiyorum ancak umarım yakında öğrenebilirim. Bazı iyi seçenekler var. Ama son iki yıldır Sauber’deyim ve çok iyi bir ilişkim var. Onlarla çalıştığım için takımı biliyorum.

Komatsu’ya göre Haas 2017 tasarımında geri kalmış:Aracı daha çok tanıdıkça ve daha profesyonelce çalıştıkça daha rekabetçi oluyoruz. Ancak önümüzdeki yıl, bu yılki kadar gelişirsek geride kalırız. Çünkü büyük takımlar, değişen düzenlemeyle beraber çok fazla güncelleme yapacaklar. Gelecek yıl bu tempoyu yakalamamız gerekecek, bizim için çok zorlayıcı olacak. Takımın 2017 aracını hedefleyip hedeflemediği sorulduğunda, Komatsu: “Her şeyi hedeflediğimizi söyleyemem. Biraz gerideyiz ancak iyi ilerleme kaydediyoruz. Hedefte olduğumuzu söyleyemem.

10 Yorum

  • Bernie’nin Ferrari hakkındaki açıklamaları genelde destekler nitelikte. Ferrari kazanınca taraftarlar coşuyor, bu da F1’in işine geliyor.

   Ferrari’de şu sıralar neler döndüğünü bilemiyoruz. İyi bir tasarımcıları yok, Vettel gergin, Arrivabene takımda sorun olmadığını söyleyip duruyor, sonuçlar gelmiyor vs vs. Marchionne bu takımı batıracak ya, demedi demeyin…

   • Bende tam tersi düşünüyorum.Artik iyi tasarimcilarin gelip gitmesinden sıkıldım.Bari takim kendi içinde bir şeyler başarmaya çalışsın.Bazi serilerden aerodinami tabanli mühendisleri kaydirdilar,Mclaren tarzi sisteme donduler felan.Merakla bekliyorum 2017i.

   • Sadece takımımı… 🙂 Kendisinin fikirleri mi bilmem ama bu denyo mevcut hayallerinden vazgeçmez ve Luca şayet batakçı Alitalia’yı tekrar büyük bir şirket olma yolunda sağlam temeller atabilirse birileri kafayı çooook asfalta, lastiklere vuracak amma geç olacak 🙂
    Bu amerikalılar önce almanların ağz. mıçtı sıra italyanlarda fark edemiyor bu denyolar 🙂

    • Luca Alitalia’ya gitmişti dimi… O adam işi yoluna koyar, orayı premiuma çevirebilir bile. Süveter adam bakkal kafası takılıyor, geçenlerde Chrysler’ı Chevrolet’ye satmaya çalışmış, GM CEO’su randevu vermemiş buna 😀 Ulan GM’in ne işi olur Chrysler’le 😀

     • O adam ticareti büyütmeyi biliyor gerçekten ama Alitalia da kolay biryer değil ha. Biliyorsun demi THY nin yaşayacağı örnektir o 🙂 Bir gün hepbirlikte borcunu harcını ödemeye çalışacağız 🙂
      Luca amcanın 20 yılda büyüttüğü şeyi bu dangalaklar 5-10 yıl arasında çökertecekler.
      Bu kırayslır ı daimlere de giydirmeye çalışmışlardı yememişti dandiklik örneği ya o markanın yönetimi… insan bu kadar beceriksiz olmaz hani insan kendini çökertir de elinden tutanı da çökertmeye kalkmaz yani 🙂
      İşte sicilyalılar gibi italyanların amerikan hayali 🙂 ocağına incir ağacı dikecekler haberi yok 😛

      • O suv işinin dirilmesinden korkuyoruz ya 🙂 bunlar yapar bu kafayla. Görmüyon mu ota moka boyayıp boyayıp model satacak.
       O luca zamanının düşüncesiydi biliyorsun ciddi ciddi de yapmayı düşündüler tabi yuh sesleri kulaklarını boğdu 🙂 yani ciddi ciddi insanlara sordular ne dersiniz dediler piyasa baktılar sonrasında olmaz bu iş deyip biz bu işi maserati alfa ile yaparız dediler. O plan devam ediyor normalde. Bunların o eski kafa kadar saygı da kusurdan kaçacağını sanmıyorum.
       Ben asıl Culyaya çtaktıkları 500 lük ferrari motoru nasıl cortlayacak onu merak ediyorum 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]