5 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

11:40

Massa dokuzunculuktan memnun:İyi bir yarış oldu. Yumuşak lastiklerdeki hızımız beklediğimiz gibi değildi. Sonrasında süper yumuşak lastiğe geçtim ve benim yarışım o zaman başladı. Markalar klasmanında dördüncülüğe çıkmamızı sağlayak puanları kazandırdığım için çok mutluyum.

Eric Boullier Alonso’yu hızlı tur atabilmesi için pite aldıklarını söyledi:Bitime kısa bir süre kala Fernando’yu mutlu etmek için ekstra bir pit stop yaptık ve süper yumuşak lastiklere geçtik. Sonuç olarak en hızlı turu attı ve bunu kariyerinde 22. kez yaptı!

Raikkonen Monza’da yeterince hızlı olmadıklarını kabul etti:İyi bir başlangıç yaptım ve sonrasında Sebastian ile kendi aramızda bir savaş oldu. İlk pit stoptan sonra fark azaldı, ardından yine arttı. Doğru taktiği seçtiğimizi düşünüyorum ancak daha fazlası için yeterli değildi. Araç iyi çalıştı fakat  yeterli hıza sahip değildi. Yeni motorun öncekine göre daha iyi olduğunu söyledim. Her şey ayrıntılarda gizli. Hedeflediğimiz yere doğru ilerliyoruz. Bu normal bir süreç. Her alanda gelişmek ve farkı kapatmak istiyoruz. Çalışmaya devam ediyoruz ve şimdiye kadar her şey iyi gitti.

Hamilton kötü kalkışın kendi hatası olmadığını söyledi:Bana bunun sürücü hatası olmadığı söylendi, kimsenin hatası olmadığı söylendi. Debriyajımızla ilgili bir sıkıntı yaşıyoruz, lastikler başlangıçta patinajda kalıyor. Nico için Hockenheim’da da aynı problemi gördünüz, bu yıl bana da epey sıkıntı verdi. Elbette sürekli gelişmekten ve öğrenmekten vazgeçmiyoruz. Bugün yeniden bir şeyler öğrenmeliydik. Ama evet, bu yıl debriyaj yüzünden bizim için zor bir yıl oluyor. Ekibimiz bunun üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor.

Marchionne: Ferrari emin ellerde:2015 yılında üç galibiyet aldıktan sonra oldukça iyimserdik. Bu nedenle Allison’ın yerine Binotto’yu geçirmek için uzun süre bekledik. Ama bu yıl diğer takımlar ilerleme kaydederken biz yerimizde saydık. Yeniden yapılanma gerekiyordu ve gerekeni yaptık. Ferrari Mattia ile emin ellerde. O genç ve profesyonellerden oluşan büyük bir ekip aldı. Artık onları doğru şekilde yönetmeli. Neden Binotto? O büyük bir mühendis. 2015 ve 2016 yıllarında güç ünitesi üzerinde çalıştı. Ayrıca tüm bu hassas süreçleri doğru şekilde yönetiyor. 2017 için çok fazla zaman kaybettik diyemeyiz. Araç üzerindeki çalışmalar gayet iyi gidiyor. Bazı dyno testleri yapılıyor ve yeni parçalar hazırlanıyor. Rekabetçi bir aracımız olacağından hiç şüphem yok.

12:45

Horner’a göre Red Bull Singapur’da motor güncellemesi alabilir:Birkaç yeni parça olacak. Aynı zamanda Renault’nun birkaç gelişim hakkını kullanabileceğini duydum. Fakat Renault hemen hemen 2017’ye odakladı. Bu yüzden küçük bir güncelleme olacak.

Ferrari’nin 2017 lastik testlerine Raikkonen de katılacak: Ferrari’nin son dünya şampiyonu Raikkonen, salı günü Barcelona’da gerçekleştirilecek ıslak zemin testinde tüm gün test yapacak ve ertesi gün kokpite Sebastian Vettel geçecek. Aynı gün Pascal Wehrlein da Mercedes’le Fransa’nın Paul Ricard pistinde test yapacak.

15:15

Niki Lauda: Sebastian Ferrari’deki lider pilot görevinde zorlanıyor. “Bana öyle geliyor ki Ferrari’deki o eski, iyi bilinen, temel sorun hala devam ediyor. Ferrari’deki insanlar çok duygusallar. Her şey yolunda giderse rahatlıyorlar ve bu sürekli başarı için kötü oluyor. İşler iyi gitmiyorsa bu kez de içeriden ve dışarıdan acımasız bir baskı oluşuyor. Hızlı bir şekilde çözümler bulmaya çalışıyorlar. Sebastian Ferrari’ye umut ışığı gibi girdi, Michael Schumacher gibi bir kurtarıcı olarak görüldü ancak şu anda üstlendiği rolde zorlanıyor. Niçin olduğunu söyleyemem ancak Kimi’nin sık sık daha hızlı olduğunu görüyoruz. Bu Sebastian’ın daha zayıf olduğu anlamına gelir. O, açık bir şekilde kendisinin ve Ferrari’nin kendisinden beklediği rolde değil. Bu değişmeli. Ferrari’nin başarı umudu için Sebastian Vettel’e ihtiyacı var.”

15:30

Formula 1’in önümüzdeki günlerde Liberty Media’ya satılacağının söylenmesiyle birlikte Bernie Ecclestone’un spordan ayrılabileceği gündeme geldi. Amerikalı Liberty Media şirketinin Formula1’in hisselerini CVC’den almak için anlaşmaya çok yaklaştığı söyleniyor. Konu ile ilgili gelişmelerin bu hafta duyurulabileceği de iddia edilmekte. Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde ise sporun başına Rupert Murdoch’un 21st Century Fox şirketinden Chase Carey’in getirilmesi bekleniyor.

Liberty Media sahipliğinin gündeme gelmesiyle birlikte Bernie Ecclestone’nun spordaki varlığının hemen bitebileceği konusu da gündeme geldi.

İtalya GP sırasında bu haftasonunun, Ecclestone’nun Formula 1’deki son haftasonu olup olmayacağının sorulması üzerine Christian Horner “Açıkçası çok fazla söylenti var ve samimi bir şekilde onun son yarışının olmamasını umuyorum. Öyle olacağına inanmıyorum. Önümüzdeki haftalarda Formula 1’in sahipliği ve hissedarlığı konusunda yapılacak açıklamaları bekliyoruz. Bir değişiklik olacak mı göreceğiz. Ancak bu sefer çok ciddi söylentiler var. Şu anda görüşmelerin devam ettiği açık ancak bir şeyler imzalanana kadar her şey tamamen söylentiden ibarettir.”

Toto Wolff “Hisseleri almak isteyen yatırımcılar varsa, bu Formula 1 için iyi bir haber. Amerikalı medya şirketinin Formula 1’i alması iyi bir haber olabilir ancak henüz detayları bilmiyorum ve yönetim açısından neler olur onu da bilmiyorum. Bernie son 50 yıldır bu spor için harika işler yaptı ve sporu bu hale getirdi. O bir imparatorluk oluşturdu ve ondan faydalanıyoruz. Bu spor aynı anda milyonlarca canlı görüntülenme üretiyor ve Monza’da olduğu gibi tamamen dolu pistler sunuyor. Her sene 1.5 milyar dolar kâr ediyor. Bu açıdan harika iş başardı. Gelecekte gelişecek şeyler var mı yok mu göreceğiz. Ancak şu anda spekülasyon yapmak istemiyorum. Bu yanlış olur. Amerikalılar’ın çalışma şeklinden, özellikle dijital alanda bir şeyler öğrenebiliriz. Aynı zamanda geliştirmemiz gereken bazı alanlar var. Yakından bakıp ardından neyin değişmesi, neyin aynı kalması gerektiği konusunda analiz yapacaklar. Bu adamların güçlerinin bu sporu almaya  yetmesinin bir nedeni var.”

20:35

Alonso’nun Monza’daki en hızlı turu: Bu hızlı tur Alonso’nun 2013 Abu Dhabi’den sonraki ilk, kariyerinin 22. hızlı turu. Aynı zamanda McLaren’ın 2013 Malezya’dan sonraki ilk hızlı turu olurken, Honda için 24 yıl sonra bir hızlı tur demek oluyor. Japon üreticinin son en hızlı turu 1992 Portekiz GP ile Ayrton Senna’nın ellerinden gelmişti.

Villeneuve Raikkonen’in sürüşünü beğenmeye başladığını söyledi:Artık Kimi’nin bir fanı haline geldim. O kendisini sürpriz şekilde geliştirdi. Sürüşü artık çok daha iyi. Her zamankinden daha konsantre görünüyor. Birkaç yıl önceki Kimi sıkılmış gibiydi. Ama onun bir sözleşmesi var ve her şey çok daha farklı. Kimi artık mutlu görünüyor. Basına oldukça motive konuşuyor. Sürüşün keyfini çıkarıyor.

Monza’da Günün Pilotu Rosberg!: İtalya GP’sinde günün pilotu anketinin galibi yarışı tek başına götürüp kazanan Mercedes pilotu Nico Rosberg oldu. Bir önceki yarış Spa’da da Lewis Hamilton günün pilotu seçilmişti.

Sainz’ın takım arkadaşına ne zaman karar verecekleri sorulan Helmut Marko:Yeterli bilgi topladığımız ve Kvyat hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuz zaman. Şu anda teknik açıdan çok fazla kötü şansa sahip. Bu yüzden şu anda onu yargılamak adil olmaz.

22:40

Ferrari’nin biraz zamana ihtiyacının olduğunu ve Allison’la yollarını ayırdıklarını kasteden Arrivabene:Evet bu yıl hedeflerimizi yerine getirmekte başarısız olduk, ama sanırım bir ay önce üzerimize düşeni yaptık. Üzerimize düşeni yaptık ve son iki yarıştır işler biraz daha iyi gidiyor. Takımdaki atmosfer çok pozitif ve herkes önümüzdeki yarışları bekliyor. Takımın atmosferi sağlam, herkes sağlam. Doğru yöne bakıyoruz. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var, hepsi bu.

Rosberg şampiyonaya olan yaklaşımının değişmediğini söyledi:Şampiyonaya yaklaşımım değişmedi. Hala yarışları tek tek ele alıyorum. Eğer bunu yapmasaydım 43 puan öndeyken 19 puan geriye düşünce yarıştan kopardım, ama benim için her şey tek bir yarıştan ibaret. Bu sayede hala şampiyonluk mücadelesinin içindeyim.

Perez Force India’daki geleceğinin kesin olmadığına dikkat çekti:Tek bildiğim vereceğim kararın kendim için en iyisi olacağıdır. Şu an resmi olarak belli olan hiçbir şey yok. Kısa zaman içinde bir karar erip açıklama yapmak istiyorum. Bunun dışında çıkan haberlerin doğru olmadığını söylemek isterim. Force India’yı seviyorum. Bana çok yardımcı oldular, ama takım değiştirmemek için de bir nedenim yok. Formula 1’de her an her şey olabilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]