30 Ağustos Konsantre F1 Haberleri

0

09:55

Hamilton Alonso’nun emekliliğinin büyük bir kayıp olacağını söyledi:O benim için hala en iyi pilotlardan birisi ve eğer McLaren ona kazanabilecek bir araç verir ve galibiyetler için mücadele ederse bundan mutlu olurum. Eğer Fernando önümüzdeki yılın sonunda emekli olur ve onunla tekrar yarışamazsam gerçekten yazık olur. Böyle yetenekli birini kaybetmek F1 için iyi olmaz.

Hamilton Belçika GP’de günün pilotu seçildi. Bu Hamilton ve Mercedes’in bu sezon ilk kez Günün Pilotu seçilmesi demek.

Paddy Lowe Belçika GP’de kazanmanın Nico Rosberg için kolay olmadığını söyledi:Çok kolay bir galibiyet olduğu görüşü tamamen yanlış. Sıralamalarda pole pozisyonunu kazanması çok zordu. Yarışta kimsenin fikri yoktu. Benim de bir fikrim yoktu. Performans ve dayanıklılık arasındaki denge bıçak sırtındaydı. Nico bugün harika iş çıkardı.

Webber Belçika GP podyumunda şampanya içmesini açıkladı: “Tadı çok da güzel değil. Bakın bunun olacağını biliyordum. Daniel oradayken muhtemelen shoey yapmak için bana baskı yapacaktı. Çok iyi bir tadı olmasa da günün sonunda eğlenceliydi. O an Daniel’in adrenalin seviyesi üst düzeydeydi. Her şey bir anda oldu.

Force India Williams’ı geçmelerine şaşırmış:Bunu beklemiyorduk. Monza ve Spa Williams’a daha çok uyan pistlerdi. Dolayısıyla şaşırdık. Bu önemli bir sonuç ancak kendimizi kaptırmamalıyız.

11:50

Sauber’den Monisha Kaltenborn, hafta sonu boyunca Ferrari motorunda sorunlar yaşadıklarını söyledi:Güç ünitesindeki çeşitli sorunlar nedeniyle hafta sonu bizim için oldukça zordu. Özellikle bu sorunlar Marcus’un aracında çıktı. Tura çok iyi başladı ve sonrasında motorla ilgili bir sorun çıktı. Umarım motor tedarikçimiz Monza’dan önce bunları çözebilir.

Williams’tan Claire Williams, dördüncülüğü Force India’ya kaptırmayı asla göze alamayacaklarını söyledi:Eğer markalar klasmanında dördüncü olamazsak para ödülünün büyük bir kısmını kaybederiz. Bunu göze alamayız. Eski pozisyonumuza dönmek için çok çalışacağız. Force India’nın dördüncü olmak istediğini biliyorum fakat beşincilik bizim için hayal kırıklığı olur.

Ricciardo yarıştan önce podyumda olabileceğini tahmin ettiğini söyledi:Açıkçası yarış öncesi podyumda olacağımı biliyordum. Tabii ki böyle bir şeyi garanti edemezsiniz, fakat Cuma günkü hızımız bana umut vermişti. Lewis’in en arkada başlamasından sonra ikincilik için iyi bir şansım olduğunu biliyordum.

Hamilton kırmızı bayraktan sonra yarışı kazanabileceğimi düşünmüş:O an çok şanslı olduğumu ve belki de yarışı kazanabileceğimi düşündüm, ama Hülkenberg’i geçmek hiç kolay olmadı ve öncekiler uçup gitti. Rosberg açısından yarış çok rahattı. Onu zorlayan kimse olmadı. Yine de buradan lider ayrılmak çok beklediğim bir şey değildi. O yüzden mutluyum.

13:55

Ricciardo Renault motorunun artık Ferrari ile denk olduğunu söyledi:Melbourne’e daha fazla beygir gücü ile geldik ve sonrasında yaptığımız güncellemelerle daha fazlasını bulduk. Artık 2016 Ferrari motoruyla hemen hemen aynı seviyedeyiz ve bu pozitif bir durum.

Jacques Villeneuve Max Verstappen’in FIA tarafından korunduğunu iddia etti:Sorun FIA’da çünkü onu koruyor gibi görünüyorlar.  Onun yıldız olmasını istiyorlar. Almanya’ya bakın. Düzlükte yön değiştirdiği için Nico fren noktasını kaçırdı. Biraz genişten döndüler ve Nico ceza aldı. Onun hatası bile değildi. Pilotların birbirlerine saygısı olmalı. Kimi’nin dediği gibi iyi, sert, adil yarış olmalı. Bilirsiniz, sert yarış harikadır. Ancak saygı da olması lazım. İnsanları pist dışına itemezsiniz ya da düzlükte frene basmalarına neden olamazsınız. Bu çok aşırı tehlikeli. 20 sene önce pilotlar bunu kendi aralarında çözdüler.

15:00

Toto Wolff: Motor cezaları, Hamilton için avantaj olacak. Hamilton’un zorlu haftasonundan şansın da yardımı ile iyi bir sonuçla çıktığını belirten Wolff, takımın haftasonu boyunca Lewis için 5 kez motor değiştirdiğini söyledi. Hamilton’un yeni güç ünitesi ile birlikte sezon sonuna kadar kullanabileceği 3 yeni güç ünitesi bulunuyor.

16:30

Pascal Wehrlein eski takım arkadaşı Rio Haryanto’nun fazla hafife alındığını söyledi:Esteban Ocon çok yetenekli bir pilot. Kalan yarışlarda onunla mücadele etmek keyifli olacaktır. İnsanlar belki artık Rio Haryanto’nun ne kadar iyi bir pilot olduğunu anlayabilirler. Açıkçası Belçika Gp’si sıralama turlarında benim gibi o da Q2’ye kalabilirdi. Onun takımdan ayrılmasına çok üzüldüm. Çok iyi bir arkadaşımdı ve çok da iyi bir pilottu. Takım için çok iyi işler yaptı.

Max Verstappen Belçika GP startında asıl kurbanın kendisi olduğunu iddia etti:Bu olayların asıl kurbanı benim. Orada olanları herkes gördü. Aracımın %90’ını içeriye sokmuştum. Herhangi bir blokaj yaşamadım. Geç frenle gelmeye çalışmadım. Yani benim açımdan her şey normaldi. İlk olarak Kimi beni sıkıştırmaya başladı, ama herhangi bir temasımız olmadı. Sonrasında ise Sebastian üstümüze sürdü. Önce Kimi ile çarpıştılar, sonra da Kimi bana temas etti. Ön panelim ve aracın tabanı hasar görmüştü. O an yarışım bitti.

Alonso Honda’nın gelişiminden memnun:Sonunda Toro Rosso’yu geçmeyi başardık. Force India ve Williams ise çok uzaktalar. Hafta sonunun gidişatından çok memnun değildim, ama yarışta her şey bir anda istediğimiz yönde gelişmeye başladı. Son yarışlardan da oldukça keyif almaya başladım. Gelecek ile ilgili iyi düşüncelere sahibim.

17:20

Monza’nın geleceği netleşmek üzere: Bildiğiniz gibi Monza’nın süregelen Formula 1 antlaşması bu haftasonu koşulacak İtalya Gp’inden sonra son buluyor. Sonun böylesine yaklaşmasına rağmen sonrasında neler olacağı konusunda hala bir kesinlik yok. Ancak İtalya GP organizatörleri ve Bernie Ecclestone yarış haftasonunda bir araya gelerek bu konuyu açıklığa kavuşturacaklar. Ecclestone yaptığı bir açıklamada “Bu konuda bir anlaşmaya varamamak beni şaşırtır.” demiş bulunuyor.

19:30

Alfonso Celis Jr. Monza antrenmanlarında Hulkenberg’in yerine turlayacak
19 yaşındaki Celis İtalya GP ilk antrenman turlarında Force India pilotu Nico Hulkenberg’in yerine piste çıkacak. Daha önce Barcelona’da testlere katılan Celis İtalya GP antrenmanları ile 6. kez piste çıkmış olacak.

23:35

Rosberg Hamilton’ın üçüncü bitirdiğini yarış bitince öğrenmiş:Onu görmemiştim. Damalı bayrak sallanınca sonuçlara baktım. Daniel’in arkamda olduğunu biliyordum. Sonra üçüncü olan kişiye baktım ve ‘HAM’ yazıyordu. ‘Cidden mi?’ diye düşündüm. Yarış bitene kadar onun orada olduğunu bilmiyordum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]