3 Kasım Konsantre F1 Haberleri

0

08:55

Steiner Haas’ın Meksika’dan öğreneceğini söyledi:Zorlu bir hafta sonuydu. Yanlış yönde başladık ve bu yüzden öyle oldu. Bazen böyle kötü deneyimleriniz olur ve onlardan öğrenirsiniz. Umarız bu yıldaki tek kötü hafta sonumuz olur. İki yarışımız daha var, bunlara hazırlanıyoruz.

Raikkonen personel değişikliklerinin kendisine yaradığını söyledi:Çalıştığım bazı insanlar değişti ve çok iyiler. Çocuklar yaptığımız işte çok iyiler ve birlikte çok iyi çalışıyoruz. Birbirimizi anlıyoruz ve işleri yürütme yolunda aynı fikirdeyiz. Küçük detaylardan emin olduğunuzda ve bu mantıkla çalıştığınızda ödülünü alıyorsunuz. Çok fazla küçük şey var, eğer doğru yaparsanız tur zamanında büyük etkisi olur. Araç iyi durumda olduğu zaman da daha kolay sürebiliyorum.

11:00

Ecclestone Brawn’ın FIA’da olmasının daha iyi olabileceğini söyledi:O FIA’ya giderse daha mutlu olurum çünkü orada birinci sınıf bir yönetici olur. Uzun zamandır onunla görüşmedim. Ne yapacağına dair en ufak fikrim yok. Bizimle yapacağı bir şey yok. Bizim bir mühendise ya da Ross’unki gibi bir pozisyonda olan kimseye ihtiyacımız yok.

Sainz telsiz şikayetlerinin cezaları tetiklediğini düşünüyor:Biliyorsunuz, telsizden her zaman şikayet edebilirsiniz. Muhtemelen ben de telsizi açıp ceza almasını isterdim. Bu önünüzdeki pilotu geçmenin en kolay ve doğrudan yolu. Hepimiz bunu yapıyoruz. Açıkçası çok umursamıyorum. Hepimiz telsizde aşırı heyecanlı olabiliyoruz. Bu yüzden bunun için onu suçlayamam. Sadece hakemlerin verdiği cezanın çok acımasız olduğunu düşünüyorum. Çok fazla kişinin şikayet edip ceza verilmediğini duydum.

Sainz yönetimin cezalarda tutarsız olduğunu söyledi:Olayları tek tek değerlendirmeleri zor. Ceza alıp almamanız biraz piyangoya döndü. Çok daha kötü manevralar için ceza almayan pilotlar gördüm. Fernando’yu tehlikeli bir duruma soktuysam özür dilerim ancak bu bir yarış. İlk turdu. Öyle boş yere, özellikle de bir araç öndeyken pozisyonumu veremezdim. Fernando ile olan olaya benzer bir çok olay yaşandığını ancak onlarda ceza verilmediğini duydum. Formula 1 bu konuyu anlamalı. Olaylara ayrı ayrı mı bakılmalı yoksa frenleme anında yön değişimi gibi belirlenmiş bir kural mı olmalı? Bilmiyorum. Bu günlerde sınırda bazı hamleler yaptığınızda ne olacağını bilmek çok zor. Hangi durumda ceza riski oluyor bilmiyorsunuz.

Horner Verstappen’in cezasının Rosberg’in şampiyonluk şansı için verildiğini düşünüyor:Aşırı olduklarını düşünmüyorum. Nico’nun şampiyonluğu Max’in sorumluluğunda değil. Boşluğu görür ve oraya dalar. Onu böylesi heyecan verici bir pilot yapan şey bu. Bir boşluk gördü ve onun için atak yaptı. Sonunda 4. virajda aracını zamanında durduramadı. Tur bindirmeler esnasında böyle bir fırsat doğru ve o da bu durumu değerlendirmek istedi.

14:15

RESMİ: Lance Stroll Williams’ın ikinci pilotu oldu: Williams F1 takımının eş başkanı Claire Williams’ın Twitter üzerinden bir video ile yaptığı açıklamada takımın 2017 sezonunda yarıştıracağı iki pilotunun isimlerini verdi. Valtteri Bottas Williams ile F1 kariyerine devam edecekken, Felipe Massa’nın emekli olmasından sonra boşalan koltuğu genç yetenek Lance Stroll dolduracak.

Hakkinen Raikkonen’in performansından etkilenmiş:Kimi’nin Sebastian’a karşı gösterdiği performans hem olumlu hem şaşırtıcı. Herkes sadece sezonun kazananlarına bakar, ancak yarışlara bakarsanız Kimi’nin dört kez dünya şampiyonunu yendiğini görebilirsiniz.

Hamilton 2007 tecrübelerini düşünüyor:Kaybetmeye nasıl hazırlanırsınız bilmiyorum. Kaybetmeye hazırlanamazsınız. Bunu daha önce yaşadım. 2007’de kaybettim ve o zamanki kadar acı olmayacağını biliyorum. Kariyerimde çok fazla yarış ve şampiyonluk kaybettim bu yüzden bu yaşamadığım bir şey değil. Şu anda kazanmaktan çok kaybetme şansım daha fazla. Bunu kabullenmek zor ancak durum böyle. Hayat devam ediyor. Bu durumu geride bırakabilirim. Zaten 3 şampiyonluğum var. Gerçekten gelecek sene dayanıklılık sorunları olmamasını umuyorum.

Berger Rosberg’in Brezilya’da kazanmasını istiyor:Nico’nun Meksika’da risk almadığını düşünüyorum. Yaptığı şey hataları ve olası riskleri önlemekti. Ama artık alacağı bir zaferle şampiyonluğunu ilan edebilir. Eğer onun yerinde olsaydım Brezilya’yı kazanıp işi bitirirdim. Onun da böyle yapacağını düşünüyorum. Hamilton daha agresif olacaktır çünkü kaybedecek bir şeyi yok. Nico’nun ise kaybedecek bir şeyi var.

Villeneuve Hamilton’ın Brezilya karnesine dikkat çekti:Nico pole pozisyonunu kazanıp, starttan itibaren kazanmak için her şeyi yapmak zorunda. Lewis Brezilya’da hiç kazanamadı. Rosberg bu istatistiği kendi lehine kullanmalı.

Horner Ricciardo ve Verstappen’in takımın çıtasını yükselttiğini söyledi:Daniel’in 3.lüğü kazanması harika bir haber. Takımlar şampiyonasında da Ferrari ile 9 puan fark daha açtık. Şu anda sanırım 62 puan öndeyiz ve Daniel harika bir sezon geçirdi. O ve Max bir araya gelince mükemmel sürmeye başladılar. Son 2 yarış için sabırsızlanıyorum. Mercedes’e yaklaştığımızı görmek gerçekten cesaret verici. Max’in Nico’ya atak yapabilmesi ve tüm yarış boyunca onun kuyruğunda olması gerçekten iyi haber. Sürekli farkı kapatıyoruz ve Mercedes’le geçen senelerde olan büyük fark yok. Bu sadece bu sene için değil, rekabetçi olacak 2017 sezonu için önemli bir şey. Pilotlarımız birbirlerini zorluyorlar. Şu anda gerçekten çıtayı yükselttiler. Bunu görüyor olmak güzel. Sürekli olarak birbirlerini yeni sınırlara zorluyorlar.

Horner Ferrari’ye katılmayı düşünmüyor:Onlara katılma gibi bir arzum veya hayalim yok. Red Bull’da mutluyum. Dediğim gibi, olduğum yeden son derece memnunum ve 2020 yılına kadar sözleşmem var. Adrian Newey gelecek yıl Aston Martin projesinin yanı sıra Formula 1’e daha fazla zaman ayıracak. Amacımız ve hedefimiz çok açık; önümüzdeki birkaç yıl içinde yeniden şampiyon olmak istiyoruz ve bunu başaracağımıza eminim.

16:10

Perez 2017 araçlarıyla geçişlerin daha zor olacağını düşünüyor:2017 yeni nesil araçlara adaptasyon senesi olacak. Elbette daha hızlı olacaklar ancak bu daha muhteşem yarışlar olacağına anlamına gelmiyor. Aslında geçiş daha zor olacak.

Perez Renault’nun teklifini neden kabul etmediğini de söyledi:Renault büyük bir fabrika takımıydı ve benim için gerçekten ilginç bir seçenekti. Ama Force India takımlar şampiyonasında dördüncü sırada yer alıyor ve önümüzdeki üç takımın rakibi yok. Eğer Renault ile anlaşsaydım en iyi durumda yine aynı seviyede kalacaktım. Ek olarak buradaki her şeyi biliyorum. Bu takım kariyerim için çok şey yaptı. Bu yüzden burada kalmak istedim.

18:55

Brawn Schumacher’in durumundan bahsetti:Ailesi Michael’ın tedavi sürecini gizli tutmak istedi ve ben de buna saygı duyuyorum. Durumunda umut verici bazı işaretler olduğunu söyleyebilirim. Onun için her gün dua ediyorum. Bundan daha fazla söylemek, ailenin mahremeyeti açısından doğru olmaz. Yine de bir şeyler söylemek zorundaysam Michael’ın durumu hakkında çok fazla spekülasyon olduğunu söyleyebilirim. Bu spekülasyonları çoğu da yanlış. Onun için her gün dua ediyorum ve durumunda bazı gelişmeler olmaya devam ediyor. Umarım bir gün iyileşebilir.

Claire Williams Stroll’a güveniyor:Arka planda Lance hakkında pek çok yorum olduğunu biliyorum ancak Williams pilot seçiminde mali hususları dikkate almamaya çalışıyor. Son birkaç yıldır yaptığımız seçimler bunu çok net ortaya koyuyor ve bu yıl da olan şey bu. Kokpit içerisinde performans gösteren şey para değil. Lance genç serilerde gösterdiği performansla yetenekli bir sürücü olduğunu kanıtladı. Formula 1 yarış koltuğunu kazanmak için gerekeni yaptı. Gelecek yıl Formula 1’de yarışacak ve en iyisini yapacak. 2017 Lance’in Formula 1’deki çaylak yılı olacak. Onu Melbourne’deki yarışa hazırlayabilmek için perde arkasında çalışmalar yapıyoruz ve bunun ona yardımcı olacağını düşünüyoruz. O çok yetenekli, çok zeki ve çok çalışkan bir pilot. Elbette her çaylağın olduğu gibi onun da zamana ihtiyacı olacak. Hataları da olacak ve bu kaçınılmaz bir şey. Umarım hatalarından ders çıkarıp, büyük başarılar elde edebilir.

Stroll F1’de kazanabileceğine inanıyor:2017 benim için büyük bir öğrenme yılı olacak ve gelişmek için hazırım. Williams’tan çok şey öğrenebilirim. Yarış yarış, tur tur sürekli yeni şeyler öğreneceğim ve Formula 3 ve Formula 4’de edindiğim bana yardımcı olacak. Karting’de, Formula 4’de, Toyota Racing Series’de ve son olarak F3’de yarıştım ve tüm kategorilerde kazanmayı başardım. Bunu Formula 1’de de yapabilirim. Benim bu seviyeye ulaşmama yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Öğrenecek çok şeyim var. Ağustos’tan bu yana 2014 Williams FW36 ile test yapıyorum. Aracın gücü, ritmi, limitleri ve downforce seviyesi inanılmaz. DRS ve lastikleri öğrenmeyi çalışıyorum. Her şeye rağmen rahat ve kendimden eminim. İlk yarış için heyecanlıyım.

Boullier Button’ın görevlerine açıklık getirdi:Onun tecrübesinden, geribildirimlerinden ve rehberliğinden yararlanabiliriz. Elbette deneyimli bir pilot yarış pistinde oldukça iyidir ancak araç dışında da size rehberlik edebilir. Jenson 2017’de genel olarak fabrikada olacak ve simülatörde vakit geçirecek. Gelecek yıl bazı yarışlara katılacak ve onu aracın dışında görmek ilginç olacak. O çok deneyimli bir pilot ve takıma pek çok yönden katkı sağlacak.

21:30

Kanada GP organizatörü Stroll’un yarışa yardımcı olabileceğini düşünüyor:Görüşmelerimiz son birkaç haftadır devam ediyor ve açıklamanın bugün yapılmış olması bizim için ilginç bir tedadüf oldu. Bu konu hakında oldukça olumluyuz ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyin sonlanmasını bekliyoruz. Belki de bu açıklama belirleyici faktör olacak. Bu harika bir haberdi. Bu sabah otelden buraya bir taksiyle gelirken bizim için tarihi bir an olduğunu düşündüm. Eğer tarihe bakacak olursak, 1978 yılında Gilles, 1996’da Jacques ve şimdi Lance Stroll’a sahibiz. Taraftarların ondan büyük beklentisi var. Ben de çok heyecanlıyım. Onların Lance’e destek vereceğine eminim. O sadece 18 yaşında ve piste genç bir kitle getireceğine eminim.

Arrivabene Ferrari’nin sorunlarından bahsetti:Bakü’de, İspanya’da ve Monako’da da sıcaklıklar yükseldiğinde sorun yaşadık. Konu hakkında bir analiz yürütmekteyiz ve sorunun ne olduğu artık bariz. Bunun üstesinden gelmek için çalışıyoruz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]