FIA, 2018’de Ferrari tarzı ön süspansiyon bağlantısını yasakladı!

6

Charlie Whiting, 12 Aralık Salı günü takımlara, 2018 araçlarının ön süspansiyonu ile alakalı teknik bir bildirge (TD 044) gönderdi. Ferrari’nin bir kaç ay önce FIA’dan, gideceği yönle alakalı istekte bulundu ve mektup gönderdi.

FIA, direksiyon milinin, süspansiyona bağlandığı noktayı kıvrımlı bağlantı ile uzatıp, aracın yerden yüksekliğini ayarlamaya çalışan sistemin yasak olduğunu Ferrari’ye ve bütün takımlara direktif vererek bildirdi.

FIA bu prensibi bildirmesiyle birlikte, 2017 Ocak’ta Marcin Budkowski’nin yasakladığı hidrolik süspansiyonun geri dönüşüne de onay vermiş oldu.

Özetlersek, görünen tabloda Mercedes kazandı, Ferrari kaybetti mi? sorusu karşımıza çıkıyor. Renault ve Red Bull mekanik çözümleri, sezonun ikinci yarısı sürekli değiştirerek test etti.

6 Yorum

  1. Yani aracın ön kısmının yerden yüksekliği direksiyon pozisyonu ile değiştirilebiliyor. Virajlarda başka, düzlükte başka bir yükseklik ayarı. Performans bulabilmek için ne işlerle uğraşıyor adamlar. Son kuş da bu kaldı herhalde 😀

    Eline sağlık, doğru düzgün bir şey anlamadık gerçekten.

  2. Ferrari’nin kullandığı bağlantı sistemi push rod, Mercedes’in wishbone. Mercedes’i, hatta RBR’de Ferrari tarzı sistemi kopyalamıştı ve McLarenide etkileyecek bir durum olabilir. Yani hepsi illaki etkileneceklerde, bağlantı noktalarının böyle değilde başka bir türle bağlanabilirliği henüz net değil.

    Ferrari orada bir iyi bir şeyler bulmus olabilir ve FIA’ya sormus olabilir, FIA’da bunun yasal olmadığına karar verip hepten yasakladı. Aslında haberde italyan amca sağolsun, anlamak için yırttık bir yerlerimizi. 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]