4 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

11:40

Toto Wolff yarış pilotlarının lastik testi yapmayacaklarını söyledi:Şu an için onların test yapması yönünde bir plan yok. Listede Pascal var ancak belki Abu Dhabi’de gerçekleşecek son testte değişiklik olabilir.

Ocon’un yarışmasına izin çıktı: FIA sıralamaların başında kenara çekmek zorunda kalan Esteban Ocon’un yarışmasına izin verdi. Fransız pilot yarışa son sıradan başlayacak.

Hamilton Button’ı övdü:O olağanüstü bir İngiliz şampiyon. Babamla ilk kez bir Formula 1 hafta sonuna geldiğimde pastırma yerken onu izlediğimi hatırlıyorum. Jenson hayalini kurduğum şeyi yapıyordu. O bu spordaki 17. yılını geçiriyor ve bu çok uzun bir süre. Yaptığı iş inanılmaz. Geçen gün sürücüler brifinginde bir şaka yapılmıştı. Max, Jenson ve Felipe’nin yanında oturuyordum. Jenson Max’a ‘sen henüz bir yaşındayken ben ilk Formula 1 yarışıma çıkmıştım’ dedi. Bu gerçekten çılgınca. Ama Jenson hala fit, sağlıklı ve genç. Bu yüzden onun için en iyisini diliyorum.

Alonso: Spa’nın aynısı olmayacak:Son yarış Spa’da mücadele ettiğimiz pozisyonlar için yarışmamız çok zor. Monza çok farklı bir pist, bizim için daha zor. Sadece altı viraj var ve geri kalanı düzlük. Zaman kazanmamız mümkün değil. Yarışta sorunlar yaşayacağımız sır değil. Sonuç ne olursa olsun mücadeleden zevk alaya çalışacağız. Kazandığımız her puandan memnun olabiliriz. Eğer ilk on içinde bitiremezsek, yarış boyunca elde edeceğimiz bilgiler gelecek için yardımcı olabilir. Yani olumlu tarafa bakacağız.

Liberty Media F1’i satın alabilir: Alman yayıncı Auto Motor und Sport’un haberine göre Liberty Media, Formula 1’i satın almak için yapılan 8.5 milyar dolarlık anlaşmanın ilk kısmını salı günü ödeyecek. Eğer anlaşma resmileşirse CVC Capital Partners’in yüzde 35,5’lik hissesi Liberty Media’ya geçecek ve CVC Capital Partners, Formula 1’den tamamen ayrılacak. Anlaşmayla birlikte Bernie Ecclestone’un görevine devam etmesi bekleniyor.

13:30

Kimi Raikkonen: Yaklaşımım değişmeyecek. Kimi Raikkonen, Belçika GP’sinin ilk virajında Max Verstappen ve Sebastian Vettel’le yaşadığı temasa rağmen yaklaşımında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini söyledi. “Yaklaşımım aynı olacak. Yarışımın geçen sefer olduğu gibi ilk virajda bitmemesini umuyorum. Yine de ilk virajda ne olacağını asla bilemezsiniz. İyi bir başlangıç yapmalıyım. Sonrasında neler olacağını göreceğiz.”

Hamilton ve Alonso Halo’yu test edecek. Fernando Alonso ve Lewis Hamilton, Singapur GP’si hafta sonunda Halo’yu test edecek yeni isimler olacak.

16:40

2016 İtalya GP: Monza’nın galibi Rosberg: Monza’daki yarışı ikinci cepten kalkan Nico Rosberg kazanırken kalkışta kaybeden takım arkadaşı Lewis Hamilton ikinci tamamladı. Polden başlamasına rağmen iyi kalkamayan Hamilton altıncı sıraya kadar geriledi, ancak Ricciardo ve Bottas’ı geçtikten sonra tek pit stop stratejisi ile ikinciliği garantilemeyi başardı. Kalkışta bu kez Red Bull’lardan uzak duran Ferrari’ler Mercedes’lere yetişemeseler de üçüncü ve dördüncü bitirebildiler.

Crg06yiWIAEJVVw.jpg large

20:45

Hamilton, her şeyi doğru yaptığı halde neden yavaş start aldığını anlamıyor. Sadece yanımdan gelip geçen araçları hatırlıyorum. Kalkışta her zaman ne yapıyorsam aynını yaptım.

Vettel, üçüncü sırada bitirdiği yarışın ardından yeterince hızlı olamadıklarını kabul etti. İyi bir kalkış yaptım ve Lewis’i geçmeyi başardım. İlk viraja gelirken Nico ile yan anaydık. Erken frenleme yapmasını bekliyordum ama yapmadı, dördüncü viraj öncesinde bir şansım daha olacağını düşündüm ama öyle olmadı. Günün sonunda gördük ki Mercedes’in yarış hızı bizimkinden fazlaydı.

Ricciardo, Bottas’a yaptığı cesur ataktan sonra Fin pilotu övdü. “Sadece yapmak istedim! Uzunca bir süre Valtteri’nin arkasındaydım. Ona yaklaştığımda lastiklerim zarar görmeye başladı ve düzlükte çok hızlıydı. Onu geçtiğim turda ona hiç olmadığı kadar yaklaşmıştım. Belki de bir daha bu kadar yakın olamayacağımı düşündüm ve ‘neden olmasın?’ dedim. Pazar gecesi ‘ah keşke deneseydim’ demek istemedim. Bu yüzden şansımı denedim ve onun bana karşı adil olacağını biliyordum.”

Raikkonen, iki pit stratejisi bizim için en hızlı stratejiydi. “Seçtiğimiz strateji bizim için en hızlısıydı. Bu konuda doğru olanı yaptığımızı düşünüyorum. Yine de daha iyi bir sonuç için yeterli değildi. Yarışta daha güçlü olmalarını bekliyorduk ve sonucun bir noktada iyi olduğunu düşünüyorum. Elbette istediğimiz sonuç üçüncülük veya dördüncülük değil ama kötü bir sonuç da değildi.”

Verstappen, yarış startında aracın stop etmesini engelleyen sistemin (anti-stall) devreye girmesinden dolayı çok sıra keybettiğini söyledi. “Açıkçası ne olduğunu bilmiyorum. Debriyajı bıraktığımda anti-stall sistemi devreye girdi. Bu yüzden bizim için şanssız bir andı. Rakiplerimizi yeniden yakalama konusunda iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Çok fazla araç geçmek zorundaydık ve bu hem bizi hem de lastiklerimizi zorladı. Özellikle ikinci stintte lastiklerimiz fazla aşındı. Son bölüm ise daha iyiydi.

21:05

Alonso, İtalya GP’de attığı en hızlı turun McLaren’in gerçek gücünü yansıtmadığını söyledi.  “En hızlı turu atmış olmam bir şeyi değiştirmiyor. Sonuç olarak tüm yarış boyunca puan mücadelesinin dışındaydık ve umarım bizim için daha iyi pistler olur. Bu pistin çok zor olacağını biliyorduk ve öyle oldu. Spa’nın aksine burada önümüzde bir olay olmadı. Bu tür pistlerde olaylar olmayınca, gereken seviyede olmadığımız için, -ki bunu biliyoruz- ne yazık ki sonuç böyle oldu.”

Fernando Alonso, 2016 Formula 1 sezonunun son yarışlarında Ferrari pilotlarıyla mücadele edebileceklerini düşünüyor. “Bugün puan kazanacak performansımız yoktu. Bunu biliyorduk ve buraya gelirken böyle bir şey olmasını bekliyorduk. Doğrulanmış oldu. Austin, Abu Dhabi gibi yarışlarda ilk 5’te olup umarım Ferrari ile mücadele edebiliriz. Singapur’dan itibaren bizim için farklı bir şampiyona başlıyor. Araç oldukça rekabetçi görünüyor bu yüzden rahat bir şekilde puanlar kazanabiliriz. Ne yaptığımızı, zayıf ve güçlü yönlerimizi biliyoruz. Bizim için iyi olacak bazı yarışlar olacak bu yüzden o yarışlarda mükemmel olup maksimum puanları almalıyız.”

Ferrari’nin takım patronu Maurizio Arrivabene, takım olarak İtalya yarışında yanlış strateji seçtikleri iddialarına güldüklerini söyledi. “Yarıştan sonra tek pit stop stratejisinin daha iyi olacağı şeklinde yorumlar duydum. Buna mühendislerimizle güldük. Tek pit stop yaparsanız kendinizi korumanız gerekir. Biz tam tersiydik ve agresiftik. Onlarla aynı stratejiyi uygulasaydık, bugün olduğumuzdan 11 sn daha yavaş olacaktık. Bu yüzden daha hızlı stratejideydik.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]