28 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

14:45

Mosley Avrupa birliğinin FIA’yı incelemesi gerektiğini düşünüyor:Bana göre bu, Avrupa Birliği anlaşması dahilinde kural ihlali. Biz ticari varlık olmayacağı konusunda anlaşmıştık. 2013’te ilk defa bu konuyu gündeme getirdiğimde FIA bunun önemli olmadığı ve yönetimi etkilemeyeceği çünkü sadece % 1 hisseye sahip olduğu yönünde cevap vermişti. Bunun ticari varlık olduğu konusunda tartışma olabilir. % 1 çok olmayabilir ve bir şeyi kontrol edemezsiniz ancak bu şekilde çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu sorun değil. Bu bir teşvik olabilir. Birisi ‘Formula Gold’ adında bir seriyle gelip F1’in rakibi olmak isterse, o zaman siz F1’in lehine çalışabilirsiniz. Avrupa Birliği bununla ilgilenmek isterse ‘Bir dakika durun. Bizimle bir anlaşma yaptınız ve anlaşmayı bozmuşsunuz. Bunu yapamazsınız. Bunu kime verirseniz verin ancak bu % 1’den kurtulun.’ diyebilir. Bunu yapabilirler. Top onlarda. Onlarla bir anlaşma var. Bunu devreye sokup sokmamak onlara bağlı. Komisyon bunu sıkıntı yapmazsa, endişe duyacak bir şey olmaz. FIA bu konuya açıklık getirmiş olabilir.

Sauber’den Monisha Kaltenborn paralı pilot istiyor:Hedeflerimize ulaşmada ve genel planımızda bize büyük destek olacaktır. Ortamın durumuna göre bunu değerlendirmeliyiz. Aracımıza gelecek yıl için güveniyoruz ve daha fazla sponsor bulmayı umuyoruz fakat mevcut ortamda iş yine maddiyata bakıyor. Ne kadar çok paran olursa o kadar çok test yapabilirsin ve lazım olan şey de bu. Yapmakta olduğumuz şeyler için faydalı olacaktır ve işlerimizi daha kolay halletmemize yardım edecektir.

Toto Wolff Malezya’da geçen seneki gibi hata yapmamak istiyor:Singapur’da olduğu gibi Malezya’da da geçen yıl kötü performans sergiledik bu yüzden bunu düzeltmek için çabalamalıyız. Pilotların bunun için çalışacağını garanti edebiliriz. Bu yıl birbirlerini yükseklere çıkarmak hiç olmadığı kadar zorluyorlar. Sezonun zor bir dönemine giriş yapıyoruz ki bu, şampiyonanın fiziksel ve mental açıdan en zorlayıcı olduğu dönem. İyi durumdayız fakat başarıya ulaşmak için ayaklarımızın yere basması gerekiyor.

Kaltenborn Sauber’in 2017 için hazırlanabileceklerini düşünüyor:Bazı şeyler zaman alacak. Daha hızlı olamazsınız; işler böyle yürüyor. Geliştirmeye gelecek olursak, gelecek yılın aracına tasarım açısından bir sürü geliştirme yapabilirdik. Bu yıl aracımıza çok fazla güncelleme uygulayamadık fakat diğer kapasiteler oldukça yeterli. Bu yüzden bunu yapabilirdik. Bunun bir götürüsü olabilir, her şeyin normal gittiğini söylemiyorum fakat bu bizi gelecek yıl için adım atmaktan alı koymamalı. Normalde parçaları biraz daha test etmek istiyorsunuz fakat biz bunun üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

16:40

BMW’den yapılan açıklamada markanın Formula 1’e dönmeyeceği açıklandı:Yedi yıl önce Formula 1’den ayrıldı ve geri dönmeyeceğinin sinyallerini verdi. Dünyanın en büyük markalarından birisi olan BMW Formula 1 için bir kayıp, Formula E için bir kazanç olacak.

17:25

Horner Verstappen’e yapılan eleştirilerin haksız olduğunu söyledi:Eleştirilerin haklı olup olmamasına bağlı. % 99’u yersizdi. Bu yüzden onları görmezden gelip işinizi yapmaya devam edersiniz. Onun bu kadar ilgi çekiyor olmasının nedeni iyi performans sergiliyor olması. O genç birisi ve saçma hatalar yapacaktır ancak çok hızlı bir şekilde öğreniyor. Tüm bunlar gelişim, öğrenme sürecinin bir parçası. Zaman zaman, olağan üstü yetenekli sürücülerin isimlerini oluşturdukları dönemde her zaman eleştirilere maruz kaldığını gördük. Sebastian Vettel, Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Ayrton Senna gibi isimlerde bunu görürsünüz. Tarih boyunca bunlar oldu.

18:35

Cyril Abiteboul Renault’nun ilk sezonunun beklediklerinden kötü geçtiğini kabul etti:Sezonunun beklediğimizden daha zor geçtiğini söylemek adil olur. Kullandığımız araç bu yılın değil. Renault motoruna geçme kararını son anda aldık ve bu yüzden aracımız 2014/15’in kışında tasarlanmış araçla benzer tasarımda. Anlaşılacağı üzere hayal edebileceğimiz en iyi geçiş dönemi değil, ama 18 içinde diğerleriyle aramızda böyle bir fark olacağını hayal edemezdik. Belki biraz safça davrandık ama bu artık geride kaldı. Önemli olan her yarışta başımızı dik turmak ve motivasyonumuzu korumak.

Hamilton 2017 araçları hakkında yanılmak istiyor:Temel olarak bu aracı alıp 3 sn hızlandırmak gibi olacak. Ben daha çok yarışlardaki farkı karşısında şaşırmayı ve etkilenmeyi umuyorum. Toro Rosso’yu geçemiyor değilim. Bu 100 dolarımın olup onu 40 turda harcamam gerekiyor gibi bir şey. Eğer bir aracı geçmek için % 90’ını harcarsam o zaman yarışın sonunu göremem. İnsanlar bunu umursamıyorlar. İnsanlar sonuna kadar yarıştığımı görmek istiyorlar. Onlar benim terleyip harika geçiş yaptığımı görmek istiyorlar. Ancak ne yazık ki Formula 1’in mevcut haliyle tüm enerjimi tek aracı geçmek için kullanabilirim. Enerjimin hepsini bir geçiş için harcamam ise heyecanlı olmaz.

22:20

FIA birden fazla motor değişimini engelliyor: Dünya motor sporları konseyinde alınan kararlardan birisi de bir şekilde gridde sonlara düşen takımların birkaç tane motor değiştirip tek bir ceza alarak sezonda kullanılacak motor sayısını artırmalarını engellemek üzerine. Açıklama şu şekilde: “Tek bir yarışta, pilot birden fazla güç ünitesi bileşeni değiştirirse ve ceza alırsa, araca yerleştirilen son parça sonraki yarışlarda cezasız kullanılabilir. Güç ünitesi için stok yapılmasın önlemek için böyle bir karar alındı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]