5 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

11:10

Ricciardo aracın gelişiminden memnun:Araçta yaptığımız her değişiklik iyi sonuç veriyor; tabii bizim geri bildirimlerimizin de buna katkısı olabilir. Red Bull’a katıldığımdan beri en iyi yılımı geçirdim. Araçta denediğimiz birçok şey işe yaradı.

Sainz sanal güvenlik aracını eleştirdi:Bence, Sanal Güvenlik Aracı biraz gereksiz bir şey; şahsen hoşuma gitmiyor. Eğer orta seviye bir pilot iseniz her zaman güvenlik araçlarını tercih edersiniz çünkü uygun güvenlik araçları pisti yeniden gruplandırır. Olması gereken bu fakat açıkçası bazıları, Sanal Güvenlik Araçlarını lastiklerini ısıtmak ve pite girmeden önce fark açmak için çok fazla kullanıyorlar. Avantaj ya da dezavantaj yaratmak için bu araçları kullanabilirsiniz ama ben bundan hoşlanmıyorum. Bu araçların F1’e katkısı olan bir şey olmadığını düşünüyorum, bu tabii ki benim kişisel görüşüm. Lider olsam muhtemelen hoşuma giderdi fakat ben orta seviye bir pilotum; bu yüzden sevmiyorum. Birçok yarış serisine katıldım ve eğer 10 saniyelik bir farkla liderseniz aniden bir güvenlik aracı çıkagelir ve sizi tekrar mücadele etmek zorunda bırakır.

Hamilton Mercedes’te 1 numaranın kendisi olduğunu söyledi:Mercedes için bir numaralı pilot benim, bu yüzden böyle şeyler olduğunda işin aslını ve bunun bir daha olmaması için ne yapacaklarını bilmem gerekiyor. Bu tip şeylerin neden sürekli olduğunu anlamam gerekiyor. Pistte aynı motora sahip sekiz Mercedes aracı var ve iflas eden benimki oluyor. İki motorum kaldı ve takımın bu motorların uzun süre dayanması için ellerinden geleni yapacaklarından emin olmak istiyorum; şu an tek endişem bu. Eğer bu herhangi bir seansa katılmamayı gerektiriyorsa katılmayacağım. Ne gerekiyorsa yapacağım çünkü yarışa çıkmak istiyorum. Bazen deneyim kazanarak kendini geliştiriyorsun fakat öyle zamanlar oluyor ki tüm bu deneyimleri yaşamanın bir getirisi olmuyor. Ben yine de her şeye rağmen güçlüyüm. Bu olayı çözmemiz gerekiyor, ekibimiz motoru inceleyecek ve sorunun ne olduğunu çözecek. Her zaman motor sorunları yaşadık ama sorunu bulup tekrarlanmasını engellediler ve bizi daha iyi bir pozisyona taşıyacak olan çözümü ürettiler.

11:55

Helmut Marko Hamilton’ın motorunun patlamasına kendilerinin sebep olduklarını söyledi:Açık bir şekilde bunda payımız var; büyük bir olasılıkla Hamilton’ı motor patlatmaya biz zorladık. Kendisine sürekli olarak baskı uyguladık ve liderliğini tehlikeye sokunca bize karşı fark açması gerektiğini fark etti. Motoru sürekli zorlamak onun için muhtemelen en iyi seçenek değildi.

12:55

James Key 2018’de Williams’a geçebilir: “Auto Motor und Sport’a göre Toro Rosso’nun teknik şefi James Key, 2018’de Williams takımında yer alabilir. Yapılacak değişikliğin sebebi, Williams’ın teknik şefi ve F1 emektarı 65 yaşındaki Pat Symonds’ın iki yıl içerisinde emekli olacak olması. Helmut Marko, Key hakkında konuştu: “2017’de anlaşmasının sona ermesinden sonra muhtemelen başka bir takıma gidecek.” Gündemde yer alan bir diğer teknik şef ise eşinin ani ölümü nedeniyle Ferrari’den ayrılan James Allison.

16:10

Magnussen Renault’nun kendisinden zaman istediğini söyledi:Renault birkaç hafta daha beklememi istedi, ben de kabul ettim.

Eric Boullier Honda’nın Suzuka’da ekstra baskı altında olmayacağını söyledi:Bu bizim için diğer yarışlardan biri. Ama evet, ortağımız Honda için önemli yarışlardan birisi olacak. Orada Honda’dan bir sürü insan olacak. Ama benim için Austin ya da Silverstone’la aynı olacak. Orada pek çok misafirperver insan var. Ama yarış muhtemelen aynı.

Paddy Lowe Hamilton’ın motorundaki sorunu bulamadıklarını söyledi:Malezya bizim için acı bir hapı yutmak gibiydi. Lewis’i acı verici şekilde üzdük. Onun motorundaki sorunun ne olduğu konusunda araştırma yapmaya devam ediyoruz. İlk önce sorunu bulup ardından sezonun geri kalanında tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Lewis’in sezonu tamamlaması için yeterince yedek motoru var ve sezonun geri kalanında sorun yaşayacağımızı düşünmüyoruz.

Rosberg yaklaşımını değiştirmiyor:Her hafta sonuna ayrı olarak odaklanmayı seviyorum ve şimdi bu yeniden karşımda. Şampiyonluğun hangi şekilde gelip gittiğini düşünmek istemiyorum. Sadece Malezya’da olduğu gibi devam ediyorum ve şimdiki durak Suzuka. Yeniden kazanmaya çalışacağım. Puan durumuna göre yaklaşımımı değiştirmeyi düşünmek istemiyorum. Tek isteğim yarış kazanmak, hepsi bu.

Horner Suzuka’da daha da iyi olabileceklerini düşünüyor:Artık Suzuka’ya bakıyoruz. Umarım Malezya’dan daha güçlü olabiliriz. Bu aracıma daha fazla uyan bir pist olmalı. Aracımızın tüm hafta sonu boyunca özellikle ikinci sektörde çok rekabetçi olduğunu gördük. Suzuka’nın karakteristiği ikinci sektörle benzer. Bu harika bir pist. Aynı zamanda en iyi sürücülerin pisti. Umarım güçlü bir hafta sonu olur.

Rob Smedley Suzuka’da yeni bir emniyet kemeri deneyeceklerini söyledi:Sürücülerimizin güvenliği, aracın performansı da dahil olmak üzere her şeyin üzerinde ve her şeyden daha önemli. Üretici değiştireceğiz. En erken Japonya’da yeni bir tasarım deneyeceğiz. Her şey iyiyse Amerika’da onu kullanabiliriz. Bu oldukça iyi bir tepki.

Ricciardo bir zafer daha kazanmak istiyor:Herhalde alınabilecek en kötü zafer buydu çünkü ayakkabının içinde çok fazla ter vardı. Ama çok mutluydum, bu yüzden ter falan umrumda değildi. Rosberg ise şampanyanın tadından pek memnun kalmadı ama çok eğlendik. Rosberg basın konferansında beni dürterek ‘bunu bana bir daha yaptırma, çok iğrençti!’ dedi. Ben de, ‘gelecek sefer benim kazanmamı engellemen gerekecek dedim’. Umarım bu hafta da iyi bir performans yakalayabiliriz. Burada kesinlikle bir şansımız var. 2014’te yağışlı bir günde yapılan yarışta oldukça hızlıydık ve şu an aracımız o zaman olduğu kadar iddialı, hatta daha iddialı olabilir. Malezya’da Hamilton’ın yaşadığı problemler nedeniyle şanslıydık fakat Suzuka’nın daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Mercedes en azından sıralama seansında daha hızlı olacak fakat aramızdaki farkın Malezya’daki kadar büyük olacağını düşünmüyorum. Malezya’da birinci olduk fakat bence burada daha rekabetçi olacağız. Yağmur yağarsa kazanırız; kuru hava şartlarında ise Mercedes favori olacaktır.

17:45

Raikkonen Mercedes’i güçlü yapanın motor modları olduğunu düşünüyor:Yaptıkları şey ve aradaki fark sadece tahmin. Ancak bunu daha önce de gördük. Bazı yarış koşullarında ve sıralamalarda, daha hızlı olabiliyorlar. GPS’den neler olduğunu görebiliyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Durumu iyileştirmemiz lazım ancak yeni bir şey yok. Diğerleriyle mücadele edebilmek için aracımızı hızlandırmalıyız. Yeni bir şey yok. Sezonun çoğunda bizden daha hızlılardı. Belli alanlarda zorlayıp gelişmeye devam etmeliyiz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]