30 Ekim Konsantre F1 Haberleri

2

10:10

Verstappen Mercedes’leri kalkışta geçmeyi planlıyor:Bugünkü sıralamalardan çok memnun kaldım. Bir kez daha gridde 2. çizgideyiz ve starttan itibaren savaşabilmek için ideal pozisyondayız. Tüm hafta sonu boyunca iyi bir araca sahiptik. Maksimum hız açısından hala biraz gerideyiz. Bu yüzden sıralamalarda Mercedes’le mücadele etmek zor oluyor ancak yine de çok yakınız. Bu açıdan iyi bir başarı. 1. viraj öncesinde uzun bir düzlük var ve süper yumuşak lastiklerle başlıyoruz. Bu yüzden en başından itibaren yükselme şansımız yüksek. Yarış performansımız da güçlüydü. Bu yüzden yarın için sabırsızlanıyoruz.

Vettel Ferrari’nin lastik performansından şikayetçi:Yumuşak lastiklerle, süper yumuşak lastiklere göre daha fazla yol tutuşu buldum. Bu oldukça olağan dışı. Bu yüzden buna bakmalıyız. Sabah süper yumuşak lastiklerde zorlandım. Dün böyle bir şey yoktu. Koşullar açısından bir şeyler oldu ancak biz de iyi olmalıydık. Daha sıcak pist ile daha iyi olmalıydık. Aracım 2. sırada olacak kadar iyiydi ya da en azından 2. çizgide olacak kadar iyiydi. Ancak bunu başaramadık.

Rosberg Hamilton’ın turunun mükemmel olduğunu söyledi:Lewis’in turu mükemmeldi. Benim ki ise değildi. Sonunda önemli olduğu an turu bir araya getirmeyi başardım. Bu açıdan makul seviyede memnunum. En azından ilk çizgide olmayı garantiledim. Tabi ki pole değil ancak yine de yarın için bana iyi bir şans sağladı.

Vettel 2. seansta Hamilton’ı engellediğini kabul etti:Onu engelledim ancak geldiğini bilmiyordum. Çok geç söylendi. Benim hatam. Bu yüzden ceza verirlerse sorun değil. Şu anda yapabileceğim bir şey yok.

Hamilton 3. seansın hafta sonunun en kötüsü olduğunu söyledi:Uzun sürüşlerde gerçekten güçlüydük ve antrenmanlar gerçekten iyiydi. Bu açıdan 3. seans, tüm hafta sonunun en kötüsüydü. Her zaman dediğim gibi önemli olduğu anda mükemmel bir turu bir araya getirmek özellikle bu lastiklerle çok önemli. Yarın için doğru stratejiye sahibiz ve aracımız uzun sürüşler için iyi durumda.

Horner Mercedes’i yenebilmek için farklı strateji uygulayacaklarını söyledi:Lastik seçimlerine bakınca onların neyi hedeflediğinden emindik. Mercedes’le aynı strateji ile yarışırsak ona cevap verirlerdi ve biraz performans avantajları olurdu. En azından bu şekilde yarışa farklı bir şey katmış olacağız. Stratejik açıdan daha heyecanlı olacak. Esnek olmalısınız. Bu lastiklerin sıcaklığı çok hassas. Her senaryoya açık olmalıyız. Burada kendi yarışımızı yapmak için varız. Onlar da kendi mücadelelerini yapacaklar. Bir fırsat yakalarsak onu değerlendirmeye çalışacağız.

Alonso 11.likten memnun olmasına şaşırıyor:11. olduğum için mutlu olmak çok güzel bir şey değil ancak durum böyle ve en iyi start pozisyonu orası ve temiz taraf. Bir kaç yarış önce  7 ve 8. sıralar için savaşıyorduk ancak şu anda 9, 10 ya da 11. sıra için mücadele edebiliyoruz. 11. sıra sayesinde en iyi seçenek olan lastiği seçebiliriz. 11. sırayı kazanmak için biraz şansa ihtiyacımız vardı.

12:35

Hülkenberg sıralama performansından memnun:Aracım sıralama turlarında sürekli daha iyi hale geldi. Gerçekten çok iyiydi. Pistin gelişimi bana yardımcı oldu. Belki de lastikleri anlama ve doğru yeri bulma konusunda iyi bir iş yaptım. Attığım tur en iyisiydi. Yapabileceğim başka hiçbir şey yoktu. Bundan daha fazlasını alamazdım. Sonuçta bizim için büyük bir sıralama turları oldu. Yarın ilk virajda temas yaşamamaya çalışacağım! Dikkatlı olmak zorundayım ama her start bir öncekine göre farklı oluyor. Geçen hafta benim için iyi değildi ancak bu hafta daha iyi olmasını bekliyorum.

Perez sıralama hatalarına yanıyor:Son bölüme kalamamak üzüntü verici. Ama güçlü bir strateji ile yarışta yükselebileceğimden eminim. S2’de ilerlemeyi görebilmek adına yumuşak lastiklerle piste çıktık. İkinci turumda süper yumuşak lastiklere geçtim. Fakat son turumda ufak bir hata yapınca son bölüme kalma şansım bitti. Ön lastikleri kilitledim ve virajı genişten almak zorunda kaldım. Hata için üzgünüm, umarım yarın daha iyi bir yarış çıkartabiliriz.

Sıralama turlarında spin atan Gutierrez en iyisini yaptığını düşünüyor:Bizim için oldukça zor bir hafta sonu oluyor. Sıralamalarda ikinci bölüme kalmanın kolay olmayacağını biliyorduk ama araçtan her şeyi aldığımı düşünüyorum. Elimden geleni yaptım ve limitlerde sürdüm. Taraftarların desteği gerçekten inanılmazdı. Olabildiğince agresif olmaya çalıştım çünkü bunun yetip yetmeyeceğini bilmiyordum. Sonunda maksimumu aldım ancak yeterli değildi. Araçtan çok mutlu değilim. Ama taraftarların desteği gerçekten çok hoştu. Onlar bana büyük bir motivasyon katıyor ve hepsine teşekkür etmek istiyorum.

16:55

Mercedes’in Rosberg’i sabote ettiği iddia edildi: Son turunda her şeyi bir araya getiren ve 0.2 saniye geride ikinci olan Rosberg’in neden yavaş kaldığı merak ediliyordu. Lauda bunun lastik sıcaklığı ve dengeden kaynaklandığını söyledi. Ancak padoktaki iddialara göre Mercedes, Hamilton’ın yaşadığı sorunların ardından adaletli bir şekilde Rosberg’i yakalayabilmesi için Rosberg’e motor modunu tam olarak kullandırtmıyor. Bu iddialar üzerine konuşan Wolff, iddiaları kabul etmedi ve sorunu ‘basit bir denge sorunu’ olarak yorumladı.

Toto Wolff Ross Brawn’ın dönüşünü destekliyor:Ross eğer Formula 1’e liderlik rolüyle gelecekse ve imzaya ihtiyacı varsa, benim oyum ondan yana. Ross büyük bir tecrübeye sahip ve bence doğru kişi. Teknik bilgisiyle Formula 1’in ilerlemesinde önemli bir rol oynayabilir.

Lauda Hamilton’ı övdü:Lewis mükemmeldi. Nico için durum gerçekten endişe vericiydi. Eğer geride başlasaydı durum onun için kötü olurdu. Sonra her şeyi  bir araya getirmeyi başardı ve inanılmazdı. Neden geride kaldığı basit. Yeterince iyi bir denge bulamadı. Doğru yol tutuşu bulmakta zorlandı. Lewis daha agresif olmayı başardı ve lastikleri daha iyi ısıttı. Nico son tura kadar lastikleri doğru aralığa getirmeyi başaramadı.

20:25

Smedley Red Bull’un kalkıştaki avantajından bahsetti:İlk viraja kadar 900 metre var ve iki lastik arasındaki fark oldukça büyük gibi görünüyor. Eğer süper yumuşak lastiklerle iyi bir başlangıç yaparsanız yumuşak lastiğe göre 12 metrelik bir avantaja sahip olabilirsiniz. Bu da kolay bir geçiş anlamına geliyor. Frenleme bölgesinden önce son aracı geçebilirsiniz.

Hamilton iyi kalkamayacağından korkuyor:İlk viraja girmeden önce önümüzde büyük bir düzlük olacak bu yüzden iyi bir start almak büyük önem arz ediyor. İyi bir start alacağım kesin değil çünkü üzerinde çalıştığımız şeyler var ve yıl sonuna kadar çalışmaya devam edeceğiz.

Toto Wolff adil davranmaktan şikayetçi:İki pilotumuzla alakalı üstümüzde büyük bir sorumluluk var. Yarışı kazanmak istiyoruz fakat hangisinin doğru olduğunu bilmeden her ikisine de iki farklı strateji sağlarsak açıklama gerektiren bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Geçtiğimiz yıllarda stratejilerden birinin daha iyi olduğunun çok açık olduğu bir durumda, pilotlardan birine neden farklı bir strateji sağlandığı sorularıyla karşılaştık. Yani üstümüzde bir sorumluluk var ve kararlarımızda mümkün olduğu kadar nötr ve dengeli olmaya çalışırken bunun ağırlığını omuzlarımızda hissediyoruz.

Grosjean aracının sorununu anlayamıyor:Araçta bir şeyler doğru değil ve her şeyi araştırıyoruz. Bunların ne olduğuna dair bir fikrim yok ancak yarışta önce bulmamız gerekiyor. Bu hepimiz için pek şey ifade ediyor ve umarım bir şeyler bulabiliriz. Dün frenlerden çok mutluyum. Bugün tam bir felaketti. Her gün farklı şekilde davranıyor. Bir gün iyi davranıyor ama yarın nasıl davranacağını bilemiyorsunuz. Farklı bir şeyler denemek sabırsızlanıyorum.

23:48

2016 Meksika GP Yarış Sonucu: Hamilton kazandı: Hamilton, pit stoplar dışında yerini koruyarak damalı bayrağı ilk sırada görmeyi başardı. Rosberg 2. sırada tamamlayarak kaybı minimum seviyede tutmuş oldu. Podyumu tamamlayan isim Red Bull’dan Max Verstappen oldu ancak Verstappen pilot inceleme altına alındı ve 5 sn cezası alan Verstappen podyum sonucunu kaybetmiş oldu. Podyumun son basamağı Ferrari’den Sebastian Vettel’e gitti.

cwc0hcxwgaev8s3-jpg-large

2 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]