3 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

13:00

Lauda, Wolff ile 2017 sonrasında da çalışabileceklerini söyledi:Eğer böyle bir teklif gelirse kabul ederim. Wolff bazen çok katı kurallar koymak istiyor; bu sırada ben de ‘onlar sadece pilot’ diyerek ortalığı yumuşatan kişi oluyorum.

Alonso 21 yarışın çok fazla olduğunu söyledi:Bu yıl takvimde 21 yarış var ve 2017’de de aynı şekilde olacak. Ancak F1’in yeni sahibi Amerikalı Liberty Media, takvime 4 yarış daha eklenmesini tartışmakta. Takvimi daha fazla genişletme isteğinin nedenini anlıyorum ve saygı duyuyorum. F1’e başladığımda takvimde 16 ya da 17 yarış vardı fakat yarış haftaları arasında çok fazla test yapıyorduk. Bugün olduğumuz kadar, hatta daha fazla meşguldük. Bugünkü sorun ise çok fazla seyahat etmemiz ve arka arkaya çok fazla yarışa katılmamız.

Ferrari Raikkonen’in aracında el feneri unutulduğunu reddetti:Hayır! Gaz pedalı biraz fazla sertti; Kimi’nin sorun yaşamasının nedeni bu.” Raikkonen antrenmanlar sonrasında gaz pedalının altında unutulan el feneri sebebiyle gaza basamadığını söylemişti.

Toto Wolff Lauda’nın Hamilton ve Rosberg’in lastik testi yapması önerisine destek verdi:Her zaman bir şey öğrenebilirsin; lastik testinde bile. Açıkçası Niki ısrarcı ve bu önemli çünkü ortalama pilotlar teste katılıyor. Bizim pilotlarımız en hızlı aracı kullanıyorlar ve daha deneyimliler; yani Pirelli’ye geri bildirim yapma konusunda normal bir pilottan daha iyisini yapabilirler.

Vettel Rosberg’den sadece özür dileyebileceğini söyledi:İyi bir kalkış yaptık ve ardından Max’le yan yanaydık. Birinci virajda pozisyon mücadelesi veriyorduk. Dönerken Nico öndeydi ve açıkçası bir çizgi seçti. Haklıydı. O noktada daha fazla yavaşlayamadım ve Max tarafından sağa doğru zorlandım. Frenlemede elimden geleni yaptım ancak teması engelleyemedim. Talihsiz zincirleme kaza oldu. Hem benim hem de Nico’nun yarışımı berbat etti. Nico’ya özür dilemekten başka bir şey yapamam çünkü o öndeydi ve olayla alakası yoktu.

Button Malezya’dan memnun kalmamış:Pite girişimden iki tur sonra Sanal Güvenlik Aracı’nın piste çıkışına kadar her şey yolunda görünüyordu. Arkamdaki araçlar üç kez, ben ise iki kez pit stop yaptım. Üç tur sonra ise tekrar pite girdim ve pistte Sanal Güvenlik Aracı vardı; bu sayede kolayca bana karşı 15 saniye avantaj elde ettiler. Bugün iki pit stop stratejisi daha mantıklıydı fakat Sanal Güvenlik Aracı pistteyken işleri yoluna koymak çok zor. O ana kadar yedinci sıraya yükselebileceğimi sanıyordum. Utanç verici, başaramadım; fakat son birkaç yarıştan beri şans benim yanımda değildi. Yeterince hızlı değildim ve lastiklerim öndeki araçlarınkinden daha eskiydi.

16:30

Alonso Halo’da Magnussen’le aynı fikirde:Halo’yu Singapur’da denediğimde araçtan çıkışı zorlaştırdığını fark ettim. Ayrıca dışarı çıkarken ayağını nereye koyacağını bilemiyorsun. Jenson’ınki gibi uzun bacaklara sahipsen çıkış kolay olabilir fakat benim ya da Felipe gibi pilotlar için zor olacaktır. Bu yüzden sistemin geciktirilmesi iyi olmuş çünkü her şeyin incelenmesi ve muhtemel sonuçların hesaba katılması gerekiyor. Sistemin daha iyi hale getirilmesi ya da kolayca çıkarılabilmesinin bir yolu olabilir; böylece aracı biraz daha hızlı terk edebiliriz.

Horner takımların Bahreyn testi için zorlamaması gerektiğini söyledi:Bana göre Avrupa’da kalmalıyız. Gridin % 65 – 75’i bütçe ve finans konusunda sıkıntı yaşıyor. Tam aracı, yeni konsepti geliştirdiğin dönemde fabrikadan sadece bir buçuk saat uzakta olmak iyi bir şey. Bunun yanında şubat ayının sonlarında, mart ayının başlarında İspanya’da hava ısınmaya başlıyor. Bu yüzden finansal açıdan takımlar için sorumsuzluk olur. Çok ciddi destek olmayacaksa ki olacağına inanmıyorum, Mercedes herkesin Bahreyn’e uçuşunu karşılamayacaksa, dürüst olmalıyım ki bunu zorlamak ve takımların orada test yapmaları için ikna etmeye çalışmak sorumsuzluk olur. Biz Bahreyn’e gitmeyi kaldırabilecek bir takımız ancak Barcelona’da test yapmanın daha iyi olacağına inanıyoruz.

Paddy Lowe Hamilton’a Rosberg ile aynı sayıda motor sağlanacağını söyledi:Sorun çıkaran motor Spa’da tanıttığımız motordu. Sadece bir antrenman seansı geçirdi. Belçika’da cuma günü kullandığı yeni bir motor daha var. Bunun yanında Belçika, İtalya ve Singapur’da kullandığı motorlar var. İli tam set var. Bu yüzden Nico ile aynı seviyede. 6 motor yerine 5 motor programına dönmüş oldu.

Horner pilotlarının yarışmalarına izin vermelerinin doğru olan olduğunu söyledi:Yarış mühendisleri onlara yarışma konusunda özgür olduklarını ancak önceliğin 43 puanı almak olduğunu söyledi. Birbirlerine saygı duymalılardı. Onlar gerekeni yaptı. Yarışmalarına izin vermenin iyi olduğunu düşünüyorum. İkisi de aynı motor modundaydı, her ikisi de aynı güçteydi. Aralarında herhangi bir avantaj yoktu.

Arrivabene Raikkonen’in Rosberg temasından sonra 0.3 sn kaybettiğini söyledi:Nico’nun darbesiyle beraber zeminin ve ön kanadın bir kısmını kaybettik. Mühendislerimizle bir hesaplama yaptık ve downforce’un 10 punlık kısmını (tur başına 0.3 saniyeye eşit) kayettiğimizi gördük. Bu nedenle onu yakalamamız imkansızdı. Hasarlı araca rağmen çok iyi turlar atmaya devam etti. Biz de pit duvarında elimizden geleni yapmaya çalıştık. Diğerleri de aynı stratejiyi yaptı. Biz agresif davrandık, onlar da agresif davrandı. Biz yavaşladık, onlar da yavaşladı. Kimi’nin podyuma çıkamamış olması üzüntü verici. O darbeden sonra bütün şansı bitti.

19:45

Günther Steiner Haas’ın sorunları için kötü şanstan bahsetmiyor:Şanssız olduğumuzu söylemek zor. Çünkü hayatta kendi şansınızı kendiniz oluşturursunuz ve bu bana bir bahaneymiş gibi geliyor. Yine de bazı şeylerin bizim kontrolümüz dışında olduğu gerçek. Biraz şanssız olduğumuz doğru. Ama bu şanssızlık yine bizden kaynaklanıyor. Bu sorunları çözmek için çok çalışmalıyız. Büyüme sürecindeyken böyle şeyler hep olur.

Massa Bottas’ın neler yapabileceklerini gösterdiğini söyledi:Bu gerçekten zor bir yarıştı. Aynı anda olabilecek her şey oldu. Motoru çalıştırdıktan sonra yazılım sorunu veya başka birşey yüzünden gaz çalışmadı. Pite geldim ve tekrar çalıştırdığımızda işe yaradı. Yolda çok fazla parça vardı. Bir tanesi bana denk geldi ve sol ön lastiğimde bir delinme oldu. Tekrar pite girmek zorunda kaldım. Ne yazık ki yarış benim için o an tamamen bitti. Bu kesinlikle farklı bir yarış olabilirdi. Diğer yandan o (Bottas) gerçekten iyi bir iş yaptı. İyi bir sonuç alabileceğimizi gösterdi. Force India ile büyük bir mücadele içindeyiz ve kesinlikle iyi bir iş yaptı.

22:30

Nasr puan alabilmek için şansa ihtiyaçlarının olduğunu söyledi:Japonya’ya geldiğimizde araçta bazı küçük değişiklikler yapmış olacağız; bunun ne faydası olacağını göreceğiz. Biraz şansa ve bir güvenlik aracına ihtiyacımız var. Şu durumda dış faktörlerin buna müdahale etmesi gerekiyor; böylece puan alabiliriz fakat yine de tempoya ihtiyacımız var. Ne bende ne de Marcus Ericsson’da bu tempo yok.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]