31 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

08:40

2016 Meksika GP: Vettel de ceza aldı, podyum Ricciardo’nun!: Max Verstappen’in pist dışına çıkarak avantaj sağladığı gerekçesiyle 5 sn cezası almasının ardından podyuma çıkan Sebastian Vettel, frenlemede yön değiştirdiği için 10 sn cezası aldı ve 5.liğe geriledi. Böylece podyum Daniel Ricciardo’nun oldu.

Hamilton ilk virajda avantaj kazanmadığını söyledi:Lastiklerimi yaktım, bu yüzden bir avantaj yoktu. Viraja girerken hala liderdim. Çıkarken de öyle. Bu yüzden avantaj kazandığımı düşünmüyorum. Formasyon turunda sağ ön frende bir sorun vardı. Sol fren 500 dereceyken sağ fren 200-250 dereceydi. 1. viraja geldiğimde sağ fren uyandı ve kilitlendi. Çok fazla hıza sahiptim. Duvara vurmadığım için şanslıydım. Ardından çok büyük vibrasyon yaşadım. Devam edip edemeyeceğimi bilmiyordum. Titreşim çok fazla olduğu için daha fazla devam edebileceğimden emin değildim.

Marko Vettel’i eleştirdi:Bunlar 4 kez dünya şampiyonu olan birisine yakışmayan şeyler. Seçtiği kelimeler birinci sınıf değildi.

Verstappen ağzını bozan Vettel’i anlayamıyor:En azından ben bunu iyi bir şekilde yapabilirim. O ise bunu bilmiyor çünkü yaptığı şey saçma. Daniel onun yanındaydı ve üstüne sürdü. Temas ettiler ve ardından telsizden bağırmaya başladı. Genel olarak telsizden kaç defa küfür ettiğini bilmiyorum. Okula ya da bir şeye gidip iyi bir dil öğrenmesi lazım. Onunla konuşacağım çünkü bu şekilde davranması saçma. Her zaman hayal kırıklığı yaşıyor. Tüm hafta sonu boyunca bağırdı durdu. Sonuç olarak o şu anda çok büyük hayal kırıklığı yaşayan bir adam.

Lauda Verstappen’i eleştirdi:Ceza doğru karardı. Onun gibi sürekli hata yapan cezalandırılmalı. Helmut onunla konuşmak zorunda. Verstappen bu kadar agresif sürmese çok daha fazla gelişir. Onun yetenekleri inanılmaz ancak bu aptalca hareketleriyle her şeyi öldürüyor. Bunun farkında değil. Her şeyi doğru yaptığını düşünüyor ancak yapmıyor. Sakinleşmek zorunda. Bir sonraki küstahlık oydu. Bu kibir nereden geliyor bilmiyorum. Anlayamıyorum. Bu olay artık kontrolden çıktı. Diğer pilotların kızgınlığı gittikçe artıyor.

Ricciardo Vettel ve Hamilton’ın ceza alması gerektiğini söyledi:Dürüst olmak gerekirse startı anlamadım. Nasıl oluyor da lastikleri kilitleyip pist dışına çıktıktan sonra tekrar liderlikte kalınabiliyor? Lewis’in cezayı hak ettiğini düşünüyorum. O pozisyonda kim olsaydı cezayı hak etmiş olurdu. Max’ın Seb’e savunma yaparken şikanı kestiğini gördüm ve o ceza aldı. Bu yüzden bilmiyorum. Lewis’in yaptığında ne farklıydı cidden bilmiyorum. Bilmiyorum. Bana göre frenleri kilitleyip virajı kestiyseniz bu bir hatadır ve bedelini ödemeniz gerekir.

Ricciardo yarışın sonunda Vettel’in yaptığını anlayamıyor:Seb’in herkesin son dönemde şikayet ettiği şeyi yaptığını düşünüyorum. Şimdi ise gülüyor… Bilmiyorum. Bana göre yaptığı savunma ile orada olmayı hak etmiyor. Düzlüğün yarısına kadar savunduğunu gördüm. İçeri girecektim. Bir an iç tarafı açtı ve orada iç tarafa daldım. Orada olmak için her hakka sahiptim ve bir anda frenlemede kapıyı kapatmaya başladı. Teması engellemek için frenleri kilitledim ancak sonunda kapatmaya devam etti ve gidecek bir yerim yoktu. Bu yüzden hayal kırıklığı yaşadım. Beni yanlış anlamayın. Ben yarışmayı, sert yarışmayı seviyorum. Frenlerin kilitlendiğini görmeyi seviyorum ve hatta biraz temas bile olabilir. Ancak bu tamamen frenleme anında hareket etmekti. Savunma yapacaksanız erkenden pozisyonunuzu almalısınız. Size hamle yapıldıktan sonra bunu yapamazsınız. Bugün böyle oldu: Seb oradaydı, hamlesini yaptı. Ben de yaptım ve satranç maçını kazandım. Ardından ‘Her şeyi batırdım, şimdi hatamı telafi etmeye çalışacağım’ dedi. Bana göre bu doğru değil.

11:50

Rosberg Hamilton’ın ceza almasına gerek olmadığını söyledi:Öncelikle, Lewis bu hafta sonu çok iyi bir iş çıkardı. Cevap istediğiniz için söylüyorum: Lewis pist dışı kaldığında birinci sıradaydı ve piste döndüğünde de birinci sıradaydı, yani sorun yok. Bunun yanı sıra yarışta birçok şey oldu, olaylı bir yarıştı ama nihayetinde ikinci oldum; bunu kabullenmeliyim. Lewis daha hızlıydı ve zaferi hak etmişti. Benim için ise ikincilik, elimden gelenin en iyisiydi.

14:00

Hamilton zaferlerin geç gelmesine üzgün:Bu sonuçları çok geç almak üzücü. Geriye dönüp baktığınızda, Malezya’daki talihsizliği yaşamasaydım belki şu anda farklı bir pozisyonda olurdum. Ancak bu bir motor yarışı… Kazanıp kazanamayacağımı bilmediğim bir şey için savaşıyorum. Pek olası bir senaryo değil fakat sonuna kadar zorlamam gerekiyor. Ya acı veren, ya da mutlu edecek bir sonuç alacağız. Ancak Formula 1 kariyerimin başından beri bildiğim tek şey, son dakikaya kadar her şeyin değişebileceğidir. Pes etmememin sebebi bu.

Arrivabene Vettel’in Whiting’den özür dilediğini söyledi:Sebastian ile konuştum. Aramızda olanları halka açık şekilde söylemek zorunda değilim. Özür diledi ve bunun tekrar olmayacağından eminim. Bu arada, olan bitene bir bakın. Bazen FIA’dan daha hızlı bir reaksiyon bekliyorum.

Perez Meksika yarışı sonrası üzgün:Daha fazlasını gerçekten istedim, tüm yarış boyunca elim kolum bağlıymış gibi hissettim çünkü ne kadar zorlarsam zorlayayım geride kaldım. Düzlükte çok hızlıydılar ve yarış öncesinde, mücadele etmememiz gereken bir araç varsa onun da Williams olduğunu biliyorduk. Ne yazık ki ikisiyle de savaşmak zorunda kaldık. Her turda elimden gelenin en iyisini yaptım ama çok hayal kırıklığına uğradım çünkü takımıma ve insanlara daha iyi bir sonuç sunmak istiyordum.

20:00

Ecclestone olaylı yarıştan memnun:Harikaydı. Yarışta böyle şeyler olmalı. Bu mücadelenin kurallara uygun olup olmadığına bakan insanlar var ve kararı onlar veriyor. Pist dışında dolaştılar mı? Bence hayır. Bugün kimse duvar koymamız gereken yerlere gitmedi.

Vettel kızmak için sebeplerinin olduğunu iddia etti:Her şeyi gördünüz, başka ne söyleyebilirim ki? Kızgın olmamın sebebi var. Yine de büyük bir yarış oldu. Aracımız çok iyiydi. İlk turda geriye düştüm ancak yükselmeyi başardım. Sonra podyum mücadelesine döndük. Neler olduğunu tekrarlarda görmek istiyorum. Kendimi Daniel’e karşı savunmaya çalıştım. En azından bana öyle geldi. Ona yeteri kadar boşluk bıraktım. Daniel’i biliyorum, bazen çok iyimser ataklar yapabiliyor. Atak kolladığını biliyordum. Sonucu ne olursa olsun yerimi korumaya çalıştım. Ancak araçlar arası iletişim her zaman çok iyi olmuyor. Bu olay öncesinde Verstappen benim tepkilerimi kontrol etmeye çalıştı. İlk iki virajda önümde aniden fren yaptı. Beni yavaşlattı ve çok kızmıştım… Neredeyse Daniel’le çarpışacaktık. Neden söz ettiğimi anlıyor musun? Tekrarları izlemek istiyorum. Gerekirse Daniel’le tekrar konuşmaya hazırım. Söyleyebileceğimin hepsi bu.

Alonso geçiş yapmakta zorlandıklarını söyledi:İlk turda Sainz’la aramızda ufak bir olay oldu ve o olaydan sonra trafikte kaldım. Neredeyse 40 tur boyunca Carlos Sainz’ı izledim. İkinci pit stopta yaptığımız hata bize yardımcı olmadı. Jenson’la farklı taktikler denedik ancak puan almamız pek mümkün değildi. Aslında önümüzde araç olmadığı zaman oldukça iyiydik ve bence dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de bu.

Button trafikten şikayet etti:Yarışta tek pit stop yaptık ancak tüm pilotlar için asıl sorun geçiş yapamamaktı. 30 tur trafikte kaldık ve çok fazla zaman kaybettik. Sonrasında Magnussen’i, Fernando’yu, Carlos’u, Palmer’ı geçtim. Önümüz açıkken gerçekten iyiydik. Bugün elimden gelen her şeyi yaptığımı düşünüyorum. Bazı ilginç mücadeleler oldu ancak Meksika’da geçiş yapmak gerçekten çok zor. Belki aynı stratejiyi yapabilirdik ancak risk almak istedik. Puan kazanmak için her şeyi yaptık.

Raikkonen orta lastiklerden şikayet etti:Start benim için çok kötü değildi ve iyi bir tempo yakalamayı başardım. İlk pit stoptan sonra orta lastiklere geçtik ve iyi bir yol tutuş bulmakta zorlandım. Durumun ikinci bir sette nasıl olacağına bakmak istedik ve yeni bir set taktık. Ama arka tarafta daha iyi bir yol tutuş yoktu. Bunun doğru bir karar olup olmadığını söylemek çok kolay ama en azından denediğimiz için mutluyum.

Toto Wolff Rosberg’in şampiyonluğuna Brezilya’da kazanmanın yetecek olmasından memnun:Nico bundan fayda sağlayabilir çünkü şampiyon olmak için artık 2. olması yeterli konusu geride kaldı. Şampiyonluk artık onun elinde. Brezilya’da yarışı kazanırsa, şampiyonluğu erkenden kazanmış olur. Durumu daha az baskıyla idare etme açısından daha kolay olabilir çünkü geride Abu Dhabi yarışı var. Bu yüzden gerçekten ilginç olacak. Taraftarlar için şampiyonada olanlar harika.

Horner Vettel’in hakemlere küfrettiği için ceza almasını bekliyor:Olayın sıcaklığında pilotlar her zaman duygularını yansıtırlar. Diğer sporlarda, mesela futbolda oyuncularda mikrofon olsa o zaman ligler sahada olduğundan daha hareketli geçer. Ancak hangi spor olursa olsun özellikle hakeme küfür edemezsiniz. Bu yüzden Vettel bununla ilgili bir yaptırım almazsa şaşırırım. Bizde sürerken bu şekilde bir yaklaşımı yoktu. Hayal kırıklığını yüksek sesle dile getiriyor. Herkes bunu duyabiliyor.

22:45

Arrivabene ikinci piti Raikkonen’in istediğini söyledi:Lastiklerinin bittiğini söyledi ve onun için stratejimiz Seb ile aynıydı. Bunu istedi ve lastik durumundan şikayet etti. Ardından hemen stratejiyi değiştirerek onu pite aldık. Bazen pilotlar lastiklerin davranışından emin olmuyorlar. Bunun için en iyi yol yeniden strateji yapmaktı. Onu sakinleştirmek için B planı yaptık ve pite alıp tekrar piste gönderdik.

Arrivabene Vettel’in cezası hakkında konuştu:Podyumu sonuna kadar hak ettik. Tüm takım müthiş bir karakter sergiledi ve pilotlar çok iyi bir iş çıkardılar. Ne yazık ki sonuç, aşırı ve adaletsiz bulduğum bir karar nedeniyle elimizden alındı.

Hülkenberg Hamilton’ın cezasını anlayamıyor:Lewis’in starttaki olayı çok garipti. Bu avantaj kazanmak değilse başka hiçbir şey olamaz. Orada çakıl havuzu ya da duvar olsaydı onun için çok kötü olurdu. Bilmiyorum, bugün kuralı onun için çiğnediler gibi görünüyor.

Hülkenberg Hamilton’ın fren sorunu sebebiyle taştığına inanmıyor:Eğer eski bir freniniz olsaydı yarışın geri kalanında da öyle olurdu; yarışı nasıl kazandığına şaşırdım. Açıkçası o anda bunun hakkında fazla düşünmedim çünkü benim yarışım değildi ve beni ilgilendirmezdi. Yarış sonrasında, inceleme yapılmadığı için şaşırdım.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]