29 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

09:30

Alonso grid cezası aldı: Fernando Alonso sezon içindeki dokuzuncu içten yanmalı motora geçmesiyle Malezya GP’si için 10 sıra grid cezası aldı. Güncellemede motor bloğu ve egzoz sisteminde değişiklik yapıldı. Alonso motoru Cuma günü kullandıktan sonra hafta sonuna eski motorla devam edecek.

Perez F1 dışı kariyeri de değerlendiriyor:Önümüzdeki haftanın geleceğim için hayati olacağına inanıyorum, önümüzdeki hafta Formula 1’de olup olmayacağımı biliyor olacağım. Umarım her şey yoluna girer. Beklediğimizden uzun sürdü, ancak doğru yönde ilerliyor. Şu an tek bir takıma odaklanmış durumdayız, ancak başka seçeneklere de bakacağız.

Bottas geleceğinde uzun vadeli planlar yapıyor:Bence Williams’la bazı harika anlarımız oldu ve daha fazlasını da elde edebileceğimizi düşünüyorum. Kesinlikle daha fazlasını istiyoruz ve birlikte yarış kazanmak istiyoruz, bu harika olurdu. Uzun vadeli planlar yapıyorum, yarışlar ve şampiyonluklar kazanmalıyım, bunun için de doğru takımda olmanız gerekiyor. Fırsatlara baktığınızda tek seçeneğin Williams’ta kalmak olduğunu görebiliyorum.

13:10

Magnussen Renault’nun kararını geciktirmesini anlayamıyor:Bu durumu anlayamıyorum. Bana göre karar vermek çok kolay olurdu. Tabi ki gelecek sene ne yapacağını bilmiyor olmak sinir bozucu. Mümkün olduğu kadar kısa sürede öğrenmek istiyorum. Kesinlikle bir daha aynı süreci yaşamak istemiyorum. Bunun olacağını sanmıyorum. Yakında bir karar olmasını bekliyorum. Takıma bir şey söylemem gerektiğini hissetmiyorum. Benim görüşmelerim sürüş esnasında oluyor. Benim işim bu. Pist üstünde mümkün olan en iyi işi yapmaya çalışıyorum. Yapabileceğim tek şey bu.

Sainz Renault’nun kendisi ile ilgilenmesinden memnun:Tabi ki ilgileri var ve iletişime geçtiler. Benim için bir fabrika takımının benimle ilgileniyor olması ve anlaşma konusundaki durumumu öğrenmek istemesi büyük bir onur. Ancak bildiğiniz gibi Red Bull’da yarışıyorsanız kariyerinizi onlar yönlendirir. Alt serilerde yarışmam için ödeme yaptılar ve milyonlarca  Euro harcadılar. Onların bu kadar harcama yaptıktan sonra kariyerimin en iyi döneminde gitmeme izin vermemelerini çok iyi anlıyorum.  Bir üretici takımın araçlarını geliştirmemi, onların gelecekleri için bir temel olmamı istemesi bir şeref. Ancak günün sonunda her zaman söylediğim gibi 2017 olmasa bile 2018’de dünya şampiyonluğu mücadelesi vermek istiyorum ve bunun Red Bull’la olmasını umuyorum. Asıl hedef bu olacak.

17:30

Monisha Kaltenborn Sauber’in Ferrari motor güncellemesini almayacağını söyledi:Ferrari mühendisleriyle birlikte oturduk ve böyle bir karar aldık. Bunun için geçerli bazı nedenlerimiz var. Karşılığında aldığımız cezayla, motor güncellemesinin getirisini tartmak zorundaydık. Eğer bir ceza alırsak bu bizim için çok zor olurdu ve riske girmek istemedik.

Alonso artık 200-300. yarışına çıkacak pilotların daha fazla olacağını söyledi:Geçmişte Formula 1’de yarışmaya genç yaşlarda başlanmadığı için 200 veya 300 yarışa çıkmanız kolay değildi. Gelecekte pek çok sürücü 200 veya 300 yarışına çıkacak. Çünkü çok genç yaşlarda yarışmaya başlıyorlar. Yeni nesil artık 20’li yaşlarda yarışmaya başlıyor. Örneğin Verstappen 17 yaşında. 200. veya 300. yarışın gelmesi beni korkutmuyor. Ama uzun yıllardır  burada olduğumun farkındayım. Onun (Button) bu sayıya ulaşması büyük bir başarı. Eğer 300. yarışınıza ulaştıysanız muhtemelen yeteneklisinizdir. Uzun yıllar  boyunca iyi sonuçlar aldığınız için takımlara güven verirsiniz. Yani bu bir şey ifade ediyor. Bu iyi bir iş yapmaya devam ettiğiniz anlamına gelir. En iyi performansınızı ve fiziksel açıdan yüzde yüzünüzü verirsiniz. Jenson’ın yaptığı şey bu ve onun için mutluyum.

Hamilton şampiyonluk hesabı yapmıyor:Açıkçası bu konuda pek düşünmedim. Genellikle sadece o hafta sonunu düşünürüm. Sadece tek bir yarışı düşünerek hareket etmeyi seviyorum çünkü öyle olduğunda beklentiler oluşmuyor. Burada yapabileceğimin en iyisini yapmak ve son yarışlara oranla gelişmek dışında herhangi bir beklentim yok. Kendinize hedefler veya limitler koyarsanız, genellikle ona ulaştığınızda veya aştığınızda farklı duygular yaşarsınız. Kısacası bu hafta sonu zorlayıp, iyi bir sonuç almak istiyorum. Bunun için elimden geleni yapacağım.

Günther Steiner Leclerc’i HAAS’ta yarıştırmak istemediklerini söyledi:Bizim durumumuz için o çok deneyimsiz. Çok genç diyemem çünkü Max Verstappen iyi iş çıkarıyor. Leclerc’in antrenman seanslarında yaptıklarına büyük saygı duyuyoruz. Hemen hızlanmayı başardı. Ancak takım olarak puan kazanabilecek kişilere ihtiyacımız var. Biz takımı eğitmeliyiz, pilotu değil. Şu anda böyle bir seçenek yok. Bunu yapmak istemiyoruz. Geçen sene bize Alexander Rossi sorulmuştu. Ancak onu alsak birisinin kariyerine zarar verebilirdik. Yeni bir pilot alırsak ve performans gösteremezse, performans gösteremeyen taraf olarak biz görülürüz. Öyleyse niye biz riske girelim? Onlar riske giriyorlar çünkü başka şansları yok. İşe yaramazsa biz suçlanırdık. Bu doğru bir şey değil. Kendimize bakmalı ve takımı büyütmeliyiz. Böylece genç yetenekler için hazır duruma gelmiş oluruz.

Verstappen kalkış sorununa çözüm bulduklarını söyledi:Her şeyi kontrol etmeye çalıştık ve sanırım şu an bunun için bir cevabımız var. Yine de daha stabil bir debriyaj için pistte bir test yapmamız gerekiyor böylece. Sorunların sebebi her zaman farklı oluyor fakat çok çalışma yapıldığı şüphesiz; özellikle Singapur’dan sonra. Bir kez kötü start almakta sorun yok, ikincisi sınıra yaklaştığınızı gösterir, üçüncüsü içe hiç iyi değildir. Bununla çok ilgilendim ve takım da aynı şekilde çok çalıştı; umarım bu sefer sorun yaşamayız.

20:25

Gutierrez mavi bayrak eleştirilerini kabul etmedi:Toto, sürücülerinin mavi bayraklar altında en az kaybı yaşaması için çalışıyor. Bu konuda daha sıkı tedbirler alması içi FIA üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Ben de mavi bayraklara maruz kalan bir sürücü olarak mümkün olan en az kaybı yaşamak için çalışıyorum. Bunu kurallar dahilinde, kimseyi etkilemeden yapmaya çalışıyorum. Aynı şeyi çoğu kişi yapıyor ve ben de yapıyorum. Yani bu oldukça adil ve dürüstçe.

Raikkonen Singapur hatalarına rağmen takımına güveniyor:Hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ne yazık ki bazen hatalar yapıyorum. Bazen ise takım tarafında bu tür şeyler olabiliyor. Sorun ne olursa olsun her zaman takım olarak bir aradayız. Bunlardan ders çıkarmalı ve gelecekte bunlardan kaçınmalıyız. Ancak açıkçası bu hem benim hem de onlar için acı verici.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]