4 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:15

Susie Wolff F1’de kadın pilotun olmasının yakın olduğunu düşünüyor:Herkes bana motor sporlarının zirvesinde neden kadınların da olmadığını soruyor. Bunun cevabı basit çünkü bu sporlara genç yaşlarda başlayan kadın yok. Start gridinde 22 cep var ve her pilot Formula 1’in hayalini kurmakta. Formula 1’e geçiş yapmak, cinsiyetiniz ne olursa olsun inanılmaz zor bir şey. Eğer 8-10 yaşlarında yarışan 1000 erkek çocuğu varsa, kız çocuklarının sayısı 10-20’yi geçmiyor. Bu rakamlara bakıldığında onları iyi yerlere taşımanın zor olduğu görülüyor. Toplum bu değişim için hazır. Bu tabii bir gecede olacak bir şey değil, zaman alacak. Padokta ve televizyonda bu değişime yardımcı olan başarılı kadınlar var; oradalar çünkü işlerinde en iyiler. Bu değişim için bir zaman vermek çok zor fakat önümüzdeki 10 yıl içerisinde F1 gridinde bir kadın görmeyi umuyorum. Gerçi yeni teknik düzenlemeler bunu zorlaştıracak. İşin içinde daha fazla aşağı basma kuvveti ve daha büyük lastikler olacak. Tüm testler, pilotların daha fazla fiziksel güç sarf etmesinin gerekeceğini gösteriyor. Williams’taki hazırlığımın büyük bölümü fiziksel antrenmana dayalıydı. Eğer araçlar ve F1 o günkü gibi olsaydı bir kadının başarılı olacağını söyleyebilirdim.

11:15

Toto Wolff Hamilton’ın motor sorunlarının ilgili olmadığını söyledi:İlginç, motorların iflas etmesine çoğu zaman bizim hatalarımız neden olmuyor. Farklı motor problemleri meydana gelmişti ve bu problemler motor zincirinden, materyal problemlerinden, montaj problemlerinden ya da tasarım hatalarından kaynaklanıyordu. Bu problemlerin bizim tanımlayabildiğimiz herhangi bir düzeni yok.

12:40

Nico Rosberg Malezya GP’inden sonra Vettel’in kendisini arayarak özür dilediğini belirtti. “Özür diledi ki bu hoş bir davranıştı. Özür dilemesi kaybettiğim puanları geri getirmiyor fakat yine de bunu duymak güzel. Rosberg, yaşadığı kazadan sonra yarışının sona erdiğini düşünmüştü fakat mücadele ederek üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. İyi bir start almıştık, Hamilton’ın hemen yanındaydım ve o anda arkadan büyük bir darbe alınca spin attım. Yarışın benim için bittiğinden, aracın mahvolduğundan emindim. Tabii ki elimden geldiğince hızlı bir şekilde spin attım ve yarışa devam ettim; aracın da halen iyi durumda olması şaşırtıcıydı. Araç tabii ki biraz hasar almıştı ama kullanılmayacak durumda değildi. Çok şaşırmıştım. Sonrasında elimden gelen tek şey zorlamaktı. Öyle bir grup ile mücadele etmek de oldukça eğlenceliydi. Bayağı bir ilerledikten sonra Kimi ile mücadele ettim; onu geçmeye çalışırken yaptığım hamle biraz agresifti ve aldığım cezayı kabul ediyorum. Neyse ki ceza, sonucu etkilemedi ve üçüncü sıraya yerleştim.”

12:50

Rosberg Vettel’in arayıp özür dilediğini söyledi:Sebastian beni aradı. Özür diledi ki bu hoş bir davranıştı. Özür dilemesi kaybettiğim puanları geri getirmiyor fakat yine de bunu duymak güzel. İyi bir start almıştık, Hamilton’ın hemen yanındaydım ve o anda arkadan büyük bir darbe alınca spin attım. Yarışın benim için bittiğinden, aracın mahvolduğundan emindim. Tabii ki elimden geldiğince hızlı bir şekilde spin attım ve yarışa devam ettim; aracın da halen iyi durumda olması şaşırtıcıydı. Araç tabii ki biraz hasar almıştı ama kullanılmayacak durumda değildi. Çok şaşırmıştım. Sonrasında elimden gelen tek şey zorlamaktı. Öyle bir grup ile mücadele etmek de oldukça eğlenceliydi.

18:10

Renault’dan Frederic Vasseur hedeflerinin iki araçla puan almak olduğunu söyledi:Gelişiyoruz. Artık Toro Rosso ve Haas’la savaşıyoruz. Bu pozisyonları koruyup bir adım daha atmalıyız. Bir sonraki hedefimiz iki araçla birden puan almak olacak. Üçüncü bölümden çok uzakta değiliz. Bir sonraki hedefimiz de bu olacak. Aracı geliştirebileceğimizi düşünüyorum ve bunu yapmayı başarıyoruz. Böyle devam etmek zorundayız. Herhangi büyük bir güncellememiz olmayacağı için büyük bir adım atmayı beklemiyoruz. Ama durum herkes için aynı. Herkes benzer performansta olacak. Ayrıntılara dikkat etmek zorundayız.

De la Rosa tüm zamanlarının en iyi pilotunun Alonso olduğunu söyledi:Kariyerim boyunca büyük sürücülerle çalıştım. Hemen hemen tüm telemetri verilerini gördüm. Bunun söylemem farklı dönemlerde yarışan pilotlar için haksızlık olabilir ama tüm zamanların en iyi pilotunu seçecek olsam bu Alonso olurdu. McLaren bugün S3’e kalmak için yarışıyorlar ve gelecek şampiyon olmaları çok zor. Ama podyum için mücadele edeceklerinden hiç şüphem yok.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]